Toplama kampı görüntülerine büyük eleştiri

Toplama kampı görüntülerine büyük eleştiri

Danimarka polisi, başkent Kopenhag'da düzenlenen

yürüyüş sırasında gözaltına aldığı yaklaşık bin göstericiyi soğukta saatlerce sokakta yerde oturmak zorunda bıraktığı için eleştirildi.

Birleşmiş Milletler iklim konferansının yapıldığı Kopenhag'da dün 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine 50 binin üzerinde kişinin katılarak yürüyüşe geçtiği sırada, bazı grupların polise taş atıp etrafa zarar vermeleri üzerine bu gruplar, Danimarka polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, akşam soğuğunda sokak ortasında toplanarak, saatlerce yerde oturtularak bekletildi.

İsveç televizyonu SVT'nın internet sayfasından da zaman zaman naklen verilen görüntülerde, yerde sokakta oturtulan ve elleri bağlanan göstericiler, sıraları geldiklerinde araçlarla karakollara taşındı.

Gösterilere katılmak için İsveç'in başkenti Stockholm'den Kopenhag'a giden Mattias Bernhardsson, kendisinin de Danimarka polisi tarafından gösteri sırasında çok sayıda kişiyle birlikte gözaltına alındığını ve elleri bağlı olarak sokakta akşam soğuğunda 6 saat yerde oturtularak bekletildiğini, tuvalete gitmelerine bile izin verilmediğini söyledi.

Kendisinin sadece gösteriye katıldığını ve gözaltına alınmasını gerektirecek suçu bulunmadığını da savunan Bernhardsson, Danimarka polisinin tutumunu şikayet edeceğini belirtti ve gözaltına alınan çok sayıda göstericinin de aynı uygulamayı yapması çağrısında bulundu.

Danimarka polisi bu sabaha karşı gözaltına alınanlardan çoğunu serbest bırakırken, durumları şüpheli 13 kişinin gözaltı durumunun devam ettiğini bildirdi, ancak bu zanlıların hangi ülkelerden olduklarına dair açıklama yapmadı. (Kaynak: haberturk.com/AA/BBC)
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler