İbrahim ZENCİRCİ

İbrahim ZENCİRCİ

Yavru muhalefetin hali pür melali!

Çankırı’da CHP diye bir parti var mı?

Giriş sorusunu genelleştirerek, şöyle sorabilir miyiz? Türkiye’de "ana muhalefet" var mı?

Kökten Ankaralılar iyi bilecek, Ankara’da EGO diye bir kuruluş vardır. Bu üç harfin açılımı, her ne kadar Elektrik, Gaz, Otobüs olarak bilinirse de, uzun yıllar önce Elektriğin E’si gitmiş, şimdilerde elde sadece GO’su kalmıştır. 

EGO’nun halk arasındaki açılımı ise, "Erken Gelen Oturur" olarak tabir edilir.

Bugünlerde yazılı ve görsel basında ibretle izliyoruz, "Atatürk’ün partisindeki" koltuk kavgasını.

Biz her zamanki gibi fincancı katırlarını ürkütmeden…

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, var varanın sür sürenin destursuz MYK’ya girenin diyerek ve de lale sümbül biçerek, masalımıza başlayalım:

Partinin birinde "Dizi dizi inciyim, güzellikte birinciyim" diyen, bay başkana bağlı, genel sekreter ve genel başkan yardımcılarının oluşturduğu, Merkez Yürütme Kurulu varmış.  ("Yürütme" kelimesine dikkat isterim, nerede “yürütme" varsa, bir "yürüten" bir de "yürütülen" vardır ve "Yürümekle de yollar aşınmaz")

Partilerin en önemli organıymış bu kurul (bizim sazanlar şimdi bu organ kelimesini tersten anlarlar) Oysa ki zannedilenin aksine, partilerdeki esas erk "bay başkan"da değil de bu kurulda olması gerekirmiş ve ne yazık ki her "bay başkan"ın kendi adamlarıyla doldurduğu bu kurul, parti başkanının sözünden çıkamazmış.

Gel zaman git zaman tam da bu günlerde, rüştünü ispat etmek isteyen bay başkan, yeni ve hep yeni kalacak kendi MYK’sını seçmiş. Eskisine ne mi olmuş. Her "yürütme" kurulu seçildiğinde, "Yandı bitti kül oldu, vay benim köse köse sakalım" diyerek elleri ile dizlerini döven halk henüz ne olup bitiğini anlamadan, bir koltukta iki karpuz gibi her bir koltuğa iki kurul üyesi düşmüş.,

Erken Gelen Oturmuş, olmuş mu? EGO.

1946’dan beri 64 yıldır (yazı ile altmış dört) iktidar olamayan (53 yıl değil doğrusu 64 yıldır) ve "süper ego"larını tatmin etmek için boş buldukları koltuğa hop oturup, hop kalkanlar, bu kısır çekişmelerden bezdirmişler halkı, sonunda vatandaş "Yiter Ya" demiş.

Masalı nasıl Çankırı’ya bağlayacağımı düşünenler, merak buyurmasın.

Bu oturup, oturup kalkmalardan başı dönen 81 vilayetin il başkanı ile beraber, ülkenin ana, bizim Çankırı’nın yavru muhalefetinin il başkanın da başı dönmüş.

Hem de ne dönme…   

Ulusal basında çıktı gördünüz mü?

Bizim CHP İl Başkanımız demiş ki; "Konuyu tam anlamadık, değerlendireceğiz."

Ya bir de anlasaydın Sayın Başkan, nice olurdu Çankırı'da "yavru muhalefetin" hali pür melali?

Ne diyelim?

Bize sabırlar, birilerine de anlayış yeteneği ihsan eyle yarabbi

Bu duaya hep beraber diyelim.

Amin….
 

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.