Yapraklı Yaran Çalıştayı gerçekleştirildi

Yapraklı Yaran Çalıştayı gerçekleştirildi

Yapraklı Kaymakamı Nursan Vural, Belediye Başkanı Hasan Basri Avşar, İl Kültür ve Turizm

Müdürü M. Kemal Karatatar ve Yapraklı Yaran Derneğinin birlikte organize ettiği Yapraklı Yaran Çalıştayı yapıldı.

Düzenlenen Çalıştaya başta Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Geliştirme Müdürü Satılmış Bostancı, Çevre ve Orman Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Aydın Yıldırım, Yapraklı Kaymakamı Nursan Vural, Belediye Başkanı H. Basri Avşar, kamu kuruluş ve kurum temsilcileri, Yapraklı Yaran Başağası Ali Avşar, yaran başağaları, yaranlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Hacı Mustafa Efendi Medresesi Hanımeli Derneğinde verilen öğle yemeği ile başlayan çalıştay, Yaran evinde devam etti. Yaran evinde düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan Yapraklı kaymakamı Nursan Vural, "Her yerde olduğu gibi Yapraklı ilçemizde de kültürümüzü yaymaya çalışacağız. Bu çalıştay anlamı açısından da gelecek nesillere örnek olacak" dedi.

Yaran Başağası Orhan Özkan, çalıştayda kendisine tanınan 15 dakikalık zamanda yaranın tarifini yaptı. Özkan, Yaranın bir disiplin okulu olduğunu, Yaran meclisi toplantılarında büyük başağanın hiçbir zaman kanunsuz emir vermeğini belirtti.

Çankırı Karatekin Üniversitesinden Kadir Çayır, gelenek ve göreneklerden uzak bir kültürün yetiştirildiğinin altını çizdi. Çayır, "Var olan değerlere sahip çıkılmıyor, TV ekranlarında kültürümüzün sazendelerini değil, pavyon havalarını izliyoruz. Yaran kültüründe var olan türküleri bugün bu uygulamada göremiyoruz. Bir köşeye atmışız, şimdi yeniden ortaya çıkartılarak uygulanması lazım. Özünü bozmamak adıyla yeniden düşünmeliyiz. Çankırı Karatekin Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile ciddi çalışmalar olmalı. Ulusal müziğe sahip çıkmalıyız. Kontrol edilmediği zaman yarana değişik müzikler giriyor." dedi.

Yapraklı Yaranağası Ali Avşar Yapraklı Yaran Kültürü hakkında yaptığı açıklamada, Yapraklı'nın çok eski kültürel değerlerini kaybetmeden bugüne kadar gelen bir ilçe olduğunu, ilçede bu kültürü yaşatmanın kendilerine elzem olduğunu, özlerine dönük yaran ocağı kurduklarını ve yaşatmaya çalıştıklarını, kademe kademe bir yere geldiklerini, Kültür Bakanlığının da kendilerine yardımcı olmalarını, Yapraklı yaranının Çankırı yaranından farklı olduğunu söyledi.

Çevre Orman Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. H. Zuhuri Sarıkaya, "Yaranın arkasında büyük bir kültür var, burası otokontrolü temin etmek maksadıyla oluşturulmuş bir sistem. Bir milletin kültüründe değişik öğeler var, yaran da bunlardan birisi. Türk milletinin diğer milletlerden çok farkı var, biz sunta altına giremiyoruz. Bu kültür bazı ülkelerde yok, bazılarında da gelişmemiş, burada genç yaranlar belirli bir kültürü özveriyle öğreniyor. Bir şeyi yapmak için yeter ki istekli olun" dedi.

Çalıştay sonunda katılımcılara Yapraklı’nın meşhur cevizli çöreği ikram edildi. (kaynak: Karatekin gazetesi)

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler