Sağlık Bakanlığından FLAŞ açıklama!

Sağlık Bakanlığından FLAŞ açıklama!

Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne

neden olan hastalık Türkiye'de.

Sağlık Bakanlığı, Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne yol açan Batı Nil virüsüne Türkiye'de de rastlandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, ''Batı Nil Virüsü enfeksiyonu vakalarına Türkiye'de de rastlanılmıştır'' denildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi.

BU BELİRTİLERE DİKKAT
Yaygın olarak ateş, baş ve kas ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler gösteren Batı Nil virüsü, sivrisinekler aracılığıyla memelilere bulaşıyor. Kan yoluyla, organ ve doku nakliyle de bulaşan virüs, normal koşullarda kendini göstermiyor ve çoğu zaman farkına varılmadan atlatılıyor.

Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliği çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabiliyor.

BATI NİL VİRÜSÜ
Batı Nil Virüsü, genellikle kuşlarda görülüyor. Ancak insanları, atları, köpekleri, kedileri, maymunları ve evcil tavşanları da etkilediği biliniyor.

Birçok ülkede bu virüsten kaynaklanan hastalık ya da ölümlerin verileri tutulmuyor. Ancak ABD, bu verileri koruyor. 2009 yılında ABD'de 663 kişide bu virüstün görülürken, tanı konulamayan 302 kişinin de hastalık belirtileri gösterdiği belirtiliyor.

Virüsün görüldüğü 663 kişinin 30'u hayatını kaybetti. Bir diğer deyişle 2009 yılında ABD'de Batı Nil Virüsü'nden ölüm oranı yüzde 4.5 oldu. Virüs, enfekte olmuş bir sineğin ısırmasıyla bulaşıyor.

Kesin bir bulgu olmamakla birlikte gösterdiği semptomlar nedeniyle Büyük İskender'in olası ölüm sebepleri arasında gösteriliyor. Virüs, ilk defa 1937 yılında Batı Nil bölgesinde bulunan Uganda'da 37 yaşındaki hata bir kadının vücudundan çıkarıldığı için Batı Nil Virüsü olarak isimlendiriliyor.

5 İLDE 7 VAK'A ve 3 ÖLÜM
Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne yolaçan Batı Nil Virüsüyle ilgili Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha Başkanı Mustafa Ertek, bugüne kadar 5 il'den 7 vakaya Batı Nil Ateşi tanısı konulduğunu ve bu hastalardan 3'ünün kaybedildiğini bildirdi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler