Sinan Aygün, TOGO İkiz Kuleleri için alınan 'yıkım kararı'nı değerlendirdi

Sinan Aygün, TOGO İkiz Kuleleri için alınan 'yıkım kararı'nı değerlendirdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 'yıkım kararı' aldığı TOGO İkiz Kuleleri'nin sahibi CHP Ankara eski milletvekili Sinan Aygün Sözcü18'e konuştu. Aygün; "Daha önce de iki yıkım kararı alınmıştı!" dedi.

İMARA aykırı yapıldığı için Danıştay'ın yıkım kararı verdiği TOGO Kuleleri'nin yıkım süreci nihayet başladı. Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanlığı, TOGO Kuleleri'nin geri dönüşüm malzemeleri karşılığı yıktırılması için ihale açtı. Önümüzdeki 1 Eylül'de kapalı teklif yöntemiyle yapılacak ihaleyi kazanan firma enkazdan çıkacak hurda demir ve diğer malzemeler karşılığında gökdelenleri yıkacak. ABB yıkım karşılığında herhangi bir bedel ödemeyecek. ABB, yıkım işinin tahmini olarak 25 milyon 913 bin 417 liraya mal olacağını hesapladı.

8 AYDA YIKILACAK

ABB'nin yayımladığı ihale ilanına göre, TOGO kulelerinin yıkımı sırasında patlayıcı madde kullanılamayacak. İşi alan firma 55 bin 444 metreküp demirli ve demirsiz her türlü betonun tamamını yıkacak. Yıkımda ortalama 80 ton kaldırma kapasiteli 2 vincin 180'er saat çalışacağı hesaplanırken yıkımın 240 günde (8 ay) tamamlanması istendi. Yıkım işini üstlenen firmadan, yıkım sırasında alt yapı kuruluşlarına ait tesisatlara, çevreye ve üçüncü şahıslara verilecek her türlü zararı karşılamak üzere 20 milyon liralık risk ve sorumluluk teminatı alınacak.

SİNAN AYGÜN: DAHA ÖNCE DE İKİ YIKIM KARARI ALINMIŞTI!

Yaşanan gelişme ile ilgili olarak TOGO İkiz Kuleleri'nin sahibi iş insanı CHP eski Ankara milletvekili Sinan Aygün'e Sözcü18 Genel Yayın Yönetmeni Vedat Beki telefonla ulaştı.

"Büyükşehir Belediyesi'nin TOGO İkiz Kuleleri ile ilgili 'yıkım ihalesi' kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorumuza Sinan Aygün; "Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı göreve geldiğinden bu yana 3'üncü kez 'yıkım kararı' almış durumda. Daha önce aldığı yıkım kararları ile ilgili mahkemeye gittik. Mahkeme lehimize karar verdiği için 'yıkım kararı' uygulanamadı! Şimdi de avukatlarıma talimat verdim yine hukuka başvuracağım. Bunun yanında son söz olarak şunu da söylemek istiyorum: Bana Ankara'da yıkılan bir tek bina ya da gökdelen gösterebilir misiniz?" dedi.

İKİZ KULELER ÖNCE MÜHÜRLENDİ...

TOGO marka ayakkabı fabrikasının yerine yaptırılan ve Başkent Ankara'nın en değerli arsalarının bulunduğu lokasyonda yer alan TOGO kuleleri Ankara Ticaret Odası eski Başkanı ve CHP eski Milletvekili Sinan Aygün ile iş insanı Mehmet Akgül tarafından inşa edildi. Ancak inşaatı devam ederken imarı değiştirilen kuleler mahkemelik oldu. TMMOB Ankara Şubesi, imar değişikliğinin kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açtı. Uzun süren yargılamanın sonunda geçen yıl Danıştay'dan yıkım için kesin karar çıktı. ABB Başkanı Mansur Yavaş, yıkım kararı kesinleşen kuleleri önce mühürledi, ardından da belediye encümeninden yıkım için karar çıkardı.

MANSUR YAVAŞ: HERKES HAKKINA RAZI OLACAK

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, TOGO İkiz Kuleleri'ne 20 bin metrekarelik inşaat izni verilmesine karşın 2016 yılında örtük emsalle bu miktarın 120 bin metrekareye çıkarıldığını, kaçak bölümün yıkılması için dava açtıklarını söyledi. Tezcan, mahkemeye yaptığı başvurunun ardından, "Haksız kazancın hesabını verecekler, biz de yıkım şenliği düzenleyeceğiz" demişti. ABB Başkanı Mansur Yavaş da geçen yıl Nisan ayında katıldığı bir televizyon programında "TOGO kuleleri Ankara'nın ciğerine saplanmış hançerdir. 100 bin lira fazladan inşaat yaptığınızda elde ettiğiniz rant 1 milyar lira olurdu. Bu haramdır, bu haramı yıkacağız. Bu rantlar bitti, hatırla bizim belediyeden hiçbir şey geçmez, herkes hakkına razı olacak” demişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.