Yeni yılla birlikte “kabahatin” Çankırı fiyatları uygulamaya girdi!

Yeni yılla birlikte “kabahatin” Çankırı fiyatları uygulamaya girdi!

Yeni yılla birlikte Çankırı’da dilencilik yapan, gürültü

çıkaran, kaldırımları işgal eden, kapalı yerde sigara içen 70 TL idari para cezası ödeyecek. Gürültü yapan işyerlerine ise bin 451 ile 7 bin 261 lira arasında ceza kesilecek.

Çankırı Belediye Meclisinin 3 Aralık 2009 tarihinde aldığı ve 1.1.2010 tarihi, yani bugünden itibaren uygulamaya giren “kabahatler” karşılığı verilecek olan idari para cezalarını şöylece toparlayabiliriz:

Buna göre sarhoş olarak başkalarının huzurunu bozan, gürültü çıkaran, mal ve hizmet satmak için başkalarını rahatsız eden, kaldırımları işgal eden, dilencilik yapan, sigara içilmesi yasak olan yerlerde tütün mamullerini tüketen ve kimlik bildirmeyenlere 70 TL idari para cezası uygulanacak.

Yetkili makamlardan ruhsat almaksızın kanuna göre yasak olmayan silahları park, meydan, cadde veya sokaklarda görünür bir şekilde taşıyan kişilere de yine 70 TL ceza kesilecek.

GÜRÜLTÜNÜN CEZASI 1.451 TL OLDU!
Çevre kirliliğine neden olanlara uygulanan cezaların da artırıldığı yeni yılda hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında kesim yapanlara, hayvan atıklarını sokağa bırakanlara, kullanılmaz hale gelen ev eşyalarını, bunların toplanmasına ilişkin belirlenen günün dışında sokağa yada kamuya ait yerlere bırakanlara da 70 TL cezası verilecek.

İnşaat atık ve artıklarını depolanma alanları dışına atan kişiler 143 TL-4 bin 354 TL, tüzel kişiler 143 TL-7 bin 261 TL, yemek pişirme ve servis yerlerinde çevre kirliliğine neden olan işletmeler ise 723 TL-7 bin 261 TL arasında ceza ödeyecek.

Kullanılamaz hale gelen motorlu araçlarını sokağa veya kamuya ait yerlere bırakan kişilere 360 TL, evsel atık ve artıkları, toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişilere ise 25 TL idari para cezası uygulanacak.

Kumar oynayan kişiler ile kolluk güçlerinin emirlerine aykırı davranan kişilere 143 TL, başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan işletmelere bin 451-7 bin 261 TL arası ceza verilecek.

Kaldırımlara izni olmaksızın inşaat malzemesi yığan kişiler de 143-723 TL arasında idari para cezası ödeyecek.

Meydanlara veya parklara, cadde veya sokak kenarlarındaki kamuya ait duvar veya alanlara, rızası olmaksızın özel kişilere ait alanlara bez, kağıt ve benzeri afiş ve ilan asan tüzel kişiler ile toplatma yükümlülüğüne aykırı hareket edilen kişilere de 143-4 bin 354 TL arasında para cezası uygulanacak.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Önceki ve Sonraki Haberler