Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Turkcell mi, Kamucell mi?

Geçen gün telefonumda bir iletişim sorunu yaşadım. Telefonda iletişim kurmakta sıkıntı yaşıyordum, bununla uğraşmaktansa hemen bir Turkcell İletişim Merkezine girerek telefon almak istedim. Bunun için “son altı ay fatura toplamınızın … TL olması lazım” dediler. Güzel, sorun yok ben Kamu Cell 1000+1000 tarifesindeyim, ayrıca Türkcell Türkiye’ye geldiğinden bu yana Turkcell’liyim, faturalı hatlıyım, hiç değiştirmedim, taşımadım değil altı ay 240 aylık ödenmiş faturam var…

Hemen işlemlere başladık, bilgisayara giriş yapar yapmaz “sizin ödenmemiş faturanız var” dediler.
 
Ben, “mümkün değil” çünkü benim otomatik ödeme talimatım var, neredeyse 18 senedir böyle ödenir ve hiçbir aksama yaşamadım” dedim.
 
Bana ne deseler beğenirsiniz?
 
“Yok, faturanızın son ödeme tarihi geçmemiş, zaten daha yeni kesilmiş.”
 
Şimdi size soruyorum, bu cevap karşısında benim ne demem lazım?
 
Bu nasıl bir şirket, bu nasıl bir kampanya, bu nasıl bir bilgisayar programı?
 
Turkcell’e soruyorum: Bu programı yazan kişiyi çok aradınız mı?
 
Lütfen adını bana verin, kendisini çok yüksek ücretle derhal işe alıp bir ay sonra atmanın zevkini yaşamak istiyorum.
 
Günü gününe ödenmiş 240 aylık faturayı görmezden gelip, henüz yeni kesilmiş ve son ödeme tarihi gelmemiş, otomatik ödeme talimatı ile ödenen faturayı “ödenmemiş” saymak nasıl bir “hizmet” anlayışıdır?
 
Turkcell iletişim merkezi çalışanlarına bu mantık ile asla telefon satamayacaklarını çünkü bahse konu fatura ödendiği anda yeni bir faturanın devreye gireceğini ve bilgisayar programlarına göre benim sürekli ödenmemiş bir faturam olacağını anlatmaya çalıştım. Bana söyleyebildikleri tek şey “haklısınız”.
 
“Peki, çözüm nedir, benim ne yapmam lazım?” dedim.
 
“Faturanız ödenip sistemde gözüktüğü zaman biz sizi arayalım, hemen gelin satışı yapalım.”
 
Turkcell gibi bir iletişim devinin bulduğu çareye bakar mısınız?
 
İş uzamasın diye hemen internet üzerinden bahse konu faturayı ödedim ama sonuç değişmedi; cevap gene aynı “ödenmemiş hiç faturanız kalmadı ama henüz bizim sistemimize yansımadı, onun için sistemimize yansıyınca biz sizi arayalım, hemen gelin satışı yapalım”.
 
Kendi bilgisayar programlarındaki “hata” yüzünden ben telefon satın alabilmek için müsait günü bekleyeceğim. O da ne gün olacağı belli değil…
 
Kamu kuruluşu olsa anlayacağım, kamu kuruluşları “bana ne, ben bilmem” mantığı ile çalışır ama cirosu milyarlarla ifade edilen bir özel sektör kuruluşunun aynı mantıkla çalışması Türkiye’nin kaderi mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
2 Yorum