Valilik binasında can bulan Dijital Paçavra!

Geçtiğimiz haftayı sürpriz bir tatil fırsatı yaratarak geçirdim! Haliyle sizler de beklentilerinize cevap bulamamanın hayal kırıklığını yaşadınız! Çünkü bu köşeden bazı haberlerin anonsunu yapmış, dolayısıyla da okuyucuyu beklenti içerisine sokmuştum...

Öncelikli olarak ortaya çıkan bu durum için sizlerden kocaman bir özür dilerim... Umarım özrüm kabul edilmiştir...

Diyeceksiniz ki; özür hemen kabul edilmez! Hele sen şu verdiğin sözleri yerine bir getir!

Haklısınız... Madem ki bir hafta yan gelip yattık, bunun da bedelini ödeyeceğiz. Kaçarı kuçarı olmadan...

*  *  *

Çankırı Valiliği basın odası (!) ürünü olarak gündemde yerini koruyan ve "dijital cazgır" olarak adlandırdığım "paçavra sayfa"nın arka planını bu köşeden sizlere dökme zamanı geldi de geçti bile!

Paçavra sayfanın elde ettiği "reklam rantı"nın hesabı bir yana, Şerif Taytıs'ın "görerek ve de bilerek" dijital cazgırın "korsan yayınına" bugüne değin zerrece müdahale etmeden seyirci kalması bence üzerinde durulması gereken en önemli konu diye düşünüyorum!

Ve bu düşüncemi de bu satırlarda dile getirerek, başta İçişleri Bakanlığı müfettişleri ile Cumhuriyet savcılarımız ve maliye denetim elemanlarının bu yazıyı "ihbar" kabul ederek pazartesi gününün ilk saatlerinden itibaren harekete geçmelerini umuyorum!

Dijital paçavra olarak yayınını Valilik Basın Bürosu odasından sürdüren Haber18.com'un "trt muhabiri" olarak lanse edilmesini ise "şimdilik" kaydıyla konunun dışında bırakıyor ve yıllardır Çankırı esnafını bir şekilde bu paçavraya "reklam verme" zorunluluğunun perde arkasını da yapılacak soruşturmanın uzmanlarına bırakmanın da önemli bir ayrıntı olduğunu ifade ediyorum.

Gelelim; hem kamu çalışanı, hem de "paçavra sayfa"nın reklam ve haber maratonunda rol alan isimlere!

ByKimim (editör): Abdulhalik Demir

vuslat: Erol (soyadı tespit edilemedi) - bilgi işlem - 100. Yıl Kültür Müdürlüğünde çalışıyor

Talip Dönmez  (editör) - Çankırı Belediyesi Basın Bürosu elamanı

Selahattin Yılmaz - Valilik Bilgi İşlem elemanı

Kafkaslı: Hüseyin Yılmaz - Yapraklı İlçesi Milli Eğitim'de memur

Reisss: Turgut Özkan - İl Milli Eğitimde memur

Kubilay: Harun (soyadı tespit edilemedi)  - Valilikte memur

Bütün bu ekibe koordine ve ortam sağlayan(lar)ın da başta Vali Şemsettin Uzun ve Basın Müdiresi Kezban Gür olduğunu söylemeye herhalde gerek yok!

Sadece ve sadece kendisine ait bir dizüstü (laptop) bilgisayar ile mesaiye gelen, kamuoyunda dijital paçavranın sahibi olarak bilinen kamu personeli A.D'nin boynunda taşıdığı fotoğraf makinaları + gün boyunca kullandığı elektrik + aydınlatma ve ısınma giderlerinin kamu kaynaklarından karşılandığını düşündüğümüzde, elde edilen reklam gelirlerinin kimlerin cebine girdiğini ve nasıl pay edildiğini de yine işinin uzmanlarına bırakmakta hiçbir beis görmüyorum!

Konuyla ilgili yazılacak ve söylenecek o kadar fazla söz olmasına karşın, şimdilik kaydıyla bu konuya nokta koyarken, geçtiğimiz günlerde yaşanan sıcak gelişmeden de biraz söz ederek bu bahsi kapatmak istiyorum!

Geçtiğimiz günlerde iş treni, Çankırı'da ölümcül bir kazaya sebebiyet verdi. Ve bu olayı yayımlayan site editörü Valilik Basın Müdiresi Kezban Gür tarafından fena halde hırpalanmaya kalkışıldı!

Öylesne bir tartışma yaşandı ki, Valilik katında yaşanan bu tartışmaya makamında oturan Vali Uzun bile dahil oldu!

Tartışmanın koridorda yankılanan en önemli iki cümlesinden bir tanesi: "Sen o haberi nasıl geçersin? Biz haberi TRT'ye geçecektik" (!)

Bu cümlede ne var diyebilirsiniz? Bu cümlede "rant" var! Haberi TRT'ye geçemeyenler elde edecekleri "rant"tan oldular anlayacağınız!

Bilmem anlatabildim mi!

Gelelim koridorda yankılanan ikinci cümleye!

- Valilik katına Vedat Beki, o site, bu site, şu site kesinlikle giremez! (site isimleri tarafımızda mevcut) (!)

Kafam iyiden iyiye karışıyor...

Çankırı Valiliği olarak bilinen bina içerisinde nelerin yaşandığını anlatacak birileri vardır herhalde!

*  *  *

Geçtiğimiz günlerde Karatekin gazetesinde yayımlanan bir haberi (kaynak göstererek) sayfalarımıza taşıdık. "İstimlak parasını alamayınca yolu kapadı" başlıklı haberde adı geçen Çankırı Belediyesi İmar Müdürü Süheyla (Büyüktopçu) ile ilgili bölüm, farklı yorumları beraberinde getirdi!

İster istemez meraklandım...

İyi hafta sonları diliyorum...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
8 Yorum