Paragliding Bathrobe Party*

Bayramören Belediye Başkanı ve “bay organizatör” arasında “Yaparım – yaptırtmam” papatya falı misali başlayan “Turkey 2011 Paragliding World Cup” cumartesi günü dereceye giren sporcuların açıklanması ile tamamlandı.

Hani derler ya “Perşembenin gelişi çarşambadan belli olur” World Cup’un da nasıl bir süreç işleyeceği şampiyonanın “açılışı” ile kendisini göstermişti!

“Show time” yani “Şov zamanı” demek varken, biz “şu oldu, bu olmadı, o şunu dedi, bu şunu vermedi” (!) cümleleriyle “biletli seyirciyi” daha şampiyonanın başında kaçırmıştık!

Gerçekleşen organizasyon ile ilgili olarak yapabileceğim kısa ve tek cümlelik yorumum; “Çavundur Termal Şampiyonası” der geçerim!

Böylesi bir cümle “bana göre” yaşanılanları tüm çıplaklığı ile ortaya koyar, ancak bu cümleyi okuyanlar “her şeyi” anlar mı, işte orası tartışılır!

Ben de başta okuyucu olmak üzere, işin muhatabı olarak yapacağım eleştiri oklarını çevireceğim "bay organizatör"ün de neden böylesi bir yazıyı kaleme aldığımı “çok iyi anlaması” açısından “Çavundur Termal Şampiyonası”nı irdelemeye başlayayım:

ÇANKIRI’NIN “Ç”Sİ OLMAYAN ORGANİZASYON!

Doğrusunu söylemem gerekirse aylar öncesinden hazırlanan organizasyon logosundaki “ince ayrıntı”yı ben bile fark edememişim! Ta ki, Sözcü18 yazı ailesinden Ömer Faruk Eryılmaz’ın tospağasına (!) hazırladığımız çıkartmalarda jeton düştü.

“Turkey 2011” ibaresini "bay organizatör"ü de arayarak “Çankırı 2011”e dönüştürdüm.

İşte o andan itibaren “Paragliding World Cup Turkey 2011” afişleri bana bir hayli “gıcık” gelmeye başladı!

Açılıştan 48 saat önce gittiğim Çavundur’daki Termal Otel girişi ve otel içerisinde de “Çankırı” ibareli tek bir afişe, postere ya da objeye rastlamadım!

Bütün bunları neden kaleme alıyorum? Tek gerekçem; "bay organizatör"ün meşhur cümlesinden:

“Onlar Çankırılı’ysa ben Çankırılı değilim arkadaş!”

Yeni tartışmalara ne kadar meydan verebilirim ama ben de yaşanılanlar konusunda sözümü söylemek zorundayım: Yapılan organizasyonda tek bir ÇANKIRI kelimesi yoksa, bana da hiç kimse bu organizasyonun ÇANKIRI adına yapılmış olduğunu söyleyemez!

Açık ve net! Bunun aksini iddia eden(ler)le de sabaha kadar tartışırım!

ORGANİZASYON SÜRESİNCE
ÜLKEMİZE GELEN YABANCI PİLOTLARA
 ÇANKIRI’NIN HANGİ REKLAMI YAPILDI?

Gelelim “Çankırı” kelimesinden sonra somut yaşanılanlara. Pazar günü başlayan uçuşlar süresince iki gün hava muhalefeti nedeniyle pilotlar “of” oldu.

İlk “of” gününde pilotlar köşe bucak kaçırılarak “Ilgaz’a götürüldü”, ikinci “of”larında hangi etkinlik gerçekleştirildi bilmiyorum. Bunun dışında şampiyonaya katılan “dünyanın pilotları” Termal Otel’e kapatıldılar ve…

Diyeceksiniz ki “ve…” dedin kaldın!

Ne diyeyim ki el frenini çektim sağa parkettim farzedin!

Kapalı otelde ne yapılır! Pijama partisi!

Biz onu değiştirdik, içinde bulunduğumuz termal mekana uygun olsun diye “Bornoz Partisi”ne dönüştürdük!

İbrahim Zencirci’nin “Çankırı’nın nesi meşhur?” dizisine “Bornoz Partisi”ni de eklemesini salık vereceğim…

Bir de unutmadan söyleyeyim; “meşhur”lara otel işletmecisinin fırsatçılığını ilave edebiliriz!

Bu kadar sayıda insanı 7 gün otelinde gören işletmeci, 3 tl’lik birayı da 10 lira yapıvermişti iki dakikalık kişisel değerlendirmesi sonucunda!

Biz yine konumuza dönelim…

Cumartesi’den ikinci pazara kadar 8 günlük sürede “dünyanın pilotları” 2.5 uçuş pisti + yarım yamalak bir Ilgaz pikniği dışında Çankırı’nın neresini gördüler, hangi yemeğinden yediler, hangi güzelliğini yaşadılar ki…

Ülkelerine döndüklerinde “Çankırı” ile ilgili anlatabilecek cümleleri olsun!

Sakın ola ki organizatör “World Cup Türkiye olarak aldığımız işin üzerinde değişiklik yapma şansımız yoktu” demeye kalkmasın!

İşin içinde “Çankırı” yoksa, o zaman siz de hani o “Onlar Çankırılıysa ben Çankırılı değilim” serzenişinizden yola çıkarak ben dahil birçok kimseye “benzer cümleleri” kurdurma şansı tanımış olursunuz…

Diyeceksiniz ki, “böyle başa böyle traş” (!)

Haklı olabilirsiniz…

Bay Organizatör olarak “onu beğenme, bunu eleştir, öbürüne takıl, berikini tanıma” ortaya çıkan iş de ancak bu kadar olur!

Hele hele “Basın mensupları benim dışımda hiç kimse ile görüştürülmeyecek” talimatı başlı başına bir “skandal” (!)

Benim güzel ve başarılı, Kore’de şampiyonluk kürsüsüne çıkan Rus sporcu Daria Krasnova ile yaptığım ropörtajı “engelleme” teşebbüsü ve sonrasında tarafıma iletilen “O ropörtajı kesinlikle yayınlamasın” talimatı “bay organizatör”ün ruhsal ve psikolojik durumuyla ilgili de ipuçları vermekteydi.

Daha da ötesi “sansürcü”lüğünü de tescilliyordu!

Hal böyle olunca doğaldır ki açılışta üç-beş kişiyi bulurken, kapanışta sıfır’ı çekersin!

Kusura bakmayın ama, “Paragliding World Cup Turkey 2011” hafızalarda “Tahsin Tekin’in bornoz partisi” ile yerini alacak…

Ve eminim ki; Çankırı böylesi “Paragliding World Cup”u bir daha yaşamayacak…

Çankırı; Kendisi için son derece iddialı bir organizasyonu, ilerleyen yaşına. devasa backraunduna karşın kişisel kaprislerini ve egosunu yenememiş bir kişinin eline bırakacak kadar lükse sahip değildir.

Bunun böyle olmadığını başta “bay organizatör” olmak üzere cümle alem görecektir.

Ramazan ayınının bereketi ve mağfireti üzerinize olsun…

(*) Yamaç paraşütü bornoz parti

BORNOZ PARTİSİ'NİN VİDEO GÖRÜNTÜLERİ İÇİN - TIKLA

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
9 Yorum