Üzerimizdeki kül bulutu ile ilgili son açıklama Çankırılı Sarıkayadan!

Üzerimizdeki kül bulutu ile ilgili son açıklama Çankırılı Sarıkaya'dan!

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri

Sarıkaya, 24 saat içinde Türkiye'de herhangi bir kül bulutu etkisi, tehlikesi ve riski beklenmediğini bildirdi.

Türkiye’ye dün kuzeyden giriş yapan ve Zonguldak, Samsun ile Sinop hava sahalarının kapanmasına neden olan volkanik kül bulutları, Karadeniz açıklarına doğru ilerliyor.

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünde Sarıkaya başkanlığında, İzlanda'daki yanardağ patlamasından sonra oluşan ve Türkiye'ye ulaşan toz ve kül bulutunun etkileri konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Batı Karadeniz'de görülen kül bulutlarının yer seviyesinde, insanların yaşadığı seviyede bulunmadığını belirten Müsteşar Sarıkaya, kül bulutunun ayrı sahra tozunun ayrı bir olay olduğunu belirterek, "Türkiye'de yer seviyesinde herhangi bir kül bulutu olayı yok. Dün kısmen Türkiye'nin Orta ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin 6 bin metre ile 10 km arasında hafif bir etkilenme tespit edildi. Önümüzdeki 24 saat içinde etkilenmesi beklemiyoruz." dedi.

Sarıkaya'nın bu açıklamasına karşın, meteoroloji uzmanları rüzgarın yön değiştirmesi ile birlikte mevcut durumun değişebileceğini ve özellikle önümüzdeki saatlerde olası yağışlarla, üzerimizdeki kül bulutunun başta ekili alanlar olmak üzere önemli zararlara neden olabileceğini belirtiyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler