Şike için fetva almış!

Şike için fetva almış!

Polis fezlekesinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu İbrahim Akın hakkında çok ciddi iddialar var...

FENERBAHÇE Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da gözaltına alındığı şike operasyonunda polis şüphelileri adım adım takip etmiş.

Önceki gün gözaltına alınan ve Aziz Yıldırım’a yakınlığıyla tanınan Bülent İbrahim İşçen’in sorgusunda ilginç bilgilere rastlandı.

Önceki gün sorgulanan İşçen’e;
- Bucaspor-Fenerbahçe (3-5)
- Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor (2-0)
- Trabzonspor-İstanbul Büyükşehir Belediyespor (3-1)
- Fenerbahçe-Ankaragücü (6-0)
- Sivasspor-Fenerbahçe (3-4)
maçlarında şike yapılıp yapılmadığı soruldu.
İşçen tüm sorgusu boyunca şike olayına karışmadığını söyledi.
Polis raporuna göre, başta İşçen olmak üzere, Aziz Yıldırım’ın, Ali Kıratlı’nın, Mecnun Odyakmaz’ın, İbrahim Akın’ın emniyet güçlerince adım adım takip edildiği ortaya çıktı. Bu takibin neticesinde görüntülere de ulaştı. Polis İşçen’e, bu isimlerle yaptığı telefon görüşmelerini tek sordu.
Teknik takibe alınan görüşmelerde, İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcu İbrahim Akın’ın şike parasını bir poşet içinde teslim aldığı ve “Bu parayı kabul etmemin dinen bir zararı var mı” diye bir hocaya sorduğu öğrenildi.
İşte sorgudaki o bölüm:

İşçen ve Çelebi aracı olmuş

(Tüm tutanak boyunca, Aziz Yıldırım’ın şike için para verdiği iddia edilmekte. Bu para alışverişinin içinde Fenerbahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu, Fenerbahçe Kulübü muhasebecisi Tamer Yelkovan’ın ismi geçmekte. Diğer isimler ise Ali Kıratlı, İbrahim Bülent İşçen, Mecnun Odyakmaz, Ahmet Çelebi, İbrahim Akın, Yusuf Turanlı, Cemil Turan, Kaan Söylemezoğlu)

Şüpheli ifade tutanağında;

1 Mayıs 2011’deki Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediye maçı öncesinde Aziz Yıldırım, Bülent İbrahim İşçen’i, Ahmet Çelebi ile birlikte yapılacak şike için yanına çağırdığı ifade edildi. Akın’a bu maçta iyi oynamaması ve gol atmaması için 100 bin dolar teklif edildi.

Dolar değil Euro olsun’ dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu futbolcu İbrahim Akın, polisin tespitlerine göre, kendisine teklif edilen şike parasıyla ilgili bir din görevlisini arayarak görüş sordu. Bu görüşme polisin mahkeme kararıyla yaptığı telefon dinleme tutanaklarına yansıdı. İbrahim Akın akıl danıştığı kişiye, “Hocam bir şey sormam lazım. Şimdi hafta sonu Fener’le maçımız var ya, demişler ki İbo gol atmasın; 100 bin dolar para verelim...” diyerek şike yapıp para almasının sakıncalı olup olmadığını sordu. Görüşme yaptığı kişinin sakınca olmadığını söylemesi üzerine İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı’yı arayarak teklifi kabul ettiğini ancak 100 bin dolar değil 100 bin Euro’dan aşağı kabul etmeyeceğini söylediği belirlendi. Aziz Yıldırım ve diğer şahısların Ahmet Çelebi’ye İbrahim Akın ile görüşülmesi ve şike karşılığında para teklif edilmesi yönünde talimat verdikleri, Ahmet Çelebi’nin Yusuf Turanlı aracılığı ile bu teklifin İbrahim Akın’a iletildiği ve şike konusunda mutabakat sağlandığı polis fezlekesine yansıdı.

Şike parasını poşet içinde aldı

Polisin tespitleri sonunda İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı’ya rüşvet parasının 14 bin lirasını kumar borcu için göndermesi, 16 bin lirasının da kendisi için almasını söylediği belirlendi. İbrahim Akın’ın, Yusuf Turanlı’dan parayı Etiler’de Big Chefs isimli restaurantta bir poşet içinde alarak mekandan ayrıldığı tespit edildi.

kaynak: hurriyet.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler