SON DAKİKA! Makas Fabrikası için imzalar atıldı

SON DAKİKA! Makas Fabrikası için imzalar atıldı

Yüksek Hızlı Tren için makas üretecek olan ve yaklaşık 140 kişinin istihdam edileceği

üç ortaklı fabrikanın anlaşması bugün imzalandı.

İmza törenine başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere Avusturyalı VAE grubu temsilcilerinin ile birlikte Çankırı Valisi Şemsettin Uzun, Ak Parti milletvekili Dr. Nurettin Akman ve Belediye Başkanı İrfan Dinç de katıldı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, birçok Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattını faaliyete geçirmeye karar vermiş bir demiryolları olduğunu belirterek, "Artık zaman duble demiryolları zamanıdır. Duble yollarda görev tamamlanmıştır. Bundan böyle önümüzdeki hedef Türkiye'yi baştan başa duble demiryolları ile donatmaktır. Yeni hedefimiz yeni heyecanımız budur" dedi.

Çankırı'da üretilecek olan Yüksek Hızlı Tren Makas Fabrikasının imzaları TCDD Genel Müdürlüğünde atıldı. İmza törenine katılanlar arasında TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Vae Voestalpine Yönetim Kurulu Başkanı Marc Kaddoura, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Demirel ve çok sayıda bürokrat da vardı.

Bakan Yıldırım burada yaptığı konuşmada, Voestalpine firmasının Türkiye'ye güvendiğini ve yatırım yapmak için Çankırı'yı tercih ettiğini söyledi.

Demiryollarında ilklerin gerçekleştiğini vurgulayan Yıldırım, "Bir buçuk asırlık geçmişi bulunan demiryolları, yine bir buçuk asırlık geçmişi bulunan Voestalpine firması ve yarım asıra yakın geçmişi bulunan Kardemir biraraya geliyor. Ortaklık yapmaya karar veriyor. Bu ortaklıkta Çankırı Makas fabrikamızın içerisinde tamamen müstakil yeni bir ortaklık yeni bir imalat yapacaklar. Mevcut 200'ün üzerinde çalışanımız demiryollarının makaslarını imal etmeye devam edecekler . Gelişen teknolojinin de gerisinde kalmamak için kurulan bu ortaklık  başta hızlı tren makasları olmak üzere hem yurt içinde hem yurt dışında ihtiyaçları karşılamaya yönelik yeni bir tesisi birlikte kuruyorlar. Yeni istihdam alanları oluşturuyorlar. Başlangıçta 150 çalışanı olacak. İnanıyorum ki kısa sürede bu sayıda süratle artacak. Yüzlerce esnafımız ve vatandaşımız da bu girişimden faaliyettten payını alacaktır. Bu üretime katkı sağlayacaktır" dedi.

"ZAMAN DUBLE
DEMİRYOLLARI ZAMANIDIR"

2003 yılından bu yana Türkiye'de çağdaşlık, kalkınma ve refah adına içeride ve dışarıda herkesi şaşırtan gelişmelerin yaşandığını ifade eden Bakan Yıldırım, "15 bin kilometre bölünmüş yol dedik. Bunlar hayal dünyasında yaşıyor dediler. Bugün 17 bin 500 kilometre yol yaptık. Hedefimizi yeniledik 22 bin 500 kilometreye çıkardık. 2012 sonunda 22 bin 500 kilometreyi de gerçekleştireceğiz. Ankara'dan Çankırı'ya, Çankırı'dan Kastamonu'ya ve İnebolu'ya inen buradan da Akdeniz'e uzanan yolun tamamını bölünmüş yol haline getireceğiz. Yollar bölünüyor, hayatlar kurtarılıyor, hayatlar birleştiriliyor. Kalkınmanın çağdaş uygarlığı yakalamanın olmazsa olmazı yollarımızı açıyoruz ama bir başka yol var ki o bizim tarihimiz, o bizim geçmişimiz ve geleceğimizdir. O da demiryollarıdır. Demiryollarının bir taşımacılıktan öte hepimizin hafızasında farklı yeri vardır. Bu ülkede 7'den 70'e herkesin demiryolları hakkında hafızasında hüzün vardır, mutluluk vardır, gelecek vardır. Bu demiryollarımızı layık olduğu noktaya getirmek için Başbakanımızın iradeleriyle başlattığımız demiryolu seferberliği tüm hızıyla devam ediyor. Bugün Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına 2 bin kilometreye ulaşan hızlı demiryolu ağı yapımı süratle devam ediyor" dedi.

5 MİLYON EURO SERMAYELİ ŞİRKETTE,
140 PERSONEL İSTİHDAM EDİLECEK

Ankara-Eskişehir hattının hizmete girmesi ile birlikte Avrupa'da 6'ıncı dünyada 8'inci hızlı tren işletmeciliğine geçen ülke ünvanını sahip olunduğuna işaret eden Yıldırım, demiyollarının buna sahip olduğunu söyledi. Bugün 11 bin kilometre yolunun yarısının yenilendiğini anlatan Yıldırım, Ankara-Konya hızlı tren hattının yıl sonunda da hizmete alınacağını kaydetti. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:

"Daha birçok Yüksek Hızlı Tren demiryolu hattını faaliyete geçirmeye karar vermiş bir demiryolu var. Artık zaman duble demiryolları zamanıdır. Duble yollarda görev tamamlanmıştır bundan böyle önümüzdeki hedef Türkiye'yi baştan başa duble demiryolları ile donatmaktır. Yeni hedefimiz yeni heyecanımız budur. Bunu da hayatını, gönlünü, hayallerini vermiş demiryolcularımız ile başaracağız. Onların azmi ve heyecanı ile başaracağız."

Konuşmaların ardından Bakan Yıldırım ve diğer yöneticiler Çankırıda gerçekleştirilecek olan Yüksek Hızlı Tren Makas fabrikası sözleşmesini imzaladı.

Fabrikada TCDD'nin yüzde 15, VAE Grubu'nun yüzde 51 ve KARDEMİR'in yüzde 34 payı bulunacak. 5 milyon Euro sermaye ile kurulacak fabrikada, ilk yıllarda 10 milyon Euroluk yatırımla yaklaşık 140 kişi istihdam edilecek. Yüzde 62 oranda yerlilik hedefleyen fabrikada, yılda 500 adet ağır taşımacılığa, 100 adet de yüksek hıza uygun makas üretilecek ve kurulu kapasitenin yüzde 10'unu ihraç edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler