Putin Donbass'a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu

Putin Donbass'a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Donbass'a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında Donbass'a yönelik askeri operasyon başlattıklarını duyurdu.

Putin, "Rusya'nın NATO'nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında bunun bir "işgal" olmadığını fakat “özel askeri operasyon” olduğunu dile getiren Putin, Ukrayna’dan kaynaklı olduğunu ifade ettiği tehditler karşısında Rusya’nın kendisini savunacağını söyledi.

Rus Lider Ukrayna askerlerine silah bırakma ve çekilme çağrısı yaptı. 

PATLAMA SESLERİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Reuters muhabiri kentte top ateşi sesine benzer sesler duyulduğunu ifade etti.

Putin, bölgeyi askerlerden ve çatışmalardan arındırmak için bu adımın atıldığını söylerken uluslararası kamuoyu Kiev, Mariupoli, Harkov ve Odeassa’da patlama sesleri duyulduğunu aktardı.

Ukrayna'da yayım yapan Pravda haber sitesi, Ukrayna İçişleri Bakanlığı'ndan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Rusya'nın, Ukrayna'nın Kiev ve Kharkiv şehirlerindeki askeri idare merkezlerini füzeyle vurduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, "Ukrayna'daki hava savunma sistemleri, askeri havalimanları ve hava kuvvetleri 'yüksek hassasiyetli silahlarla' etkisiz hale getirildi" dedi.

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin liderlerinin Kiev'in saldırganlığının püskürtülmesi için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den yardım talep ettiğini açıklamıştı. Putin'in kararının bu yardım talebinden sonra gelmesi ise dikkat çekti.

* Rus askerlerinin Kupino bölgesindeki ilerlemesi Reuters’ın servis ettiği uydu görüntüleriyle görüldü.

ZELENSKİY'DEN İLK AÇIKLAMA

Harekatla ilgili açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, "Eğer canımıza, özgürlüğümüze, çocuklarımıza saldırılırsa, kendimizi savunacağız, saldırmayacağız, kendimizi savunacağız" dedi. 

Zelenskiy, ülke çapında sıkıyönetim ilan etti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Zelenskiy, ülkeye yönelik füze saldırıları olduğu yönündeki haberleri doğruladı.

Zelenskiy, ülkesinin altyapılarına ve sınır muhafızlarına füze saldırıları düzenlediğini söyledi.

Zelenskiy ayrıca, Ukrayna halkına "evde kalın" çağrısı yaptı.

ABD'DEN SERT YANIT

ABD Başkanı Joe Biden yayımladığı yazılı açıklamada, “Bu saldırının getireceği ölüm ve yıkımdan yalnızca Rusya sorumludur” dedi.

"ABD ile müttefiklerinin birleşik ve kararlı bir şekilde karşılık vereceğini" belirten Biden, "Tüm dünyanın Rus askeri güçlerinin sebepsiz ve haksız bir saldırısına maruz kalan Ukrayna halkı için dua ettiğini" söyledi.

Joe Biden daha sonra yaptığı açıklamada, Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile konuştuğunu ve kendisini uluslararası kınama için yaptığı görüşmeler hakkında bilgilendirdiğini söyledi. Zelenskiy'nin kendisini Ukrayna halkının yanında olmaya çağırdığını belirten Biden, "G7 liderleri ile görüşeceğim. ABD, müttefiklerimiz ve ortaklarımız Rusya'ya ağır yaptırımlar uygulayacak" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki ise, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda bile ABD’nin Rusya ile savaşmayacağını söyledi.

Psaki "Askerlerimizi Rusya ile savaşmaları için Ukrayna’ya göndermeyeceğiz" dedi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, bir gazetecinin "Rusya tüm Ukrayna’yı işgal etse bile mi?" sorusuna ise Psaki "Bu birkaç adım ilerisiyle ilgili bir soru ama size Başkan’ın açıkça ve tutarlılıkla söylediği şeyi aktarabilirim: ABD askerlerini Ukrayna’ya göndermeyecek" diye yanıt verdi.

UKRAYNA'DA TÜRKİYE'YE ÇAĞRI

Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçiliği, Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya karşı bir savaş başlattı. Barışçıl Ukrayna şehirleri bombalanıyor" ifadelerini kullandı.

Büyükelçilik, "Stratejik ortağımız Türkiye’yi ve dost Türk halkını bu zor zamanda bizi desteklemeye çağırıyoruz" dedi.

"SAVAŞ İLAN EDİLDİ"

Ukrayna'nın BM Büyükelçisi, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada, "Rusya Federasyonu büyükelçisi, üç dakika önce devlet başkanın ülkeme savaş ilan ettiğini doğruladı" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba da, Twitter paylaşımında Putin'in ülkesine geniş çaplı bir işgal başlattığını söyledi.

Ülkesinin barışçıl şehirlerinin saldırı altında olduğunu söyleyen Kuleba, "Ukrayna kendisini savunacak ve de kazanacak. Dünya Putin'i durdurabilir ve durdurmalıdır. Şimdi harekete geçme zamanı" diye yazdı.

NATO'DAN KINAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik "ihtiyatsız saldırısını" kınadı.

Twitter'da bir paylaşım yapan Stoltenberg, "sayısız sivilin hayatının riske atıldığını" söyledi ve "Bu, uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik ciddi bir tehdittir" diye ekledi.

NATO müttefiklerinin Rusya operasyonu değerlendirmek üzere bir araya geleceğini söyledi.

PETROL FİYATLARI UÇTU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da bir askeri operasyon başlatmasının ardından petrol fiyatları varil başına yedi yıldan uzun bir süredir ilk kez 100 doların üzerine çıktı.

Asya borsaları ise güne yüzde 2-3 oranında düşüşle başladı.

Bölgede gerilimin artması nedeniyle piyasalarda düşüşler yaşanıyor.

Altın fiyatları son bir yılın en yüksek seviyesindeyken, ABD doları ve Japon yeni de güçleniyor.

Asya piyasaları ve ABD hisse senedi vadeli işlemleri perşembe günü  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in   Ukrayna'da askeri operasyon başlatacağını duyurmasının ardından düştü.

SİREN SESLERİ

Ukrayna, Rus saldırılarına karşı bazı şehirlerde vatandaşlar için sığınaklar açtı.

Ukrayna'da metro istasyonları da sığınak olarak kullanılıyor.

Öte yandan, BBC'nin Kiev'deki muhabiri Paul Adams, Kiev'de ilk siren seslerinin duyulmaya başlandığını söyledi.

TAHLİYE BAŞLADI

Ayrıca, Ukrayna'nın başkenti Kiev boşaltılıyor.

Tahliyelerin başladığı başkentte uzun araç kuyrukları oluştu.

Yine, Ukrayna'da sabahın erken saatlerinde benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu.

SALDIRI HARİTASI

Rusya'nın Ukrayna'ya yaptığı sabah saldırıları haritası da paylaşılmaya başlandı.

İşte Rusya'nın saldırı haritası olarak iddia edilen o paylaşım:

"TERK ETMELERİNİ ÖNERİYORUZ"

Luhansk Bölgesel Devlet İdaresi başkanı Serhiy Haiday, Facebook'ta yaptığı açıklamada, "Luhansk bölgesi sakinlerinin bölgeyi derhal terk etmelerini öneriyoruz" dedi:

"Araç sahipleri Dinyeper nehri yönünde kendi başlarına hareket etmelidir."

FİLODAN ÇIKARTMA HAREKATI

Rus Haber Ajansı ise Karadeniz Filosu'nun çıkartma harekatı başlattığını duyurdu. Rusya, Ukrayna ve Belarus ile olan batı sınırında hava sahasının sivil uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

Rus Haber ajansına göre de, Ukrayna'nın genelindeki tüm askeri tesislere roket saldırıları başladı.

"DURUM GERGİN"

Japonya başbakanı Fumio Kishida, "Durum gergin" derken, gazetecilere verdiği demeçte, "G7 ülkeleri de dahil olmak üzere uluslararası toplumla işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Kishida, "Bilgi toplamak ve durumu anlamak için elimizden geleni yapacağız" diye belirtti.

"NATO'NUN SAVAŞ MAKİNESİ
RUSYA'NIN SINIRLARINA YAKLAŞIYOR"

Sputnik'in aktardığına göre, Putin'in açıklamasından satır başları şöyle:

- Rusya, Ukrayna'yı silahsızlandırmaya çalışacak.

- Ukrayna'nın işgali, Rusya'nın planları dahilinde değil.

- (Ukrayna vatandaşlarına hitaben) Kırımlılar seçimini yaptı. Adımlarımız tehditlere karşı öz savunmadır.

- Dış güçlere seslenmek istiyorum. Kim Rusya'ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecek.

- Rus halkının desteğine güveniyorum.

- Rusya son 30 yıldır NATO’nun doğuya doğru yayılmaması konusunda uzlaşmaya çalışıyor ancak hep aldatma, baskı ve şantaj -girişimleriyle karşı karşıya kaldı. NATO’nun savaş makinesi Rusya'nın sınırlarına yaklaşıyor.

- Sovyetler Birliği 1980'lerin sonunda zayıfladı ve çöktü. Bu hepimiz için, iradenin felç olmasının yok olmaya yol açacağı konusunda bir ders oldu.

- (ABD'nin adımları hakkında) Dünyada hegemona uymayan her şey gereksiz ilan edildi. Ve eğer birisi buna katılmazsa onu dizlerinin üzerine çöktürdüler.

- Rusya'nın Ukrayna'dan gelen sürekli bir tehdit karşısında kendisini güvende hissetmesi, gelişmesi ve var olması mümkün değil.

- Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra kurulan modern Rusya, dünyanın en büyük gücüdür. Bunun, saldırganların yenilgisine yol açacağından kimsenin şüphesi olmasın.

- Rusya'nın NATO'nun genişletilmemesi konusunda bir uzlaşmaya varma girişimleri boşa çıkarıldı. İttifakın genişlemesiyle birlikte durum daha tehlikeli hale geliyor. Artık buna sessiz kalamayız.

- ABD ve müttefikleri 'Rusya'yı çevreleme' yönünde bir politikaya sahip. Ancak bizim için bu, Rusya'nın varlığına yönelik ciddi bir tehdit.

- (Ukrayna vatandaşlarına hitaben) İlişkilerimize kimsenin müdahale etmesine izin vermeyelim.

OKULLAR KAPATILDI

Kiev'in operasyon merkezi, eğitim kurumlarının kapatıldığını ve sağlık kurumlarının gelişmiş bir operasyon moduna devredildiğini duyurdu. Bu, Kiev belediye başkanı Vitali Klitschko tarafından bir video mesajıyla duyuruldu.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarımız için duyuru yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler