İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Soy-sop meraklılarına içtihatlı, notlu rehber (!)

(Hucurât Suresi), 12. Ayet

Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Yazıma anlayabileceklerini, kavrayabileceklerini pek sanmadığım bir ayetle başladım, zira son günlerde, Çankırı ile ilgili bazı sosyal paylaşım sitelerinde, öküzün altında buzağı arayan, yanlış düşünüp yanlış yorumlayan, soy-sop meraklısı kişiler türedi. 

Adam üç kuşak önceki kendi atasını bilmezken, başkalarının soyadından çıkarmalar yaparak, Ermeni, Yahudi, Rum vb. olduğunu ima ediyor. Başkaları dediysem, baba dostu, arkadaşı, yolda gördüğünde selamlaştığı kişiler bunlar.

Soyunun, altın gibi kıymetli olduğunu sanan ve Soyadı Kanunu çıkınca, dedesinin bunu soyadı olarak kaydettiren zavallının biri, “Bizim soyadımız neden altınlı ve soylu? Dedemin soyu ile ilgili bir sıkıntı mı varmış ki de bu soyadını almış” diye düşünmüyor. Düşünmediği gibi, Çankırı’nın Uzunyol’unda yaşayanları da toptan Ermeni yapıveriyor. Oysa dedesinin evi de Uzunyol’un üst sokağında.

O hiç aklına gelmiyor. Kendisinin gümüş döl yatağından çıktığına inanıyor olsa gerek. Çıktıktan sonra da altınla kaplanmış olacak ki, dedesi kütüğe soyadı olarak yazdırmış.   

Bu soy-sop meraklıları kendilerinden başka, herkesin soyunu-sopunu araştırır, karıştırır, ellerinde bilgi belge olmadan, sağda solda konuşur, yazar, dedikodu yapar. Bazı sazanlar da mal bulmuş gibi konunun üzerine atlar, soyadlarından çıkarmalar yaparak, baba dostu, arkadaşı, merhabalaştığı, yüz yüze baktığı Çankırı’nın gerçek yerlisi olan insanları, Türk, Kürt Ermeni, Rum, Yahudi diye akıllarınca sınıflar, ayıklarlar.

Bu zavallılar, kendi köklerinde sıkıntı olduğu bildikleri ve kimselere söyleyemedikleri için yalnız olmadıklarını düşünüyor olsalar gerek.

Soy-sop meraklısı efendi ağaların dikkatine!

Soy-sop meraklıları için araştırma rehberine giriş yaparak, sizi yeterince bilgilendirdiğimi sanıyorum.

Size tavsiyem, önce kendi atanızı, dedenizi, ebenizi bir araştırın. Ola ki; ebenize bir zamanlar, “Sarı Gelin” diyenler vardır.

Sonra bu tür merak iyi bir şey değildir. Bumerang gibi döner gelir sizi bulabilir.

Sen kendi gözündeki merteği göremeyen, başkasının gözündeki çöpe sözü olan hemşerim, bilmem anlatabildim mi? 

Bu yazı toplam 2389 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum