Paris-Kahire seferini yapan Mısır uçağı düştü

Paris-Kahire seferini yapan Mısır uçağı düştü

Fransa'nın başkenti Paris'ten Kahire'ye gitmek için havalanan Mısır Havayolları'na ait bir yolcu uçağı radarda kayboldu. Mısır havacılık yetkilileri uçağın düştüğünü açıkladı.

Mısır Havayolları'na (EgyptAir) ait MS804 sefer sayılı Paris-Kahire seferini yapan Airbus 320-232 tipi yolcu uçağı, inişe geçtiği sırada yerel saatle 02:45'te Akdeniz üzerinde radardan kayboldu. 66 yolcusuyla birlikte kaybolan uçağın, Yunanistan'ın Kerpe Adası açıklarında denize düştüğü açıklandı.

Mısır Havayolları’nın MS804 sefer sayılı yolcu uçağın, Mısır hava sahasında olduğu sırada Yunanistan’ın Kerpe Adası’na düştüğü açıklandı. Yerel saatle 02:45’te radar bağlantısı kesilen uçağın Yunanistan’ın Kerpe Adası açıklarında denize düştüğü, Yunanistan havacılık yetkilileri tarafından açıklandı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, uçak kazaları uzmanları ise uçağın yüksek ihtimalle bir terör saldırısı nedeniyle düştüğünü belirtti.

Öte yandan Independent’a konuşan havacılık ve güvenlik uzmanları, uçağın radarda kaybolmasının nedeninin ‘patlayıcı bir maddeden’ kaynaklanabileceğini açıklamıştı.

‘GÖKYÜZÜNDE BİR ATEŞ TOPU GÖRDÜM’
Reuters’ın aktardığı habere göre, Yunanistan’ın Savunma Bakanı kaynaklarına konuşan bir ticari gemi kaptanı, dün gece saatlerinde Kerpe Adası’nın yaklaşık 130 deniz mili güneyinde gökyüzünde bir ‘ateş topu’ gördüğünü iddia etti.

EgyptAir’in havalandıktan saatler sonra radarlarla bağlantısının kesildiğini duyrulmuştu. Fransa’nın başkenti Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan, Mısır’ın başkenti Kahire’ye gitmek için yerel saatle 23:09’da havalanan uçağın Yunanistan’ın Kerpe Adası yakınlarına düştüğü belirlendi. Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada uçağın büyük ihtimalle Akdeniz’e düşmüş olabileceği belirtilirken, EgyptAir ise uçak radardan kaybolduktan 2 saat sonra, yerel saatle 04:26’da uçaktan bir imdat çağrısı yapıldığını açıkladı.

İlk gelen bilgilere göre, Airbus 320-232 tipi yolcu uçağında 56 yolcu, yedi mürettebat ve üç güvenlik görevlisi olmak üzere 66 kişinin bulunduğu belirtildi. Uçaktaki yolcular arasında 30 Mısır, 15 Fransa, 1 İngiltere ve 1 Belçika vatandaşı olduğu öğrenildi. Mısır Sivil Havacılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Radarda kaybolan uçak büyük ihtimalle Akdeniz’e düştü” denilmişti.

UÇAK RADARDAN KAYBOLDUKTAN 2 SAAT SONRA ‘İMDAT ÇAĞRISI’ YAPILDI
Öte yandan Mısır Havayolları’ndan yapılan açıklamada, radardan kaybolduktan 2 saat sonra, yerel saatle 04:26’da  uçaktan ‘imdat çağrısı’ yapıldığını açıkladı. Bu da bir terör saldırısı olduğu ihtimalini arttırdı.

Mısır Havayolları, uçağın 11 bin metre yükseklikte seyir halindeyken alçaldığı sırada, Mısır hava sahasına girdikten kısa süre sonra radarlarla bağlantısının kesildiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.