Ünlü oyuncuya "Erdoğan" hapsi istendi

Ünlü oyuncuya "Erdoğan" hapsi istendi

Ünlü oyuncu Nilüfer Aydan'ın, “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 4 yıl 8 ay hapsi istendi.

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan Yeşilçam oyuncusu Nilüfer Aydan’ın (Aydan Canbula), “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 4 yıl 8 ay hapsi istendi.

Anadolu 37. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Nilüfer Aydan ve avukatı katıldı. Nilüfer Aydan savunmasında, dava konusu paylaşımların hakaret olduğuna dair iddiayı kabul etmediğini belirtti. Aydan, "Paylaşımlarda hakaret anlamında kötü bir söylem yoktur. Sadece bir vatandaş olarak eleştiri hakkımı kullandım. Nasıl oy veriyorsam eleştiri hakkım olduğunu da düşünüyorum. Ayrıca bazen evimin arka bahçesinde gençlerle tiyatro, sinema ve şiir üzerine sohbetlerimiz oluyor. Bazen gözlüğüm yanımda olmadığı için telefonumdan bu gençlerin sosyal medya paylaşımı yaptığı da oluyor. Dolayısıyla dava konusu paylaşımların hangisini ben yaptım, hangisini ben yapmadım bilemiyorum ancak hakaret etmek için yapmadım. Beraatimi istiyorum" ifadelerini kullandı. Sanık avukatı ise beyanında "Müvekkilimin yaşı ve sosyal konumu dikkate alındığında böyle bir hakaret içerir beyanda bulunması düşünülemez. Kendisi devletinin yanındır, beraatini talep ediyoruz" dedi.

4 YIL 8 AYA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ
Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında Aydan’ın sosyal medyadaki paylaşımlarıyla ilgili Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldığını söyledi. Dava konusu üç paylaşımın suçun unsurları oluşturmadığını ve eleştiri mahiyetinde olduğunu değerlendiren savcı, sanığın bir paylaşımının hakaret suçunu oluşturduğunu belirtti. Savcı mütalaasında Nilüfer Aydan’ın "Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. 

"CUMHURBAŞKANI’NIN DAVA EDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Sanık avukatı mütalaayı kabul etmediğini belirterek savunma yapmak için süre istedi. Söz verilen Nilüfer Aydan ise "Dünya’da bu kadar olay ve pandemi varken Cumhurbaşkanı'nın dava edeceğini düşünmüyorum, tahminimce haberi dahi yoktur. Beraatimi istiyorum" dedi. Mahkeme, avukatın mütalaaya karşı savunma hazırlaması için süre vererek duruşmayı erteledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.