• BIST 89.113
  • Altın 146,730
  • Dolar 3,6439
  • Euro 3,9308
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 19 °C
  • Çankırı : 12 °C
  • Antalya : 19 °C
  • Eskişehir : 16 °C

“AK Polis”e Anadolu isyanı

“AK Polis”e Anadolu isyanı
Kendi polis gücünü kurmak isteyen hükümet, 2 bin 500 polis adayını üç büyük şehirle sınırlayınca, Anadolu isyan etti...

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Emniyet içinde “paralel yapı” operasyonu başlatan AKP, Anadolu illerinden polis alımını örtülü olarak durdurdu. Son olarak, 2 bin 500 polis alımı için yapılan sınava, sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler kabul edildi. Bu durum, Anadolu illerinde polislik hayali kuran binlerce öğrencinin isyan ettirdi. Şimdi sınavın iptali için birçok ilde dava açıldı.

SADECE ÜÇ İLDE
Kamuoyunda “AK Polis” alım sınavı olarak nitelendirilen Polis Akademisi’ne 2 bin 500 polis adayı alımına ilişkin sınavda kriz çıktı. İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yönetmelik değiştirerek 2 bin 500 komiser yardımcısı almanın önünü açtı. Emniyet’in yedi yıllık ihtiyacına denk gelen bu komiser yardımcılarının alımı için ise sadece üç ile özel hak tanındı. Alımlara sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler başvurabildi. Başvuru süresi 17 Ekim’de doldu. İtirazlara rağmen İçişleri Bakanlığı diğer illere de bu hakkı tanımadı. Bu durum, diğer illerde polislik hayali kuran üniversite öğrencilerinde hayal kırıklığı yaşanmasına yol açtı. Öğrenciler de, soluğu Danıştay’da aldı.

İPTAL DAVASI AÇTILAR
Gaziantep, Konya, Adana, Erzurum gibi pekçok ilden kendileri de başvuru şartlarını taşıdığı halde, üç ile imtiyaz tanınması nedeniyle başvuru yapamadıklarını belirten öğrenciler, Danıştay’a iptal davası açtı. Dilekçe’de şöyle dendi: “Polis akademisi FYO (Fakülte Yüksek Okul) başvuru şartlarım tuttuğu için başvurmak istiyorum. Yalnız son çıkan yönetmelikle FYO’ya başvuru yapabilmek için Ankara, İstanbul, İzmir illerindeki üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarındaki lisans öğrencileri başvuru hakkına sahip olmuştur. İlgili yönetmeliğin aynı şartları taşıyan başka illerdeki lisans öğrencilerine de başvuru hakkı tanımadığı için yönetmeliğin durdurulması ya da iptali için bilgi ve gereğini arz ederim” dendi.

SON SÖZÜ YARGI SÖYLEYECEK
Öte yandan, İçişleri Bakanlığı 17 Aralık sonrası, polis kolejinden mezun öğrencilerin Polis Akademisi’ne devamını engelleyen bir düzenleme yapmıştı. Bu çerçevede, 360 öğrencinin kazanılmış hakkı olan Akademi’ye devam imkanı alınırken, mülakatla sadece 80 kişi Akademi’ye alındı. Kolejde ilk 20’ye girip derece yapanların tamamına çok düşük mülakat notları verildi. İlk 20’den hiç kimse Akademi’ye kayıt yaptıramadı. Kolejden mezun öğrencilerin Akademi’ye geçişini engelleyen yönetmeliğe “bu kadar komiser yardımcısına ihtiyaç yok” gerekçesi gösterildi. Ardından ise, 2 bin 500 komiser yardımcısı-nın alımı için açılan sınavda da, sadece üç büyük ildeki öğrencilerin başvurusu kabul edildi. Sınavda son kararı ise yargı söyleyecek. (TARAF/HÜSEYİN ÖZAY/ANKARA)

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim