Yalan geç de olsa bir şekilde ortaya çıktı!

"Yalan" geç de olsa bir şekilde ortaya çıktı!

Gerçekler eninde sonunda ortaya çıkıyor! Bu durumu da kimsenin engellemesi

mümkün değil! İşte "ibretlik" bir durumu daha sizlere sunuyoruz! Hatırlayacaksınız çok değil bundan yaklaşık 17 ay önce, o günün Çankırı (şimdinin Isparta) Valisi Ali Haydar Öner'in başkanlığında Çankırı heyeti, Haziran 2008 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü ziyaret etmişti. O gün, bu ziyarete katılanlar arasında Ak Parti Çankırı Milletvekili Nurettin Akman, Suat Kınıklıoğlu, MHP Milletvekili Ahmet Bukan ve Çankırı'nın sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri de bulunuyordu.

Günün valisi Ali Haydar Öner Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Çankırı ile ilgili bilgiler verirken "Çankırı’da en sevindirici olayın işsizlikte sorun olmadığını, gönderilecek 100 kişinin hemen işe yerleştirileceğini" söyleyebilme cesaretini (cesaret kelimesini seçerek kibarlık yapıyoruz) göstermişti!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün 2008 yılına ait "işsizlik verilerini" açıkladı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e Haziran 2008'de gerçekleştirilen ziyarette "Çankırı'da işsizlik oranı yüzde 0'dır" diyen zamanın valisi Ali Haydar Öner'i mahcup edecek verileri ortaya koydu! TÜİK'in 2008 yılına ait açıkladığı il il işsizlik oranlarına göre Çankırı'da bizzat Vali Öner tarafından söylenen "işsizlikte sorun yok"un aslında önemli bir oranda yani yüzde 7,7 olduğu ortaya çıktı!

İŞTE ÇANKIRI İLE İLGİLİ TÜİK BİLGİLERİ
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) il bazında işsizlik verilerini açıkladı. Geçen yılın verilerine göre en yüksek işsizlik oranı yüzde 22,1 ile Şırnak, en düşük işsizlik oranı ise yüzde 3.7 ile Ardahan'da.

2008 İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergelerine göre, 2008 yılında Türkiye genelinde işsizlik oranı yüzde 11 olarak tahmin edildi. İşsizlik oranının en yüksek olduğu il yüzde 22,1 ile Şırnak oldu. Onu, yüzde 20,5 ile Adana ve yüzde 18,3 ile Hakkari izledi. İşsizlik oranının en düşük olduğu illerin başında ise yüzde 3,7 ile Ardahan geldi. İşsizlik oranı Kars için yüzde 4,1, Bayburt için yüzde 4,7 ve Çankırı’da işsizlik oranı yüzde 7,7 olarak açıklandı.

İSTİHDAM
Türkiye genelinde 2008 yılı istihdam oranı yüzde 41,7 olarak tahmin edildi. İllerin istihdam sıralamasında yüzde 62,8 ile Rize ilk sırada yer aldı. Onu, yüzde 62,2 ile Gümüşhane, yüzde 58,9 ile Artvin takip etti. İstihdam oranının en düşük kaldığı iller ise Siirt (yüzde 22,3), Diyarbakır (yüzde 22,7) ve Şırnak (yüzde 23,2) olarak sıralanırken Çankırı için bu oran yüzde 47,7 olarak belirlendi.

İŞGÜCÜNE KATILMA
İşgücüne katılma oranı da 2008 yılı için Türkiye genelinde yüzde 46,9 olarak tahmin edildi. İşgücüne katılma oranının en yüksek olduğu il yüzde 66,3 ile Rize oldu. Rize'yi yüzde 65,4 ile Gümüşhane, yüzde 62,5 ile Artvin izledi. İşgücüne katılma oranının en düşük olduğu iller ise sırasıyla Diyarbakır (yüzde 26,9), Siirt (yüzde 27,2) ve Şırnak (yüzde 29,8) olurken Çankırı için bu oran yüzde 48,4 olarak tahmin edildi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler