Salgından ölenlerin sayısı 161 oldu!

Salgından ölenlerin sayısı 161 oldu!

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde verilen bilgiye göre

pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısı 161’e çıktı.

Sağlık Bakanlığı halen pandemik grip sebebiyle hastanelerde yatan hasta sayısının 243 olduğunu bildirdi. 70 hastanın takip ve tedavisinin yoğun bakımlarda sürdürüldüğü, bunlardan 32’sinin ise solunum destek cihazına bağlı olarak takip edildiği belirtildi. Bakanlık açıklamasında, “Hayatını kaybedenlerden 92 kişide pandemik grip açısından risk taşıyan altta yatan kronik hastalık tespit edilmiştir” denildi.

Sağlık Bakanlığı açıklamasında, hastalıktan korunmanın en etkili yolunun aşılanmak olduğu belirtilerek şu uyarılar yapıldı:

“Halen sağlık kuruluşlarımızda kronik hastalığı bulunan ve 6 ay- 24 yaş arasındaki vatandaşlarımızın aşılanmalarına devam edilmektedir. Aşının koruyucu etkisi 10-14 gün sonra ortaya çıktığından vatandaşlarımızın kişisel korunma önlemlerine hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Kişisel hijyen kurallarına riayet etmek ve elleri sık sık su ve sabunla yıkamak, hastalığın bulaşma ihtimalini azaltan uygulamalardır. Hasta olan kişilerin işe ve okula gitmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri ve yakın temas içinde olmamaları gereklidir.

Hastalığın bulaşma riskini azaltmak bakımından, bayramlaşmalar sırasında mümkün olduğu kadar öpüşmeme ve tokalaşmamaya özen gösterilmelidir."
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler