Rusya, Ukrayna'nın birçok şehrinde ateşkes ilan etti

Rusya, Ukrayna'nın birçok şehrinde ateşkes ilan etti

Rusya, Ukrayna'nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için yarın Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 12’nci gününde sürerken, iki ülke arasındaki müzakerelerin 3’üncü turu gerçekleştirildi.

İlk iki görüşmede olumlu sonuç alamayan Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakere görüşmelerinin 3'üncü turu Belarus’un Belovezhskaya Pushcha bölgesinde yapıldı. Saat 17.00’de başlayan görüşme, 20.30 sıralarında sona erdi.

"KÜÇÜK AMA OLUMLU GELİŞMELER"

Görüşme sonrası açıklama yapan Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Mihaylo Podolyak, müzakerelerde insani yardım koridorlarının lojistiğini iyileştirmede küçük ama olumlu gelişmeler olduğunu duyurdu.

Görüşmelerde durumu önemli ölçüde düzeltecek bir sonuca varılmadığını aktaran Podolyak, iki tarafın ateşkes görüşmelerine devam edeceğini söyledi.

Podolyak, “Ateşkes ve güvenlik garantilerinin yanı sıra düzenlemelerin temel siyasi ayağı üzerinde istişareler devam etti” dedi.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Rus heyete başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinsky ise görüşmelerden sonra olumlu bir şeyden bahsetmek için çok erken olduğunu ifade etti.

Medinskiy, “Müzakerelerde beklediğimiz sonuç çıkmadı. Ancak bir dahaki sefere daha önemli adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Müzakereler devam edecek” ifadelerini kullanarak, insani koridorların bugün tekrar açılacağını açıkladı.

Rus müzakereci Leonid Slutsky de insani koridor oluşturmak için çalışmaların kısa sürede yapılmasını umut ettiğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS’ın haberine göre, Slutsky, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin 4'üncü turunun yakın zamanda Belarus’ta yapılacağını da söyledi.

RUSYA GEÇİCİ ATEŞKES İLAN ETTİ

Görüşmelerin ardından gece saatlerinde önemli bir gelişme yaşandı. Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol şehirlerinde sivillerin tahliyesi için bugün Moskova saati ile 10.00'dan itibaren geçici ateşkes ilan etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler