Polis kurşunuyla ölen Çetin Kaya'nın yakınları 'görgü şahidi' arıyor

Polis kurşunuyla ölen Çetin Kaya'nın yakınları 'görgü şahidi' arıyor

Kadıköy'de dur ihtarına uymadığı iddia edilerek polisle mukavemet sırasında polis silahından ateşlenen kurşunla hayatını kaybettiği öne sürülen Çetin Kaya’nın, yakın mesafeden ve ters kelepçe yapıldıktan sonra ensesinden vurulduğu iddia edildi.

İstanbul Kadıköy Göztepe’de, geçen gün polis uygulaması sırasında dur ihtarına uymadığı öne sürülen ve polis silahından ateşlenen kurşunun isabet etmesi sonucu Çetin Kaya'nın hayatın kaybettiği iddia edildi.

Etha’dan Nadiye Gürbüz’ün haberine göre; Çetin Kaya'nın aracın içinden çıktıktan sonra yere yatırılarak ters kelepçe takıldığı ve polis tarafından ensesinden vurulduğu iddia edildi. Araç içindeki 15 yaşındaki E.Ç. ise kaçtıktan sonra gözaltına alındı.

Cenazeyi teslim alan sinema sektöründen arkadaşları, Çetin Kaya’nın ensesinden vurulduğunu doğruladığı öne sürüldü.

'MOBESE'LER DEVRE DIŞI'

Öte yandan olayın yaşandığı Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde çok sayıda MOBESE kamerası olmasına rağmen, MOBESE'lerin devre dışı olduğu iddia edildi.

Çetin Kaya’nın cenazesi dün Sarıgazi Cemevi’nden sinema sektöründe çalışan arkadaşları, oyuncular ve yönetmenler tarafından defnedilmek üzere memleketi Sivas’a uğurlandı.

ARKADAŞLARINDAN ÇAĞRI

Çetin Kaya’nın sektör çalışanı arkadaşları, sosyal medyadan açıklama yaparak olaya tanık olan kişilere seslendi.

Açıklamada, Göztepe’de polis kurşunuyla yaşamını yitiren Çetin Kaya’nın öldürüldüğü anlara tanık olan kişilerin İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı’na başvurmaları istendi. İrtibat numarası da verilen çağrıda, “Tanık olan kişilerin, 533 353 02 32 numaralı telefondan tarafımızla irtibat kurmalarını rica ederiz” ifadeleri kullanıldı.

ÇETİN KAYA'NIN ÖLÜMÜ MECLİS GÜNDEMİNDE

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde önceki akşam ‘Dur’ ihtarına uymayıp kaçtığı ileri sürülen ve kovalanıp yakalandığı sırada polisin silahından çıkan kurşunla Çetin Kaya hayatını kaybetti. Kaya’nın set çalışanı olduğu öğrenildi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, konuyu Meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

“İZAHI VE GEREKÇESİ NEDİR?”

Tanrıkulu, “30 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Kadıköy Göztepe’de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Çetin Kaya'nın öldürüldüğü iddia edilmektedir. Polisin, Çetin Kaya'yı yere yatırıp ters kelepçe taktıktan sonra yakın mesafeden ensesinden vurarak öldürdüğü de yine iddialar arasındadır.” diyerek, Soylu'ya şu soruları yöneltti:

- 30 Kasım 2021 tarihinde İstanbul Kadıköy Göztepe’de dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle Çetin Kaya'nın öldürüldüğü iddiası doğru mudur?

- Polisin, Çetin Kaya'yı yere yatırıp ters kelepçe taktıktan sonra yakın mesafeden ensesinden vurarak öldürdüğü iddiası doğru mudur?

- İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

- Anılan iddialar doğru ise, Çetin Kaya'yı yere yatırıp ters kelepçe taktıktan sonra polisin yakın mesafeden enseden vurarak ateş etmesinin izahı ve gerekçesi nedir?

- Görgü tanıklarının ifadelerine göre havaya uyarı ateşi açılmadığı iddiası doğru mudur?

- Olay yerine çok yakın hastane olduğu halde, ambulansın geç geldiği iddiası doğru mudur?

- Olayın yaşandığı Fahrettin Kerim Gökay Caddesi üzerinde çok sayıda Mobese kamerası olmasına rağmen, Mobeselerin devre dışı olduğu iddiaları doğru mudur?

- Çetin Kaya hakkında çıkarılan arama kararı var mıdır? Varsa, gerekçesi nedir?

- Son 2 yılda Türkiye genelinde illere göre “dur ihtarı”na uymadığı gerekçesiyle kaç kişi vurularak öldürülmüştür?

- Son 2 yılda Türkiye genelinde illere göre “dur ihtarı” yapılmadan ateş açılarak öldürülen toplam kişi sayısı nedir?

- Yaşanan bu ölümler akabinde ilgili güvenlik güçleri hakkında yapılan yasal işlemler nelerdir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.