Uyan avcı!

Sabırsızlıkla beklediğimiz 2014-2015 av sezonu İç Anadolu Bölgesi'nde 23 Ağustos tarihinde bıldırcın ve üveyik avı ile başladı. Bıldırcın avı sezonunu geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda da Kurşunlu İlçesinde açtık. Bazı günler bıldırcınlar güveç içerisine girerken bazı günler ise ızgara üzerindeki yerini alarak pişerken bile etrafa yayılan kokusu ile bizleri mest etti. Yanan ateşin hemen yanına çekilen közün üzerinde isli çaydanlık haklı yerini hiç kimseye kaptırmazken bazı günlerde ise bir büyüğe danışılarak yapılan sohbetler daha da renklendi. Hele vurulduğundan emin olarak av çantasına koyduğu bıldırcını eline alarak tekrar uçmasına vesile olan arkadaşımız aklımıza geldiğinde hala gülmekteyiz. 

Spor, atıcılık, yaşam biçimi, doğa ile birlikte olmak, hobi vs. birçok adlandırma yapılan bu uğraş umarım bütün avcı camiası için kazasız bol avlı bir sezon olarak geçer. Zira her geçen sene Merkez Av Komisyonunun (MAK) aldığı kararlar ile avcılık yapılabilirlik adına daha zor bir zemine taşınmakta, avcılarımız adeta yasal olmayan yollarla avlanmaya itilmekte, bilim ve akıldan uzak uygulamalar ile bizlerin sabrı ve zekaları denenmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde yıllık enflasyon rakamları yüzde 6-7 civarında açıklanmasına rağmen 2013-2014 av sezonunda il geneli avlanma pulu bedeli olarak 50 TL ödeyen avcılarımız 2014-2015 av sezonunda bu rakamı yüzde 40 zamlı olarak 70 TL ödemişlerdir. Her türlü kıymetli evrak, harç bedelleri yıllık enflasyon oranında ya da 1-2 puan üzerinde açıklanmasına rağmen avlanma pullarında böylesine bir artışın olması insanın aklına ister istemez bir yerde doğruyu söylemeyen birileri var sorusunu akla getiriyor. Avlanmanın açık olduğu günlerde avlanma zamanını gün doğumundan 1 saat önce başlayıp gün batımından 1 saat sonra biter olarak belirleyen MAK kararlarına rağmen gece 24’den sonra AVBİS sisteminden o gün için avlanma izni alınamamaktadır. Şayet avlanma zamanı kanunen sabah gün doğumundan 1 saat önce başlıyorsa av başlangıcının öncesinde avlanma izni vermeyen bilgisayarımın ve Avbis sisteminin tribi! kime anlamak mümkün değil. Eeee bizler bu olanlar karşısında birlik ve beraberlik içerisinde olmayıp sessiz kalırsak daha bizleri çok ….... (Boşluğu aklınızdan geçen bir kelime ile doldurabilirsiniz).

Son 4 yıldır gücüm yettiğince sözcü 18 sayfalarından kotalı avcılığı ve avbis sistemini anlatmaya çalışıp bu işin sonunun paralı avcılık olduğunu vurgulamıştım. Özellikle 02 Kasım 2012 tarihli Kocaman Bir Aferin! ve 07 Ağustos 2013 tarihli AVBİS başlıklı yazılarımda konuya değinmiş ve bu işin sonunun paralı avcılığa doğru gittiğine dikkat çekmiştim. İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu Başkanı Sn. Kamil Üçbaş Bakanlığın 2023 yılı eylem planını yayınlamış bulunmakta. Her platformda paralı avcılığın olmayacağını belirten bakanlığın aslında Avbis sisteminin tamamlanması ile küçük memeli ve kanatlı av hayvanları avcılığından 2023 itibari ile hedeflenen yıllık tahmini geliri belirlemiş. Buna göre adet başına su kuşları 25 TL, Keklik 20 TL, Tavşan 25 TL, Bıldırcın 10 TL, Çulluk 30 TL, Üveyik 10 TL, yaban Domuzu 600 TL. Hepimize hayırlı olsun!

Bu konuyu umursamayan Çankırı avcılarından bugüne kadar hiçbir ses çıkmadığı gibi bundan sonra da herhangi bir tepki geleceğini sanmıyorum umarım ben yanılıyorumdur. 

12 Temmuz 2014 tarihinde İç Anadolu Av ve Yaban Hayatı Federasyonu’na bağlı olan ve olmayan dernek başkanları ve üyelerinin katılımıyla yapılan toplantı sonucunda DKMP Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan kotalı avcılığın (AVBİS) kaldırılması konusunda yürütmeyi durdurma kararı dahil her türlü yasal hakların aranması konusunda oy birliği ile karar alınmıştır. Neticesinde öncelikle; Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel EROĞLU’na hitaben yazılan dilekçeler Federasyon bünyesinde toplanmaya başlanmıştır. Federasyon Başkanı Sn. Kamil Üçbaş yaptığı yazılı açıklamada “Federasyon olarak, avcının haklarını savunmak için dün olduğu gibi bugün de varız. Gün birlik ve beraberlik günüdür” diyerek toplanan dilekçelerin bakanlığa ulaştırılacağını, tarih ve yerinin daha sonra bildirileceği “paralı ve kotalı avcılığa hayır” mitinginin düzenleneceğini ve bütün av camiasının bu mitinge katılımlarının beklendiğini belirtmiştir. Sn.Üçbaş ile bugün itibari ile yapmış olduğum görüşmede miting eyleminin 28 Eylül 2014 Pazar günü Ankara Abdi İpekçi Parkında gerçekleştirileceğini öğrenmiş bulunmaktayım.

Eğer ki sevdiğimiz bu uğraşımızın elimizin altından kayıp gitmesini istemiyorsak bizlerinde bu kampanyaya destek vermesi gerekmektedir. Yitirdiğimizde konuşmanın, tartışmanın hiçbir anlamı kalmayacaktır. Zira o zaman sesimizi sadece etrafımızdakiler duyacaktır. Şimdi ise avcıların sesini duyurma günüdür. 

Kazasız ve sorunsuz bir av sezonu geçirmenizi temenni ederken, bütün doğaseverler ile paralı ve kotalı avcılığa hayır mitinginde buluşmak ümidi ile rastgelsin. 

 

Bu yazı toplam 2019 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.