Uzaydan görülebilen Atatürk portresi yenilendi: 4 bin ton beton kullanıldı

Uzaydan görülebilen Atatürk portresi yenilendi: 4 bin ton beton kullanıldı

Keşiş Dağı’na 31 yıl önce ressam Mustafa Aydemir'in 30 günde 3 bin gönüllü askerle yaptığı Atatürk portresi yenilendi. Uzaydan görülebilen ve dünyanın en büyük 100 sıra dışı eserinden biri olan portrenin yenilenmesinde 4 bin ton beton kullanıldı.

TÜRKİYE 100 yaşında...

Bugün kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi son hazırlıklar gerçekleştirildi. Dünyanın ve Türkiye'nin en büyük Atatürk portresi için hummalı çalışmalar tamamlandı.

ATATÜRK PORTRESİ YENİLENDİ

Erzincan'da Keşiş Dağı'na 1982 yılında 7500 metrekare alana yapılan 176 metre boyundaki Atatürk portresinin yenilenmesi için çalışmalar 26 Ağustos'ta başladı.

UZAY'DAN GÖRÜLEBİLİYOR

Uzaydan görülebilen ve dünyanın en büyük ve 100 sıra dışı eserden biri olan portrenin yenilenmesi için ressam Mustafa Aydemir, Ata Tepe ismi verilen bölgede ekibiyle birlikte çalıştı.

4 BİN TON BETON KULLANILDI

Günde 35 kişinin görev aldığı portrenin betonarme haline getirilmesi için çelik kazıklar çakıldı ve 4 bin ton beton kullanıldı.

Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Bekir Aksun'un destek verdiği çalışmaların mali giderleri ise Aydemir'in iş insanı arkadaşları Kaptan Mustafa Can, Ali Üstay, Mehmet Özbakır ve Şükrü Ergün tarafından karşılandı.

mustafa-can-erzincan-acilis-resim-02.jpg

AÇILIŞI BUGÜN YAPILDI

Yenilenen Atatürk portresinin açılışı Cumhuriyet'in 100'üncü yıl dönümü olan bugün, yani 29 Ekim 2023 günü gerçekleştirildi.

KAPTAN MUSTAFA CAN SOSYAL MEDYA HESABINDAN PAYLAŞTI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler