Uzun: Korgun Organize Sanayii yanlış seçim!

Uzun: Korgun Organize Sanayii yanlış seçim!

2008 yılı vergi ve ihracat şampiyonları Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası tarafından

düzenlenen bir kokteyl törenle ödüllendirildi. 2008 yılında Çankırı'da gelir vergisi, kurumlar vergisi ve ihracat dalında vergi rekortmeni olanların ödülleri 100. Yıl Kültür Merkezinde başta Çankırı milletvekilleri Nurettin Akman, Ahmet Bukan, Vali Şemsettin Uzun ve ödül sahiplerinin katıldığı bir kokteyl ile birlikte verildi.

Düzenlenen törenin ev sahibi olarak açılış konuşmasını yapan Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, “Bilişim ve iletişimin yoğun olarak yaşandığı günümüzde fert başına düşen milli gelirin 10 bin doların üzerinde olan Avrupa Birliği ülkeleri içine girmenin sürecini yaşıyoruz” dedi.

“İlimiz sanayicilerini ve tüccarlarını bir araya getirerek daha büyük sanayi ve ticaret kuruluşlarının yapılması, il dışında bulunan iş adamı hemşerilerimizin doğdukları yere yatırım yapmaları için çalışmalara başlamış bulunuyoruz” şeklinde sözlerine devam eden Oda Başkanı Çelikten, teşvikler sayesinde Çankırı sanayicisinin daha iyi bir konuma geleceğini aktararak, “Bizlere yapılacak teşvik destekleri daha fazla istihdamın yanında vergi gelirlerinin de artmasına katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda hükümetimiz tarafından çıkartılan yeni yatırım teşviklerine teşekkür ederken, mevcut yatırımların işletme teşvikiyle desteklenmesi, sanayici ve tüccarımızın global rekabet gücünü artıracaktır” dedi ve sözlerini tamamladı.

Toplantıda, verginin kutsallığına değinen İl Defterdarı Durmuş Kuşak, “Vergisini ödeyen mükelleflerin ödüllendirilmesi ve teşviki amacıyla düzenlenen bu organizasyona emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu teşvik ve ödül vatandaşlarımızı vergi vermede daha teşvik edici olacaktır. Vergisini ödeyen vatandaş kutsal bir görevi icra etmiş sayılır” dedi.

BUKAN: TARIM VE HAYVANCILIĞA DÖNÜK YATIRIM YAPILMALI
Devletin artık yatırım alanından çekildiğini ve bu işi özel sektöre devrettiğini belirten MHP Milletvekili Ahmet Bukan da Çankırı’nın sanayisinin beklenen düzeyde gelişmediğini belirterek, “Çankırı’da yaygın olarak hayvancılık ve tarım yapılmakta. Tarım ve hayvancılığa dönük sanayinin kurulması yararlı olur düşüncesindeyim ve bu görevin de özel sektörümüze düştüğü kanaatindeyim” dedi

AKMAN: BÖLGEYİ PAZARLADIK!
Çankırı’nın gelişmesi için ellerinden geleni yaptıklarını dile getiren Ak Parti milletvekili Nurettin Akman, özellikle dışarıda bulunan Çankırılı ve diğer sanayicilerin bölgede yatırım yapmaları için bir dizi çalışma ve görüşme yaptıklarını aktararak, “Yapılan girişimlerde Çankırı’yı pazarladık” dedi. Akman ayrıca Çankırı girişine Sıhhi Organize Sanayi kurulması için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

UZUN: KORGUN ORGANİZE SANAYİNİN YERİ YANLIŞ!
Devletin artık bazı konulardan elini çektiğini ifade eden Vali Şemsettin Uzun, “Devlet artık sağlık, eğitim ve savunma dışında birçok konudan elini çekti ve özel sektöre bıraktı. Devletin görevi şu anda özel sektörün önünü açmak. Ticaret sahasından artık biz çekiliyoruz” dedi.

Korgun Organize Sanayi Bölgesinin yerinin yanlış olduğunu da ifade eden Vali Uzun, “Ben fabrikamın ve malımın görünebilir bir yerde olmasını isterim. Bence orası çok yanlış seçilmiş” dedi. Nüfusun azaldığı yönündeki konulara da değinen Vali Uzun, “Aslında gerçek nüfusumuz bu. Geçmişte nüfusta şişirmeler yapılmış ama son adrese dayalı nüfus sayımında bu gerçek ortaya çıktı” dedi.

ÇANKIRI'NIN 2008 YILI VERGİ REKORTMENLERİ:
2008 yılı vergilendirme dönemi yıllık gelir vergisi rekortmenleri:
Nail Altıparmak Mehmet Ali Buyruk, Burat Berat Atalay, Meliha Hendek, Fehmi Bölükbaşı, Ahmet Gökmen, Cengiz Ericekli, Raşit Şemsettin Esen, Hüseyin Aksoy ve Orhan Türkdemir.

2008 yılı vergilendirme dönemi kurumlar vergisi rekortmenleri: Ar Sağlık İşletmeciliği ve Tıbbi Cihazlar San. Tic. Ltd. Şti., Çankırı Bentonit San. Tic. A.Ş., Çanbensan A.Ş., Akper Madencilik İnş. Taah. ve Tic. Ltd. Şti., Tekinak Gıda San. ve Tic. A.Ş., Megasan Med. Gaz. Sis. Tıbbi Alet ve Cihaz. İnş. Taah. Mad. Nak. Tur. İth. ve İhr. San. ve Tic. Ldt., Ayplast Plastik Elek. İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., Untaş Gıda San. ve Tic. A.Ş., Sevindi Tarım Mak. San. ve Tic. A.Ş., Çivitçioğlu Otomotiv Gıda İht. Mad. Tic. ve San. A.Ş., Özcenk Kavafiye İnş. Taah. Tic. ve Paz. Ltd. Şti.

2008 yılı ihracat yapan firmalar: Çankırı Bentonit San. Tic. A.Ş. Çanbensan A.Ş., Tekinak Gıda San. ve Tic. A.Ş., Megasan Med. Gaz. Sis. Tıbbi Alet ve Cihaz. İnş. Taah. Mad. Nak. Tur. İth. ve İhr. San. ve Tic. Ldt., Ayplast Plastik Elek. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti., Untaş Gıda San. ve Tic. A.Ş., Çağlar Çorap ve Tekstil Ürün. Dış Tic. Ltd. Şti., Kırıker Metal Asansör San. ve Tic. Ltd. Şti.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler