Savcılık, eski bakan Pekcan için TBMM’yi işaret etti

Savcılık, eski bakan Pekcan için TBMM’yi işaret etti

Sahibi olduğu kendi şirketinden yönettiği bakanlığına dezenfektan sattığı iddia edilen, söz konusu iddiaların ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında, ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla, çok sayıda suç duyurusu yapılmıştı.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında yapılan 6 ihbar, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Bürosu’nda, tek dosyada toplandı. 

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre; Savcılık, söz konusu şikâyetlerle ilgili “dilekçenin işleme konulmamasına” karar verdi. 6 Ekim 2021 tarihli kararda, eski bakan Pekcan’ın görevi kötüye kullanma suçunu işlediği iddia edildiği belirtilerek, “Dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkındaki iddiaların görevinden kaynaklanan eylemlerle ilgili olup, bakanlık görevi kapsamında bulunduğu, bakanlar hakkında görevden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisinin TBMM'ye ait olduğu, Cumhuriyet Başsavcılığımızın bakanlar hakkında görev suçları ile ilgili soruşturma ve kovuşturma yetkisinin bulunmadığı değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle; ihbar edilen dönemin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yönünden Cumhuriyet Başsavcılığımızın soruşturma ve kovuşturma yetkisinin olmaması nedeniyle ‘dilekçenin işleme konulmamasına karar verildi” denildi.

Kararda ayrıca, kanuni bir zorunluluk olmaması nedeniyle, ihbar eden kişi ve kurumlara kararın tebliğine yer olmadığı da kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Odatv Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Can Özçelik, Nisan ayında eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan'ın dezenfektan üreticisi iki şirketin sahibi olduğunu, bu şirketler üzerinden üretilen dezenfektanın ise Ticaret Bakanlığı'na satıldığını belgeleriyle ortaya çıkarmıştı. Haberde, bugüne kadar bakanlık bünyesindeki kurumlara 9 milyon TL'lik ürün satıldığı belirtilmişti.

Pekcan'ın kendi bakanlığına sattığı mallar Türkiye'nin gündeminde günlerce kalmış ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı görevden almıştı.

Odatv'nin "Kendi bakanlığına mal satan bakan" haberlerinin ardından eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında, 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla, çok sayıda suç duyurusu yapıldı. Yapılan şikâyetlerde Pekcan’ın kendisinin ve eşinin yönetiminde olan bir şirketten bakanlığa dezenfektan satın alması suretiyle devleti zarara uğrattığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.