Vali Uzundan garip ve tuhaf ziyaretler!

Vali Uzun'dan garip ve tuhaf ziyaretler!

“YİBO’larda yaşanan travmaya son verilmeli” başlıklı haberimiz üzerine Çankırı Valisi

Şemsettin Uzun'un “telaşa” kapıldığı gözlemleniyor! Vali Uzun,  Vedat Beki’nin “sözlü talimatla yapılan uygulamaları” gündeme taşımasından sonra Kurşunlu YİBO’da yaşanılanları da haberleştirmesiyle birlikte hayli “ilginç” ziyaretler gerçekleştiriyor!

Vali Uzun, beraberinde İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ali Kesik olmak üzere, Eldivan Şehit Üsteğmen Yılmaz Gülhan ve Orta ilçesinde Nevzat Ayaz Yatılı İlköğretim Bölge Okullarını ziyaret etti.

İlk ziyaretini gerçekleştirdiği Eldivan Şehit Üsteğmen Yılmaz Gülhan Yatılı İlköğretim Bölge Okulunda konuşan Vali Uzun “Emek verdiğimiz çocuklarımızın başarılarını görmek sizleri ve bizleri son derece mutlu edecek” şeklinde cümle dahi kurmuş! (Bizim Çankırı gazetesi, 25 Aralık 2009)

Vali Uzun, yapmış olduğu Eldivan ve Orta ilçesi ziyaretlerinde yatılı bölge okulu idareci ve öğretmenleriyle de bir araya gelerek durum değerlendirmesi de yapmış!

Sözcü18.com olarak bizler Vali Uzun’un bu ziyaretlerinin “amacını” ve hedefini de az çok tahmin edebiliyoruz! Vedat Beki’nin Çerkeş’te Mete Bülgün Orta Öğretim Yatılı Öğrenci Yurdu ile başlayan ve Kurşunlu YİBO ile devam eden haberlerinin kaynağı Vali Uzun’un “eğitim ve öğretimdeki başarıyı artırma amacıyla hafta sonu evci izinlerinin ‘sözlü’ talimatla kaldırması” üzerineydi!

Bizzat Vali Uzun’un “sözlü talimatıyla” Milli Eğitime bağlı okul idarecilerinin uygulamaları sonucunda ortaya çıkan resmi okuyucuya duyurma görevini yerine getiren Sözcü18.com’un kamuoyunda ve öğrenci velilerinde yaratmış olduğu “infiali” bastırma amacı güden son ziyaretlerin ne derece başarılı olduğunu önümüzdeki günlerde çok daha iyi gözlemleyeceğiz.

Sözcü18.com olarak gündeme taşıdığımız haberlerin Çankırı Valisi Şemsettin Uzun’u böylesine “telaşlandırmasını” nasıl anladığımızı tek cümle ile okuyucularımızla paylaşalım:

-Vali Uzun, YİBO’larda ve yatılı yurtlarda öğrenim gören öğrenciler için görevli Milli Eğitim personeline “sözlü talimatla” uygulattırdığı “talimatının” T.C. Anayasasında yer alan “Her Türk vatandaşının bu Anayasada temel hak ve hürriyetlerden eşitlik ve sosyal adalet gereklerince yararlandığını” belirten ilkesiyle “ters” düştüğünü bir kez daha yinelemek isteriz.

VALİ UZUN “LAF EBELİĞİ” YAPIYOR”
Vali Şemsettin Uzun, Eldivan’da Şehit Üsteğmen Yılmaz Gülhan Yatılı Bölge İlköğretim Okulunda yaptığı konuşmada “Hepimizin ortak noktası özellikle sizlerin emek verdiği bu öğrencilerimizin başarılı olmaları. YİBO’larda bir çok öğrencimizin alt kademelerde birleştirilmiş sınıflarda eğitim görmeleri bizleri üzüyor. … Her zaman ifade ettiğim gibi bu memleketin insanları vatanını, milletini seven insanlar. En çok şehit veren iller arasında Çankırı’mız geliyor. Hepimizin beklentisi bu çocuklarımızı iyi yerlerde yetişmiş birer eleman olarak görmek. Bu konuda gerekenleri mutlaka yapalım.” demiş! (25 Aralık 2009, Bizim Çankırı gazetesi)

Vali Şemsettin Uzun hemen hemen yaptığı her konuşmada “… bu memleketin insanları vatanını, milletini seven insanlar. En çok şehit veren iller arasında Çankırı’mız geliyor” (!) diyor…

“En çok şehit veren il olmak”, daha ilköğretim çağında bulunan çocukların anne-babalarından, ailelerinden ayrı eğitim görmelerini mi gerektirir?

“En çok şehit veren il olmak”, bu şehit çocuklarının ve şehit torunlarının yaşadıkları acıların üzerine, henüz 9-10 yaşlarındayken anne-baba, abi-kardeş sevgilerinin pekiştiği yaşlarda, kendi toprakları üzerinde “gurbet” yaşamasını mı gerektirir?

“En çok şehit veren il olmak”, bu topraklarda yaşayan çocukların çektikleri yokluk ve sıkıntının üzerine, hayatın merdivenlerine tırmanmaya başladıkları yıllarda “travmalar” yaşayarak “geleceklerini” karartmak mı gerekir?

BU UYGULAMA İVEDİLİKLE KALDIRILMALI
Orada burada gezerek, çocuklara “şeker” vererek, “idareci ve öğretmenlere” aba altından sopa göstererek; “Çankırı’da eğitimin kalitesini yükseltme” gibi saçma bir mazeret arkasına sığınılarak henüz ergenlik çağını tamamlamamış olan bu yaşlardaki çocuklarımızda, ileriki yaşamlarında “onarılmaz travmalara” sebebiyet verecek olan ve Vali Uzun’un “sözlü talimatıyla” uygulanan mevcut uygulamaya son verilmesinde ısrarcıyız ve konunun takipçisiyiz.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler