SON DAKİKA! Çinliler Çankırıda kömür santrali kuracak!

SON DAKİKA! Çinliler Çankırı'da kömür santrali kuracak!

Çin Politbüro Daimi Komitesi Üyesi Li Changchun, Ankara'da

temasları çerçevesinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile görüştü. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katıldı. Çinli heyet ile turizm, özel sektör ve ticaret alanlarında 4 anlaşma imzalandı. Başbakanlık Merkez Binada yapılan görüşmede Çinli gazetecilerin Türk foto muhabirlerini uyarması da ilginç görüntülere sahne oldu.

İmzalanan anlaşmalar arasında Orta ilçesinde hizmete girecek olan Bereket Enerji Üretim A.Ş. ile Çinli Zhejiank Orient Mühendislik şirketi arasında imzalanan Çankırı Kömür Enerji santralı Projesi anlaşması da var.

BEREKET ENERJİ PROJEYE ÇİNLİ ORTAK BULDU
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komite Politbüro Daimi Üyesi Li Changchun önderliğinde, iki ülke arasında dört anlaşma imzalandı. İlk olarak, Türkiye ile Çin arasında, karşılıklı olarak kültür merkezlerinin kurulmasına imkan veren Kültür Mutabakat Zaptı imzalandı.

İkinci olarak, Hazine Müsteşarlığı ile Çin Kalkınma Bankası yetkilileri, iki ülke arasında mali işbirliğine ilişkin Niyet Mektubu’nu imzaladılar. Üçüncü olarak, Eren Holding ile Çinli Uluslararası Sinoma Mühendislik firması, Akdeniz Çimento Projesi’ne imza koydu. Dördüncü anlaşma ise Bereket Enerji Üretim A.Ş. ile Çinli Zhejiang Orient Mühendislik şirketi arasında imzalanan Çankırı Kömür Enerji Santralı Projesi anlaşması oldu.

SANTRAL, 2012’DE HİZMETE GİRECEK
Çankırı Termal Elektrik Santrali (ES) projesi Çankırı ili Orta ilçesinin sınırları içerisinde kurulu. Linyit rezervi 35 milyon ton olan santral 135 MW'lık bir kapasiteye sahip olacak ve yılda tahmini olarak 900 milyon kWh elektrik üretecek. Santral 2012 yılı sonunda işletmeye alınması planlanmakta.

Bereket Enerji, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretmek amacıyla 1995 yılında kuruldu. Merkezi Denizli'de bulunan şirket elektrik üretmek için Türkiye'nin hidroelektrik potansiyelini kullanmakta. Deneyimli personelinden ve yerli kaynaklardan yararlanan Bereket Enerji, kendi fizibilite raporlarını hazırlamakta ve hidroelektrik enerji santrallerinin tasarım, inşaat, montaj ve işletimini kendisi üstlenmekte.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler