TBMM Üstün Hizmet Ödülü kimin olmalı?

TBMM Üstün Hizmet Ödülü kimin olmalı?

Bilindiği gibi TBMM’nin 85. yıldönümü münasebetiyle 2005 yılında “Milli Egemenlik

Yılı" kutlama etkinlikleri kapsamında TBMM Onur Ödülü ve Üstün Hizmet Ödülü uygulamaya konulmuştu.

TBMM Üstün Hizmet Ödülü’nün ihdas edilmesindeki amaç, vilayetlerimizde bireysel olarak halkımıza karşılıksız hizmeti amaç edinmiş; sosyal, kültürel ve ekonomik açılardan bu yolda önemli katkılar sağlamış insanlarımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ödüllendirilmesi, teşvik edilmesi ve taltif edilmesini amaçlamakta.

Sözcü18.com haber merkezinin elde ettiği bilgilere göre, önümüzdeki günlerde açıklanacak olan 2010 Yılı Üstün Hizmet Ödülleri için Çankırı Valiliğince TBMM’ne isimler bildirildi.

AYNUR BEKTAŞ ve SELAHATTİN DÜZBASAN
TBMM Kültür, Sanat ve Yayın Kuruluna bildirilen isimler, Çankırılı’nın oldukça yakından tanıdığı iki isim. Bir tanesi ülke genelinde Türk “kadın imajının” değişiminde büyük hak sahibi olan, doğum yeri Çerkeş’te yapmış olduğu yatırım ile bölge insanına istihdam sağlamada büyük katkıları olan Aynur Bektaş.

İkinci isim ise, hemen hemen her konuda yardımseverliği ile ismi perçinleşen, ancak galiba eğitimci bir aileden gelmesi nedeniyle, özellikle Çankırı Karatekin Üniversitesinin kuruluş aşamasında vermiş olduğu katkılarla, üniversitenin bugünlere gelmesinde önemli bir payı olan işadamı Selahattin Düzbasan.

Mümkün olsaydı da her iki isim de bu yıl TBMM Üstün Hizmet Ödülü'nü alabilseydi. Ne yazık ki, bu iki isimden ancak bir tanesi bu yılki ödülün sahibi olabilecek. Yine de TBMM'nin bir sürpriz yaparak aday gösterilen iki ismi de ödüllendirmesi Çankırı insanını fazlasıyla mutlu edecektir.

Çünkü, geçen yıl bu dalda Çankırı'dan "aday gösterilmemesi" nedeniyle "kişisel" ödül alınmamıştı. Karabük ve Zonguldak'tan 4 isim ödüle layık görüldüğünü düşünürsek, bu yıl Çankırı'dan "aday" gösterilen Aynur Bektaş ve Selahattin Düzbasan'ın birlikte ödül almaları da olası ihtimal zinciri içerisinde.

Ancak, TBMM Kültür ve Sanat Komisyonu Çankırı için oldukça değerli olan bu iki isimden hangisine ödülü layık görürse görsün, Çankırılı’nın gönlünde Aynur Bektaş hanımefendi ile Selahattin Düzbasan'ın, “sevgi ödülünü” çok daha önceden aldığını bizler görüyor ve biliyoruz…

AHİ YARAN DERNEĞİ DE ÖDÜLE ADAY!
Öte yandan yine edinilen bilgilere göre, bu yıl dernek ve vakıflar arasında arasında "TBMM Üstün Hizmet Ödülü"ne aday gösterilen stk, başkanlığını Ahmet Absarılıoğlu'nun yaptığı Ahi Yaran Meclisi Kültür ve Dayanışma Derneği oldu. Geçen yıl TBMM tarafından, başkanlığını Mehmet Başbuğ'un yaptığı Yaran Kültürünü Yaşatma Derneğine verilen ödül, Çankırı'da büyük tartışma yaratmıştı. Bu yıl Ahi Yaran Meclisi Kültür ve Dayanışma Derneği'ne verilmesi büyük bir ihtimal dahilinde. Ancak, kurul tarafından yapılacak değerlendirmede "aksi yönde" bir karar çıkması da sürpriz olmamalı. Neden derseniz, bu ödül ülke genelinde oldukça sınırlı sayıda dernek ve vakfa veriliyor. Geçen yıl 6 sivil toplum örgütü bu ödüle layık görülmüştü. Bekleyelim ve görelim... 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler