PTTden konut kredisi!

PTT'den konut kredisi!

On dört yıl önce telekomdan ayrılan PTT, geçen

yıl yapılan yasal düzenleme ile bankacılık alanında verdiği hizmetleri genişletmeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki 23 banka ile kredi kartı tahsilatları kapsamında anlaşmaları bulunan PTTBank, konut, taşıt, ihtiyaç kredileri verecek ve özel emeklilik planları pazarlayıp satacak.

PTT’nin kamu kuruluşu olmasına karşın hayatta kalabilmesi için hizmet anlayışını tamamen müşteri odaklı olarak değiştirdiğini söyleyen PTT Genel Müdürü Osman Tural, bankaların piyasada olan marka ve ürünlerinden farklı olarak, PTT ile birlikte yaratacakları isim altında bireylere piyasanın sunduğundan daha fazla avantaj sağlayan krediler vereceğini söyledi.

Tural, “Bankalarla yaptığımız işbirliğiyle onların her türlü tahsilat işlerini yapıyoruz. Kredi kartı tahsilatını yapıyoruz, isterlerse kredilerle ilgili başvurularını alıyoruz. Ama en önemlisi tüm işyerlerimizin bankaların tamamının kredi kartı işlerini yapıyor olmasıdır” diye konuştu.

Posta güvercini kredi oluyor
PTT’nin GSM ve telefon şirketlerinin tahsilatlarını yaptığını, ürün ve kartlarını sattığını, belediyelerin su ve doğalgaz tahsilatlarını gerçekleştirdiğini hatırlatan Osman Tural, “SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı mensuplarının emeklilik ödemelerini ve prim tahsilatlarını yapıyoruz. Sigorta şirketleri için de hayat sigortası başta olmak üzere her türlü sigorta işlerini yapıyoruz” dedi. PTT Genel Müdürü Tural, finansal hizmetlerini genişletmek isteyen kurumun vatandaşa vereceği bireysel kredilerle ilgili olarak şöyle konuştu:

“Geçen sene yapmış olduğumuz bir kanuni düzenleme ile bankalara destek hizmeti vermek için yapacağımız sözleşmelerin kapsamına ilişkin kanuni yetki aldık. Şu anda bankalarla görüşmeler yapıyoruz.

Tahsilattan uzaklaşıp bankalarla yapacağımız anlaşmalar çerçevesinde onlar adına kredi verebilecek, onlar adına kredi kartı üretebilecek dolayısıyla kredi verme, kredi başvurularını kabul etme ve onlar adına kredi verip, kredi tahsil edebilmeyle ilgili iş ve işlemlere de başlayacağız. Bu yılın ortalarına doğru, mayıs haziran aylarında başlayacak.

Kredi kartının yanı sıra konut, taşıt, ihtiyaç gibi bireysel krediler vereceğiz. Tabii bu yapacağımız sözleşmelerle belirlenecek kredi limitleri dahilinde olacak. Örneğin güvercin konut, güvercin emeklilik, güvercin bireysel kredi olacak. Her bankanın farklı isimlerde ürünleri var. Örneğin Garanti Emeklilik diye bir ürün var. Güvercinden kastım posta güvercinin simgesi olacak. Bankaların bu tür ürünlerinin markalarından farklı bir isim altında biz yeni bir ürün yaratacağız.

Bankalarla ortak ürün yaratacağız, onların ürünlerini pazarlamak yerine PTT’ye mahsus ürünler ortaya koyup o ürünleri piyasaya sunacağız ve o ürünlerin avantajlı olmasına özen göstereceğiz. Bankalarla yapacağız bu işi ama ürünün sahibi biz olacağız.”

‘Yeni patronumuz müşterimizdir’
Tural, PTT’nin yeni yönetim anlayışını şöyle aktardı: “Zamanımız insanların istemediği bir ürünü istemediği bir yerden alma zamanı değil. Zaman herkesin istediği ürünü istediği yerden alma rekabetinin yaşandığı bir zaman. Yani bizim bankacılık, posta ve kargo anlamında piyasaya sunacak olacağımız ürünlerimizin tamamı, ben kamu kuruluşu yöneticisiyim, ürün ve müşteriden bahsediyorum, dikkatinizi onlara geçmek istiyorum. Söylediğim şeyler bir kamu kuruluşu yöneticisinden duyacağız ifadeler değil. Piyasa şartlarında ürün üretip müşterilerin memnun olmayacağı veya müşterilerin hizmet almak için çaba göstereceği ürünlerle piyasaya girmediğiniz müddetçe hiç bir alanda başarılı olma şansınız yok.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler