Yeni yılla birlikte kimler geliyor, kimler gidiyor!

"Boş kotluklar"ın, nihayet "belirlenen şahsiyetlerle" doldurulma aşamasına gelindi!

Sanayi İl Müdürlüğü koltuğuna oturmak için yaklaşık bir yıldan bu yana başta Vali Özel Kalem Müdürü Aydın Demiröz ile birlikte yarışan Küçükgümrah, İl Başkanlığı koltuğunda oturan ismin değişmesi ile birlikte yaptığı atakla ipi göğüslemeyi başardı!

Uzun süredir boş bulunan Sanayi İl Müdürlüğü koltuğuna oturma yönünde verilen "çetin" ve "meşakkatli" mücadeleden sonra bu koltuğa Başkent EDAŞ İşletme Müdürlüğünde Başmühendis olarak görev yapan ve halen Enerji Bir-Sen İl Temsilcisi Şaban Küçükgümrah getiriliyor!

Vali Şemsettin Uzun’un halen “özel kalem müdürü” olarak görev yapan Aydın Demiröz’ün aylardan bu yana yapmış olduğu kulisler ve uğraşılar sonuçsuz! Bu arada Demiröz'ün bu Sanayi İl Müdürü olamaması, sadece kendisini üzmekle kalmadı, onunla birlikte "saçı uzun"u da "vali özel kalemi" makamına zıplatamadı! Anlayacağınız Sanayi İl Müdürlüğü koltuğuna oturan Şaban Küçükgümrah’ın makam odasının tam üstünde iki şahsiyet bugünlerde “arabesk” takılabilirler! Ben bu satırlardan bu arkadaşların bugünlerdeki durumlarına çevreden “anlayış”la birlikte “tahammül” de bekliyorum!

Bu arada Şaban Küçükgümrah ile ilgili ufak bir ayrıntı verecek olursam, “beyefendinin ipi göğüslemesinin ardında” İl Başkanı Şahin ile “akrabalığının” etkisi olabilir mi demekten de kendimi alamıyorum! Neden derseniz, Küçükgümrah için milletvekili Nurettin Akman’ın aylarca “kesinlikle bu isim olmaz” duruşunun “kısa sürede” ters-yüz olmasının altında başka bir neden bulmakta oldukça zorlandığımı da belirtmek isterim. Bu işlemle ilgili kişisel kanaatime gelince; geldiği makama "çok fazla" bir katkısı olacağını düşünmüyorum! Özelliği ve yeterli birikimi olmayan bir isim... Yani kıssadan hisse "isabetli ve Çankırı'nın faydasına" olacak bir isim olarak görmüyorum kendisini...

GELELİM İŞ-KUR İL MÜDÜRLÜĞÜ KOLTUĞUNA!
Ah ah! Birileri ne filmler çevirmişti bu koltuğa oturmak için! Senaristlerin yazmış olduğu “senaryo” yapımcıdan pardon başrolü oynayan “oyuncunun” cv’sinden film tutmadı!

Hatırlayalım! Halen Çankırı Belediye Başkan Yardımcısı olarak bilinen ancak bir türlü "makamında" görülemeyen Mehmet Çayır, İş-Kur İl Müdürü olarak planlanmıştı! Ancak Mehmet Çayır'ın bu koltuğa oturabilmesi için "yeterli cv"ye sahip olmaması, bazılarının planlarını bozdu! Ancak "demokrasilerde çare tükenmez" gerçeğinden yola çıkan başta Ak Parti milletvekili Nurettin Akman ve İl Başkanı Av. İdris Şahin, geliştirdikleri formülle "çok daha mantıklı" bir çözüm bularak tabir yerindeyse "bir taşla iki kuş" vurmanın tadını çıkarıyorlar!

Formüle gelince; Uzun süredir Türkiye haritasını önüne koyarak "ben nereye müdür olabilirim" hesabında olan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Halit Tosyalıoğlu, mevcut 80 vilayet içerisinde "boş ve uygun" bir "vilayet" bulamamanın (bu arada Bakanlar Kurulundan da yeni bir il kararı çıkmayınca) sıkıntısını yaşarken "kurdelalı tepside" kendisine sunulan İş-Kur İl Müdürlüğü koltuğuna "hayır" diyemedi! İş-Kur İl Müdürümüz Halit Tosyalıoğlu! Hayırlı olsun...

TOSYALIOĞLU'NDAN BOŞALAN YERE “FIRILDAK” MI GELİYOR?!
İş-Kur İl Müdürlüğü koltuğuna "hafif bir iniş" yapan Halit Tosyalıoğlu'ndan boşalan "İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı" koltuğuna oturacak isim sözüm ona “sır” ... Ama benim için böylesi durumların şifresini kırmak “bankamatik kartıyla” kapı açmak kadar basit!

Ama peşin peşin konuşalım! İsim vermeyeceğim! Çünkü adını ve soyadını yazasım gelmiyor! Neden mi? Ne siz sorun ne ben söyleyeyim! Gelen tam bir "fırıldak" (!) O yüzden ismini zikretmeyeceğim! Ama sizler biraz hafızanızı yorarsanız bence bulursunuz! Babası Ak Partide siyaset yapıyor! Oğlu da, bir bakıyorsunuz Maraş'ta... Ama siz onu Maraş'ta sanırken, o Yapraklı'da boy gösteriyor! Sonra! Orta'nın havası sert geliyor ve işini yoluna koyarak soluğu Çankırı'da alıyor!

Uzun bir süre kafasına göre Çankırı’da takılıyor! Sonra, ortalık birden şenleniverince “bizimkisi” pıııııırrrrrrr! Kanatları takıyor Atatürk'ün 1919'da İstanbul'dan gemiyle gittiği yere bu arkadaşımız 2009 yılında karadan gidiyor! Sonra!

Biz onu, yeni yerinde görevinin başında diye düşünürken, bir bakıyorum “rapor almış” pııııırrrr Çankırı'da!

Şimdilik Çankırı İl Milli Eğitimde “çakma yüzbaşılar” ve “zimmet” davaları “Mintax’ın yardımlarıyla makinada temizlendi”! Yaşanan hengame biraz duruldu ya! Kirli çamaşırlar temizlendikten sonra kurumaya başladı ya!

Halit Tosyalıoğlu İş-Kur İl Müdürlüğü koltuğuna oturacak ya! Onun da “şube müdürü” olarak buraya gelmesi “yakışı olmaz”! Ne sihirdir ne keramet, yeni yıl ikramiyesi vurdu bizim “fırıldağa”! Pişkin pişkin Çankırı'ya dönerek oturacak, Tosyalıoğlu’ndan boşalan koltuğa!

AK PARTİ MERKEZ İLÇE BAŞKANI’NDAN “ÖZEL KALEM”!
Şehirde adeta "efsane" olan bu makam, yani "Belediye Başkanı Özel Kalem Müdürlüğü", Mesut Arslan'ın "Ankara'daki geçici görevi" uzaya uzaya, sadece Belediye Başkanı İrfan Dinç'i değil, kamuoyunu da "gıcık" etmişti! Hoş arada bir bazıları için "tramplen" olarak da kullanılmadığı değil bu makam!

Ancak bugüne kadar yaşanan duruma da önümüzdeki günlerde, hatta hatta "sıcak saatler" içerisinde son veriliyor!

Siyasi kulislerinden elde ettiğim bilgilere göre Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Boz önce bulunduğu "siyasi" görevden istifa edecek! Daha sonra da "odası ve masası" hazır halde bekleyen Belediye Başkanı İrfan Dinç'in "özel kalem müdürü" olarak görevine başlayacak!

BU KEZ “ANNESİ” DE KURTARAMAYACAK!
Bir "kapalı adres" daha sunmak zorundayım! Ayrıntılarını bildiğim ancak biraz da "okuyucu"nun bulmasını istediğim “makam” ve yaşanacak süreçle ilgili söylediklerimi bir kenara yazın!

Yerinden “uçacak” olan bürokratımız, görev yaptığı yerde "personeli öylesine canından bezdirdi ki" (!) sonunda onları susturabilmek için "güzel bir restorant" hizmete açtı! Ancak, o güzel sandalyeli "restorant" dahi onu koltuğunda tutmaya yetmeyecek! Hatta hatta bugüne kadar sürekli olarak kendisine kol-kanat geren "annesi" bile onu yaşayacağı “hava değişiminden” kurtaramayacak!

Yerine kim mi geliyor! Gelen öylesine çok uzaklardan gelmiyor! Hemen yanıbaşımızda bulunan bir ile bağlı ilçeden! Yeni ismin kendisi de Çankırılı! Bu kadar beli bir "ismi" yazmıyor olmamın tek nedeni malum 3'lüden 2'sinin muhalif olması! Ancak hali hazırdaki "muhaliflerin" de bu konu üzerinde fazla direneceklerini sanmıyorum! Neden derseniz; sürekli "4 ayak üzerine" düşülmez ya! İki alırsan bir vermek zorunda kalırsın! 'Vermeden almak, Allah'a mahsus' derler!

Şimdilik bu kadar... Hadi sizlere bir kez daha "iyi seneler" olsun...

SON NOT: Bütün bu denklem içerisinde Hüseyin Boz’un istifası ile boş kalacak olan AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı koltuğuna "çok uğraş vermeme karşın" bir isim bulamadım. Bu konuda yardımı olacak arkadaşların mesajlarını da beklediğimi ifade edeyim.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.