Tımarlı köylüleri Kaymakama dert anlatma eylemindeler!

Tımarlı köylüleri Kaymakama dert anlatma eylemindeler!

Son günlerde Çankırı'da yaşanan bazı olaylar, gelecek

adına hayli ümit verici. Neden derseniz, "ben yaptım oldu" zihniyeti ile "uzaktan ülke yönetme" yöntemleri yerini "hak aramaya" ve de "bizim de fikrimiz alınmalı" şekline bürünmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde trafik kazasında kaybettikleri arkadaşları için "protesto eylemi" gerçekleştiren ilköğretim çocuklarının yankıları henüz bitmeden, bölgeden ikinci bir "protesto" eylemi haberi bugünkü (21 Nisan 2010) Karatekin gazetesinde 1. sayfadan yerini buldu.

Gazetenin 1. sayfasına taşınan olay, Kızılırmak ilçesine bağlı Tımarlı köylüleri tarafından önceki gün Kızılırmak Kaymakamlığı önünde gerçekleştirildi. Tımarlı köy sakinlerinin yıllardır Hazineye ait yaklaşık 30 dönümlük arazinin, kendilerine "teklif edilmeden" ihaleye çıkarılmasına tepki olarak, traktör ve özel araçlardan meydana getirdikleri bir araç konvoyu ile Kızılırmak Kaymakamlığı önünde toplanmalarına sebebiyet verdi. "Tımarlı köyü kiralık" başlığı ile verilen haberin ayrıntıları şöyle:

TIMARLI KÖYÜ KİRALIK
Kızılırmak ilçesi dün ilginç bir olaya şahit oldu. İlçeye bağlı Tımarlı köyü sakinleri yüzlerce traktör ve minibüsle bir konvoy oluşturarak köy yakınında bulunan arazinin ihale yoluyla birilerine kiralanması olayını protesto ettiler.

Önceki gün sabah saatlerinde köylerinden konvoy halinde ilçeye gelen Tımarlı köyü sakinlerini görenler, “düğün konvoyu” sandılar. Düzenli bir konvoy halinde korna çalarak Kızılırmak’a gelen vatandaşlar, Kaymakamlık binası önünde toplanarak ilçe Kaymakam Doğan Dinç’le görüşmek istediler. Kaymakamlık binası önünde korna çalarak durumu protesto eden vatandaşlara polis ve jandarma müdahale etti. Olayın Tımarlı köyünün geleceği açısından önemli olması nedeniyle kısa süreli bir hareketlilik yaşandı.

Güvenlik güçlerinin göstericileri engellemesi üzerine bazı vatandaşlar, “Burası bizim memleketimiz. Biz size taş mı atıyoruz ki böyle davranıyorsunuz? Sadece hayati bir mesele nedeniyle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Kaymakam beyle görüşmek istiyoruz” diyerek kendilerini engellemek isteyen polise tepkilerini dile getirdiler.

Polis ile protestocu köylüler arasında yaşanan kısa süreli hareketlilikten sonra köylülerden 8 kişi seçildi ve içeriye alındı. Kaymakam Doğan Dinç’in odasına gidildiğinde ise bu sayı 4’de düşürüldü. Yarım saat boyunca Kaymakam Dinç’le görüşen vatandaşlar, görüşmeden olumlu bir sonuç alamadan ayrılmak zorunda kaldılar.

Edinilen bilgilere göre, yaşanılan olayla ilgili olarak Çankırı Valisi Şemsettin Uzun ile görüşen Kaymakam Dinç’in, “köylülerin haksız olduğunu” ve “bu eylemlerinin doğru olmadığını” bildirdiği öğrenildi. Görüşmeden bir netice alamayan köylüler, yapılan uygulama ile Tımarlı köyünün haritadan silineceğini ve buna da müsaade etmeyeceklerini söylediler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler