SON DAKİKA! Lodos ile hesapsızlık 40 metrelik minareyi yerle bir etti!

SON DAKİKA! Lodos ile hesapsızlık 40 metrelik minareyi yerle bir etti!

Alınan bilgiye göre, Çankırı’da bugün etkisini gösteren lodos

ve fırtına, merkeze bağlı Çivi köyünün yaklaşık 40 m'lik  minaresini yerle bir etti. İkindi namazı öncesi kubbelerin üzerine çöken minare herhangi bir ağır yaralanma ya da can kaybına neden olmadı.

Bugün Çankırı ve çevresini etkisi altına alan lodos ve fırtına, yer yer şiddetini artırdı ve Merkeze bağlı Çivi köyünde yeni inşa edilen caminin yaklaşık 40 m'lik minaresinin yıkılmasına neden oldu. Etkisini sürdüren lodos devam ederken ikindi namazını kılmak için köyde bulunan az sayıda insanın camiye giriş yaptığı anda "hesapsız minare" yerle bir oldu. Minarenin çöktüğü sırada cami içerisinde imam ile birlikte bir vatandaşın olduğu öğrenildi.

VALİ UZUN: NEDEN BÖYLE UZUN MİNARE YAPIYORSUNUZ?
Olayın duyulması üzerine Çivi köyüne gelerek olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Şemsettin Uzun, köylülere “geçmiş olsun” dileklerinde bulunarak, görgü tanıklarından olay hakkında bilgi aldı.

Köylülerden olay hakkında bilgi alan Vali Uzun, “Neden böyle uzun minare yapıyorsunuz? Osmanlı minareleri küçük ve kibar” dedi. Pazartesi gününe kadar camiye kimsenin girmemesini isteyen Vali Uzun, gerekli çalışmaların yapılacağını belirterek Çivi köyünden ayrıldı.

Çivi köyünde çift şerefeli ve yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki minarenin şiddetli lodosla yıkılmasının yaralanma ve can kaybına neden olmaması olayın tesellisi oldu.

ÇİVİ KÖYÜNÜ TANIYALIM
Çankırı iline bağlı Merkez Çivi köyü Çankırı’nın doğusunda olup yaklaşık 120-150 hanelik bir yerleşim merkezidir. Kışları köyde 20-30 hane oturmaktadır. Nüfusun geriye kalan kısmı kış aylarını Çankırı’da geçirmekte. Yaz aylarında köy nüfusu gerçek sakinlerine kavuşmakta. Köy, Boyalıca-Taytak grup köy yoluna 2 km. mesafede, Kırlar bölgesinde kuruludur. Çayırpınar, Dede, Balıbağı köyleri ile komşudur. Çivi köyüne bağlı 20-30 hanelik Dede mahallesi vardır. Dede mahallesinin muhtarlığı Çivi Köyüne bağlıdır. Köy ile ilgili daha geniş bilgi için www.cankiricivikoyu.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler