Panama belgeleri dünyayı sarsıyor...

Panama belgeleri dünyayı sarsıyor...

Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait 11.5 milyon belge “Panama kağıtları” adıyla altında Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesine servis edildi.

Off-shore finans şirketinin 1970`den günümüze yaptığı yatırımların sızması ile ülkelerinden vergi ve para kaçıranların listesi ortaya döküldü.Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu ICIJ (Center for Public Integrity) Panama belgelerinde yer alan kişi ve şirketlerin tam listesini mayıs ayının başında servis edeceğini duyurdu.

Alman "Süddeutsche Zeitung" gazetesi tarafından elde edilen belgelerin ilk kısmı, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) tarafından, 80 ülkeden gazetecilerle paylaşıldı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en yakın arkadaşlarından müzisyen viyolonselist Sergi Roldugin’in de bulunduğu çok sayıda ismin, offshore hesaplar üzerinden vergi kaçırdığı iddia edildi.

Dokümanlara göre, offshore hesaplarla vergi kaçıranlar arasında 12 devlet lideri ve 143 politikacı olduğu iddia edildi. Panama belgeleri, Wikileaks'da ortaya çıkan belgelerin bin beşyüz katı.

Belgelerde siyasilerden sanatçılara, iş adamlarından futbol yıldızlarına kadar çok ünlü isimler geçiyor. Panama belgelerinde ilk bilgilere göre altısı halen görevde 12 hükümet ve devlet başkanının ismi var.

Listede adı geçenler arasında şu isimler mevcut:

* Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri
* Gürcistan eski başbakanı Bidzina Ivanishvili
* İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson
* Irak eski Başbakanı İyad Allavi
* Ürdün eski Başbakanı Ali Ebu el-Ragıp
* Katar eski Başbakanı Cabir el Tani
* Katar’ın eski emiri Hamad el Tani
* Suudi Arabistan Kralı Selman
* Sudan eski Devlet Başkanı Ahmed Ali Mirghani
* Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayid El Nahyan
* Ukrayna eski Başbakanı Pavlo Lazarenko ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.