Şahinler Gıda: Yetki gaspı yapılarak tahliye ve yıkım gerçekleştirilmiştir

Şahinler Gıda: Yetki gaspı yapılarak tahliye ve yıkım gerçekleştirilmiştir

Kent Meydanı projesi gereği Çankırı Belediyesi tarafından dün tahliye ve yıkımı gerçekleştirilen Şahinler Gıda yetkilisi Alaaddin Arslan, yaşanan süreçle ilgili olarak 'yazılı bir açıklama' yaptı. Arslan'ın açıklaması şöyle:

"Şahinler Simit Sarayı & Çay Bahçesi işletme adıyla faaliyet gösteren Çankırı Şahinler Gıda Madencilik İnş. Tur. Tic. San. Ltd. Şti. yetkilisi olarak Çankırı Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen hukuka ve usule aykırı tahliye ve yıkım işlemi nedeniyle bu basın açıklamasını yapmak zorunda

kaldık.Kiracısı konumunda bulunduğumuz Çankırı ili Merkez ilçesi Cumhuriyet Mah. 247 Ada 3 Parsel sayılı taşınmaz maliki Sosyal Güvenlik Kurumu iken 07.02.2022 tarihinde söz konusu taşınmaz Çankırı Belediye Başkanlığı tarafından satış yoluyla alınmıştır. Yeni malikin eski malik ile süregelen ve 1992 yılından bu yana devam eden kira sözleşmesinin tarafı olduğu şüphesizdir.

15.02.2022 tarihinde tarafımıza gönderilen ihtarname ile 6 ay süren verilmiş ve taşınmazı tahliye etmemiz istenmiştir. Bu sürenin sonunda herhangi bir tahliye davası açılmadığı gibi mülki amir niteliğini haiz Valilik Kurumuna da herhangi bir müracaatta bulunulmamıştır. Anlayacağınız herhangi bir mahkeme yahut valilik kararı olmaksızın dün yani 08.10.2022 tarihinde sabah 07:30 itibariyle işletmemize gelen Çankırı Belediye Yardımcısı Metin Keskinkılıç ve beraberinde 70 kişiden fazla belediye çalışanı tarafından iş yerimizde kahvaltısını yapmakta olan müşteriler de dahi olmak üzere tüm çalışanlar ve işletme personelimiz işyeri dışına çıkartılmıştır. Tahliye konusunda karar olup olmadığı sorulduğunda herhangi bir karar tarafımıza ibraz edilmediği gibi, valilik veya mahkeme kararlarının olmadığı Belediye Başkan Yardımcısı Metin Keskinkılıç ve beraberinde 70 kişiden fazla belediye çalışanı tarafından iş yerimizde kahvaltısını yapmakta olan müşteriler de dahil olmak üzere tüm çalışanlar ve işletme personelimiz işyeri dışına çıkartılmıştır.

Tahliye konusunda karar olup olmadığı sorulduğunda herhangi bir karar tarafımıza ibraz edilmediği gibi, valilik veya mahkeme kararlarının olmadığı Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kadri Onat tarafından şifahi olarak bildirilmiştir. Söz konusu tahliye konusunda bir karar olmadığı gibi, hukuka ve usule aykırı tahliyenin gün ve saati de tarafımıza bildirilmemiştir.

Tezgahlarımızda satışa hazır ürünler, pişirilmeye hazır hamurlar da dahil olmak üzere işyerinde gıda malzemesi olan tüm ürünler çöp poşetlerine konulmak suretiyle tahliye edilmeye başlanmıştır. İşyerimizin soğuk hava deposunda bulunan üretime hazır malzemelerin tarafımızca israf olmaması adına alınması istendiğinde İsmail Kadri Onat; 'Artık sizin işiniz yok, bugüne kadar almadınız, alamazsınız' yanıtını vermiştir.

Çankırı Belediye Başkanlığınca uygulanan bu hukuka aykırı eylemin Türk Ceza Kanunu'ndaki karşılığı 149. Madde'de yer alan nitelikli yağma suçudur. Öte yandan tahliyeye zorlamak adına işletmeye ait suyun 28.09.2022 tarihinde kesilmiş olması da TCK 113'üncü maddesinde yer alan Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi suçunu oluşturmaktadır. Hukuka aykırı yıkım ve tahliye işlemlerinde zilyetliği tarafımıza ait bina ve ekipmanlarına verilen zarar ortadadır. Bu kapsamda TCK 151. Maddesinde vücut bulan mala zarar verme suçudur. Yine herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın işyerine yapılan uygulamanın işyeri dokunulmazlığını ihlal suçunu oluşturduğu ortadadır.

Anayasal olarak güvence altına alınan çalışma hakkımız ihlal edilmiştir. Hukuki bir sürece girilmeksizin ben yaptım oldu denilerek işyerimiz adeta yağmalanmıştır. Ürünlerimizin nereye götürüldüğü konusunda herhangi bir açıklama dahi yapılmamıştır.

Çankırı Belediye Başkanlığı tarafından yapılmak istenen kent meydanı projesine karşı çıktığımız, tarafımıza başkaca yerler gösterildiği, bunların tarafımızca kabul edilmediği konusunda yerel basında çıkan asılsız haberlere itibar etmeyiniz.

Kent Meydanı projesine karşı değiliz. Ancak bu parselde kiracı olarak inşa ettiğimiz ve Çankırı'ya değer katan milli servet mahiyetindeki işletmenin hukuka aykırı olarak yıkılması içler acısıdır. Zira Çankırı Belediye Başkanı sayın İsmail Hakkı Esen bey ile yaptığımız görüşmede bizzat kendisi tarafından "Ben 3-5 güne kadar orayı yıkacağım, sana yer bulmak zorunda değilim, ister çık istersen bekle üstüne yıkacağım" cümleleri bizzat tarafıma sarf edilmiştir. Hukuki süreci takip edelim denildiğinde de "Yıkacağım dersem yıkarım, hukuka gerek yok" açıklaması da bizzat İsmail Hakkı Esen Beye aittir. Buna karşılık tarafımızca gönderilen ihtarnamede dahi hukuka uygun bir tahliye kararı olmadığı, mahkemelerce verilecek tahliye kararına istinaden yapılacak işleme herhangi bir itirazımızın olmayacağı açıkça belirtilmiştir.

Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen dediğini yaptı. Hem Sayın Çankırı Valisi Abdullah Ayaz bey yerine kendisini koyarak, hem de Türk Milleti adına karar verme yetkisine haiz mahkeme hakimlerinin yerine koyarak yani 'yetki gaspı' yaparak tahliye ve yıkım işlemini gerçekleştirmiştir.

Kiracısını tahliye etmek isteyen vatandaşlarımıza dava açmalarına gerek olmadığı, 3-5 adamla birlikte bu işlemi sağlayabileceğini İsmail Hakkı Esen beyefendi bu işlemi ile göstermiştir...

Hukuki mücadelemiz kaldığı yerden devam edecek olup, kendisini mahkeme hakimi yerine koymak suretiyle işyerimizi adeta yağmalayan ve yerle bir eden Çankırı Belediyesi ile ilgili olarak yaptığımız şikayet neticesinde Türk yargısının gerekeni yapacağına, adaletin er ya da geç tecelli edeceğine inancım sonsuzdur. Kim zerre kadar iyilik yaparsa onun karşılığını, kim de zerre kadar kötülük yaparsa mutlaka onun karşılığını görür.

Çankırı Şahinler Gıda Madencilik İnş. Tur. Tic. San. Ltd. Şti. yetkilisi
Alaaddin Arslan"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
77 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler