STK'yı başka şeylerle karıştıranlar

AB açılımları sonucu STK'’lara kolaylıklar ve avantajlar geldi. Proje yapabiliyorlar, İktisadi işletme kurabiliyorlar, siyasi partilerin kuyruğu, arka bahçesi olabiliyorlar. Türkiye nasibini alır da, Çankırı almaz mı?
 
Değişik amaçlı STK'’lar vardır. Bunların içinde çok işlevsel olanları ve halka mal olmuş olanlarda hatırı sayılır düzeydedir. Saygındırlar, etkindirler. Adlarını biliriz ama yönetimin başında kimler var bilmeyiz. STK gibi STK’'dırlar.
 
Bunların dışında yamalı bohça gibi, tabela STK'’ları vardır. Adı üzerinde ‘’"Teneke’’ STK"’lardır bunlar. Kuruldukları yörenin adını kullanarak, seçimlerde parsa toplamak, yalakalık yapmak, daha da önemlisi "‘’Baş ol da ne başı olursan ol"’’ felsefesine uygun olarak bir yerlere baş olmak, buralardan çıkar sağlamak, nüfuz kullanmak, kişisel ego tatmin etmek gibi süfli duygular, eylemler içinde olanlar da vardır. Buralara çöreklenenler adını kullandıkları yöreye fayda değil zarar verirler. İyi niyetleri sömürürler, suistaimal ederler. Kim bunlar?
 
Ankara’'da, Ankara tanıtım günleri yapıldı. İyi niyetli iş adamları destek verdi. Masrafların çok ötesinde gelir elde edildi. Organizasyon firması ile Çankırı adını taşıyan STK'’ların yaptığı anlaşmaları bilemiyoruz. Duyumlarımıza göre oldukça yüksek rakamlara ulaşmış. Mertliğin yerini namertliğin aldığı günümüzde bir babayiğit çıkıp da ne gelir geldi, kimler ne aldı-alacak diye bir açıklama yapabilir mi?
 
Çankırı Valisi tanıtım günlerinin tek başarılı aktörü idi. Acaba olaya el koyup hak etmeyenlerin sponsor gelirlerine el koyarak bunu Çankırıspor'a yönlendirebilir mi? Neden diyeceksiniz. Anlatalım efendim:
 
STK yöneticisinin önemli saydığı birisi veya yakını vefat etti, düğün dernek mi var hemen bir çiçek gönderiliyor. Sözüm ona elitler ya!!! Eğer bu elitlik ise hiç olmasın daha iyi. Çiçeğin/çelengin üzerinde ne yazması gerekir? STK’nın adı değil mi? Hayır öyle değil. STK yöneticisinin adı yazıyor, kişisel prestij sağlamanın faturasını da STK ödüyor.
 
Durun daha bitmedi. Kendilerince, kendilerine yakın olan veya çıkar sağlayacaklarını umdukları kumar oynanan, içki içilen bir yerde yemek ziyafeti veriyorlar. Bunun adı da sosyal faaliyet oluyor. İçki parası bile STK'’ya fatura ediliyor. Peki bu para kimin parası? Çankırı günleri için duyarlılık gösterenlerin destek parası. Bu para böyle yerlere mi harcanmalı?
 
Sayın Vali buna mutlaka el koymalı ve başkasının kesesinden kıyaklık yapanlara gereken dersi vermeli. Bunlara zırnık koklatmamalı. Çankırı adını kullanarak şahsi egolarını tatmin etmelerine meydan vermemeli diyorum. Asla destekleri ve tabanları yok bunların, kendilerini havada görerek sanki kitleleri temsil ediyormuş görüntüsü veriyorlar. Yutan yutuyor….
 
Vukuat çok. Üniversite öğrencilerine burs verildiği söyleniyor. Ne güzel diyorsunuz, ulvi faaliyetlerde bulunuluyor diyorsunuz. Araştırıyorsunuz. Yok öyle bir şey. Daha da geriye gidelim. STK adına tahsis edilen arsayı kat karşılığı verip, bunu karşılığında Kızılay’'da bir daire bile alınamıyor, açıklarını Çankırılı iş adamlarına kapattırıyorlar. Sonra da "yerimiz yurdumuz var" diyebiliyorlar, erotik shop dükkanlarının arasını STK merkezi yapıyorlar. Erotik sözcüğünü gören, bırakın Çankırılı'yı, sorumluluk sahibi bir insan bile oradan geçmez. Gerekçe de tasarruf ediyorlar mış!! 
 
Sayın Çankırı Valisi; Lütfen iyi niyetli Çankırılı iş adamlarının desteklerini uygunsuz harcamalara meydan vermeyecek şekilde en azında Türkiye'’de Çankırı’'yı temsil eden Çankırıspor'a, eğer bu olmuyorsa Çankırı Güçsüzler Yurdu'na, fakire, fukaraya dağıtılması yönünden sizden ilgi, yardım bekleniliyor.
 
(Devam edecek)

Bu yazı toplam 1170 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum