Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

'Süper Ülke'

Siz hiç ABD ile Kanada arasında herhangi bir duvar gördünüz mü?

Yaklaşanı vuran silahlı güvenlik görevlileri, tel örgü?

Sınır kapısı bile göstermeliktir, laf olsun diye…

Niye?

Çünkü her ikisi de refah seviyesi çok yüksek ülkelerdir. Hiç kimse ABD’den Kanada’ya veya Kanada’dan ABD’ye kaçmak gibi bir düşünce içinde değildir.

Veya İsviçre’den Avusturya’ya kaçan gördünüz mü?

Yok, göremezsiniz onun içinde aralarında fiziki sınırlar yoktur.

Dünyada refah seviyesi yüksek ülkelerin hemen hepsinde sınır yapılandırması böyledir; sınırlarda milyarlarca dolar harcayıp boşuna masraf etmezler; çünkü hiç kimse komşusuna “kaçmayı” düşünmez.

Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlüğünde “süper” kelimesi “1. Nitelik, nicelik ve derece bakımından üstün olan. 2. Belli bir normun üstünde olan” şeklinde tanımlanıyor.

Yani, süper ülke dediğiniz zaman “üstün olan ülke” anlamına geliyor.

Devletler neye göre üstün olabilir; diğerlerine göre değil mi?

Diğerleri ile arasındaki farkları görmek için ne yapmanız lazım?

Sosyo-ekonomik verileri sıralamanız, ihracatına, kişi başına düşen milli gelire, çalışanların aldıkları ücretlere, o ülkedeki yaşam kalitesine bakmanız, hukuk sistemini incelemeniz, insan hakları ve özgürlükler konusunda hangi noktada olduğunu görmeniz lazım.

Bütün bu verilere baktığımız zaman Türkiye’nin Somali, Irak, Kenya gibi ülkelerin çok önünde olduğunu görüyoruz.

Eğitim sisteminin yerlerde süründüğü, hukuk sisteminin çöktüğü, fikir ve düşünce özgürlüğünün bulunmadığı, kişisel hak ve özgürlüklerin engellendiği, çalışanların temel gıda maddelerini temin etmekte çok zorlandığı, yaşam koşullarının giderek ağırlaştığı bir ülke “süper” olabilir mi?

Açlık sınırının 1300 lira, yoksulluk sınırının 4300 lira olduğu ve sabit gelirlilerin %80’inin açlık sınırında ücret aldığı bir ülke süper olabilir mi?

Sabit gelirlilerin %90’ının her ay aldığı ücret yoksulluk sınırına yaklaşamıyor bile; ama ülkeyi yönetenler “süper ülke” olduklarını iddia ediyorlar.

Avrupa sınırımız 

Yunanistan Türkiye’den kaçan mültecilere engel olabilmek için Türkiye ile arasındaki sınıra boydan boya tel örgü duvar ördü, sınır devriyelerini artırdı.

Şaka değil, milyarlarca dolar harcayıp Türkiye ile sınırına boydan boya devasa elektrikli tel örgü inşa etti. Sadece Türkiye’den kaçanlara engel olmak için…

Peki, Bulgaristan?

Bulgaristan ise Türkiye ile sınırına boydan boya “beton duvar” örüyor. Beton beton, hani bildiğimiz beton var ya, o işte…

Şu anda 30 kilometresi tamamlandı, hızla devam ediyor.

“Süper Ülke” Türkiye’den kaçan kaçana…

Gülüyoruz ağlanacak halimize; beğenmediğiniz Bulgaristan Türkiye sınırına beton duvar örüyor.

Palavralar padişahına sorsan Türkiye süper ülke ama insanlar bu süper ülkede yaşayacaklarına ölümü göze alarak Yunanistan’a veya Bulgaristan’a kaçmayı tercih ediyorlar.

Aptal mı bu insanlar, süper bir ülkede yaşamak varken niye kaçıyorlar acaba?

Sebebi çok açık; Türkiye süper bir ülke değil, hatta demokratik bile değil ve daha da önemlisi Türkiye önümüzdeki günlerde büyük bir iç karışıklığa gebe; Avrupa özellikle bu olasılığa karşı önceden tedbir alıyor.

Biz sınırımızı yolgeçen hanına çevirerek güneydoğu sınırımıza dayanan milyonlarca mülteciyi ülkemize alırken, Avrupalılar önümüzdeki günlerde Türkiye’den yaşanabilecek bir göç dalgasına karşı şimdiden önlem alıyor.

Peki, biz ne yapacağız?

Artık yapacak bir şey kalmamıştır. Yıllardır uyarıyoruz, artık yolun sonuna geldik; uçağın motoru bozulmuş ve hızla irtifa kaybetmektedir. Neticede yere çarpacaktır, bundan kurtuluş yoktur…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum