Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Söylediklerini duymuyor, ya da yaptıklarını görmüyor

Milliyetçi Hareket Partisi’nin açıklamalarını dinleyince insan ister istemez şöyle bir sarsılıyor; zannediyorsunuz ki biraz sonra AKP Genel Merkezinden içeri dalıp önüne geleni camdan atacaklar. AKP’ye öyle ağır ithamlar, öyle ağır sözler söylüyorlar ki sanki yüzyıldır kanlı bıçaklılar.

Yabancı biri veya siyasetle alakası olmayan bir insan ilk defa dinlese ikisini birbirine düşman zanneder.

Oysa AKP’nin içinde ülkücü, MHP’nin içinde AKP’li dolu…

İşte sıkıntı da burada, AKP’deki ülkücüler AKP’ye, MHP’deki AKP’liler ise gene AKP’ye oy veriyor. Sıradan seçmenden bahsetmiyorum, bunların içinde MHP il başkanı olan da var, milletvekili veya belediye başkan adayı olan da…

Ve bütün bunlar Genel Merkez tarafından “bilindiği” halde hâlâ destekleniyor.

 

Eğer koalisyon kurmayacaksan seçimde ne işin var?

MHP’nin oy oranı belli. Mevcut yönetim modeli ile bu parti için tek başına iktidar hayal; öyleyse seçmen kendisine ne diye oy versin, seçmenin bu işten çıkarı ne? Seçmen haklı olarak kendi çıkarı doğrultusunda hareket eder.

Bir önceki seçimde çoğunluk CHP-MHP-HDP koalisyonu yönünde tercih yaptı, MHP ise bu sonucu kendisine “uygun” bulmadı. HDP’nin dışarıdan desteklediği Başbakanın Devlet Bahçeli olduğu CHP-MHP koalisyonuna bile “hayır” dedi.

MHP eğer böyle bir koalisyona evet deseydi yıllardır suçladığı insanları yargı karşısına çıkarabilecek, bozulan sosyo-ekonomik dengeleri tekrar yerine oturtabilme ve savunduğu değerleri uygulamaya koyabilme fırsatı yakalayacaktı.

İstemedi…

O, AKP’ye küfrederken AKP ile beraber hareket etmeyi seçti;

Peki, AKP’ye bu kadar meraklı MHP, niye AKP ile koalisyon kurmadı acaba?

İsteseydi çok rahat koalisyon kurabilirler, iki üç bakanlık alıp birkaç ülkücünün yarasına merhem olurlardı.

Bunu da istemedi…

Sonuç ortada.

MHP’nin siyasi stratejisi sayesinde AKP tek başına iktidar oldu ve anayasayı değiştirebilecek sayısal çoğunluğa çok yaklaştı; bunu da bulacaktır merak etmeyin.

Bir kâğıt alın. Kâğıdın soluna MHP’nin söylediklerini, sağına da MHP’nin yaptıklarını yazın. Sonra dasöyledikleri ile yaptıkları arasında birbirleri ile aynı olanların üzerini fosforlu kalemle çizin.

Hadi çizin.

Hala çizecek bir tek şey bulamadınız değil mi?

Bulamazsınız; çünkü YOK!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
11 Yorum