Vali Efendi bu konularla ilgilenir mi?

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki Çankırı bir türlü sıçrayamadı. Marka olamadı. Herkes yaptığı her çalışmayı devasa olarak gösterdi, sundu. Halbuki dağ fare doğurdu. Kimse çıkıp da bunu söyleyenin yüzüne vurmadı. Birkaç çatlak ses çıktı ise de ya mahkemelik oldu, ya da Hıristiyan usulü aforoz edildi.
 
Son günlerde yelken Yakınkent OSB ile rüzgar alıyor. Bir başka rüzgar da alt yapının yokluğunu tescil ederek İkizören'’e yol sözü verilmesi. Malum seçim var. Seçim nasıl kazanılır? İşte böyle yelkeni doldurmakla. Ekonomik olarak yelkeni dolduranlar ise sessiz ve derinden gidiyor. Malum seçimde harcama yapacaklar. Kolay mı? Cepteki para yerine başkasının parasını harcama zevkine varacaklar.
 
Bütün bunlardan halk memnun mu? Evet memnun.
 
Ne kadar ihmal edilir, ne kadar mağdur edilirse o kadar mutlu. Önceden söz ettik. Askerlik şubeleri, mahkemeler, okullar kapatıldı? Yolları yapılmadı, halk ne tepki verdi? Kocaman bir hiç. Bir iki kişi çıkıp düşüncesini ortaya koydu. Sonrası kocaman bir hiç!
 
Siyasilerden kesilen umutlar, gene siyasiler tarafından balon takviyeli olarak yeniden yeşerecektir. Yapılacak bir şey yok. Halk böyle istiyor, böyle olacak. Sonra da ağlayıp, figan edilmesinin de bir anlamı kalmayacak. ’’'Kel başa şimşir tarak'’’ der atasözümüz.
 
Başlığa dönelim. Çankırı’'da tarım potansiyeli vardır. Vali efendi İl Tarım Müdürlüğünü devre dışı bırakarak bakanlık araştırma birimleriyle temas kurup atılım yapabilir mi? Mikro düzeyde başlayacak üretimi makro düzeye çıkarabilir mi? Şunu da belirtmekte fayda var Çankırı’'da marka olabilecek üretim çeşitleri örnekleri vardır. Önemli olan bunu halka anlatmak, yaymak ve desteklemektir.
 
Siyasiler bu konulara kafa yormaz, nasıl olsa oylar çantada keklik. Hiç olmazsa bürokrasi siyasileri aşma yönünde hareket edemez mi? Yorumcu arkadaşımız '‘’Valiye olumlu eleştiri getirin'’’ diyor. Buyurun size olumlu eleştiri.
 
Neler yapılabilir?
 
Bu konularda çok yazılar yazdık. Yazdıklarımızın kopya edildiğini görmek bile sevindirici. Kopyayı sanki yeni buluşmuş gibi ortaya atmak daha da güzel. Hiç olmazsa kopya üzerinden günü geçiştirmeyi becerebilenler var! Helal olsun. İcraat ise sıfır. Ne tarım destekleme ve ne de Kalkınma Ajansı yeterince faaliyet gösterebiliyor. On proje gelmişse bu onbire çıktığında büyük başarı olarak sunuluyor.
 
Doğa turizmi, organik tarım en kısa zamanda uygulamaya geçilebilecek konular. Bu arada dikkatinizi çekmek isterim. Çankırı’'da bir seri toplantılar yapılıyor. Yapıldıktan sonra da haber konusu ediliyor. O kadar bilgili, ilgili, ulema var ki hiçbir şekilde Çankırı dışına yapılacakların duyurulmasını istemiyor. Kendileri çalıyor, kendileri oynuyor.
 
Ne diyebilirsiniz ki çöplük kendilerinin olunca, ötme hakkı da onların oluyor. Aslında doğal hakları da sayılır değil mi?
 
Siyasisi, bürokratı, uleması bunlara kızmıyorsunuz değil mi?

Bu yazı toplam 947 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
3 Yorum