Üç ülke Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı

Üç ülke Türkiye'deki vatandaşlarını uyardı

ABD, Almanya ve Fransa'dan Almanya Dışişleri Bakanlığı ve Fransa ile ABD'nin Türkiye Başkonsoloslukları, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarını misilleme saldırılarına karşı uyardı.

İsveç, Danimarka ve Hollanda'daki Kuran yakma eylemlerinin ardından Almanya, Fransa ve ABD, Türkiye'de yaşayan vatandaşlarına misilleme saldırılarına karşı uyarıda bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye'de yaşayan Alman vatandaşlarını, herhangi bir olası terör saldırı riskine karşı duyarlı olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakılması Türkiye'de terör saldırıları riski artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır" denildi.

almanya-uyari.jpg

"İBADETHANELERE SALDIRI OLABİLİR"

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada ise, "Avrupa'da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye'deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya önceden hiç uyarı vermeden saldırabilirler." Denildi.

ABD'nin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şu uyarılar yer aldı:
"Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun.
Kalabalıktan kaçının.
Düşük bir profil tutun.
Çevrenizden haberdar olun.
Güncellemeler için yerel medyayı izleyin.
ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin."


Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği'nden Türkiye'deki vatandaşlarına dönük yollanan e-postada ise şu ifadeler kullanıldı:

"ABD Konsolosluğu'nun 27 Ocak 2023'te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye'de terör saldırısı riski arttığından Türkiye'de ikamet eden ya da Türkiye'den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler