• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 17 °C

AKP'nin 1 Kasım seçim vaatleri

AKP'nin 1 Kasım seçim vaatleri
AKP'nin 1 Kasım için hazırlanan seçim beyyanamesini Başbakan Ahmet Davutoğlu açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin seçim beyannamesini açıkladı. Asgari ücret için 1300 lira vaadi dikkat çekti.

KONUŞMADAN SATIRBAŞLARI
Konuşmasına 7 Haziran özeleştirisi ile başlayan Davutoğlu “7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçlardan her bir partimizin kendisi için çıkan dersleri aldığını düşünüyorum. Yeni dersler, Türk siyasetine yeni soluklar getirecektir. 7 Haziran’dan gerekli dersleri çıkaracağımızı söylemiştim o akşam, 3 aydır bunun üzerine çalıştık. İç muhasebeyi derinden yaptık ve gereğini hayata geçirdik. Herkese beklentilerini sunduk, eleştirilerini dinledik. Bugünkü beyanname, milletin katılımıyla geniş bir konsensüs ile hazırlanmış bir beyannamedir. Yarın istiklal  harbimiz gibi Samsun’dan yola çıkacağız. Bize göre beyan esastır, milletimiz de beyanı esas alır. Milletimiz 13 yıllık tecrübeyle yakından biliyor ki bizim sözümüz sözdür, bizim sözümüz senettir. Ayrıca notere ihtiyacı olmayan bir senettir. Bizim için asıl olan millettir.” dedi.

“7 HAZİRAN’DA ‘UZLAŞIN’ DEDİLER”
Milletin 7 Haziran’da tüm partilere “uzlaşın” mesajı verdiğini belirten Davutoğlu “Haziran seçimlerinden milletimizin verdiği temel mesaj, partilerin uzlaşma yoluna girmesidir. Biz AK Parti olarak bunu sorumluluk bilinciyle kabul ettik. Bütün parti teşkilatlarına herkese hitap edeceksiniz, kesinlikle nefret söyleminden uzak duracaksınız.” diye konuştu.

Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Maalesef aynı demokratik yaklaşımı muhataplarımızdan bulduğumuzu söylemek çok güç. Bütün ısrarlı gayretlerimize rağmen, muhataplarımız karşı tepkiye geçti. CHP blok siyasetini seçti. MHP hayır siyasetini takip etti. Her şeye hayır dedi. Hükümet kuralım, hayır, erken seçim hükümeti kuralım, hayır. Blok siyaseti ve hayır siyaseti milletten hak ettiği cevabı alır. HDP ise terör siyasetine kalkıştı. Biz bu siyasetlere karşı birlik siyaseti takip ettik. Blok siyasetine karşı toplumsal uzlaşma dedik, hayır siyasetine karşı milletin gereklerini düşündük. Türkiye’de AK Partisiz siyaset olmaz, AK Parti olmadan Türkiye’nin siyasetine şekil ve düzen verilemez. Bütün siyasi partilerin kapısını çaldık, ayrım gözetmeden konuştuk. Her şeyi paylaştık, bizim için mesele bir ülke meselesiydi. İyi niyetle bir hükümet formülü bulmaya çalıştık. Ne olursa olsun ben yokum diyenler oldu, el sıkışmadan hayır diyenler oldu. İpe un serdiler, anayasal ve uzlaşmacı siyasete katılmama tavrına girdiler. Bizim ağzımızdan gerilim üreten tek bir söylem çıkmadı. Kimseyle gerilim yaşanmasına izin vermedik. Özellikle CHP ve MHP ile yapılan görüşmelerde tüm yolları denedik. Görüşmelerin sonuçsuz kalması AK Parti’nin yetersizliğiyle ilgili değildir. Anayasanın ön gördüğü ve sorumluluk verdiği bu hükümete katılma konusunda CHP ve MHP çekindiler ve geride kaldılar.”

“TÜRKEŞ DIŞINDA BABA YİĞİT ÇIKMADI”
AKP’nin MHP’den tranfer ettiği Tuğrul Türkeş için de ayrı bir parantez açan Ahmet Davutoğlu “MHP’den şu anda aramızda bulunan Sayın Tuğrul Türkeş dışında, elini taşın altına koyan, bu zor günlerde ülke sorumluluğu için görev almak isteyen bir baba yiğit çıkmadı” dedi.

“ÇAKALLAR ÜLKEYİ SAHİPSİZ SANDI”
Son aylarda artan terör saldırılarına da değinen Davutoğlu “Tazelendik, yenilendik haydi bismillah diyoruz. Zaman bundan sonra artık bizim elimizdedir. Bizim yapılacak işimiz var, bizim fethedilecek menzillerimiz var, hayırlı olsun. Aziz kardeşlerim yeni bir seçim sürecine girdiğimiz şu dönemde eminim ki gündemdeki en önemli madde toplumsal barışısın yeniden sağlanmasıdır. 12 Eylül sonraki bütün yasakları ortadan kaldırarak çok önemli mesafe kaydettik. Ancak ne yazık ki varlığını ve geleceğini teröre bağlayanlar bunun devam etmesini istemediler. 7 Haziran’dan bu yana dış gruplarla bağlantılı terörist grupları milletin huzurunu kaçırmaya devam etti. Puslu havayı seven bu çakallar zannettiler ülke hükümetsizdir. Bütün odaklara haddini bildirmek işte bu sizin temel görevinizdir dedik. O günden bugüne, güvenlik birimlerimiz büyük bir kahramanlıkla bütün terör odaklarına haddini bildirdi. Biz buna demokrasi ve huzur operasyonu dedik. Bu süreçte hayatını kaybeden herkese rahmet, geride kalanlara sabır diliyorum.” şeklinde konuştu,

“ADALET TALEPLERİNE YANIT VERECEĞİZ”
Adalet vurgusu yapan Davutoğlu “Bu beyannamemizin temel özelliği de demokrasi ve insan hak ve özgürlüklerinin iyileştirmesidir. Toplumun adalet taleplerine yanıt vereceğiz. Adalet terazisini her zaman vatandaş odaklı tutacağız. İnsana selam olsun, mekana ve zaman selam olsun derken, insan onuru diyoruz. Hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olarak bütün vatandaşlarımıza dokunan hedeflerimizi koruyacağız. İnsan onurunu esas almayan hiçbir politika meşru görülemez. Demokratik gelişme, ekonomik gelişmenin olmazsa olmaz şartıdır.” dedi.

“YENİ BİR ANAYASA”
Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Beyannamemizin ilk önceliği; Yeni bir anayasa vaat ediyoruz. AK Parti genel başkanı olarak sizler adına söz veriyorum. Verdiğim sözün arkasında milletin sözü vardır. Özgürlükçü, katılımcı, kurumsallaşmış bir anayasa yapacağız. Uluslararası sözleşmelere tam uyum sağlayacağız. Reform adımlarının ilki anayasadır. Demokratikleşme ve hukuk devletinin gelişimi için AK Parti olarak çalışıp, bu çerçevede özgürlüğü ve insanı temel olan, merkezi ve yerel yönetimin güçlendiği bir siyaset izleyeceğiz. AK Parti olarak seçimlerden sadece seçilenlerin değil, herkesin temsil hakkını savunacağımızı söylüyoruz. Yeni sistemde meşru yapıya uygun olmayan hiçbir paralel yapıya izin verilmeyecektir. Türkiye’nin Avrupa birliğine tam üyelik hedefini koruyacağız. Merkezi ve idari yönetimler arasındaki ilişkileri güçlendireceğiz. Sivil toplum kurumlarının hukuki statüleri gibi alanları düzenleyen sivil toplumun güçlendirilmesine yönelik kanun çıkaracağız. Siyasi parti özgürlüğünü savunacak yeni bir siyasi partiler kanunu ivedilikle çıkaracağız. Siyaset kurumunu her manada güçlendireceğiz. Siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaflaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. AK Parti bir erdemliler hareketi olarak başladı ve siyasette de erdemi temel doku olarak egemen kılacağız. Siyasi partilere yapılan bağış miktarının elektronik ortamda ilan edilmesini sağlayacağız. Siyasi partileri güçsüz kılan, istikrarı engelleyen ülke seçim barajı ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. Burada bütün toplum kesimlere özgün olarak yeni düzenlemeler getireceğiz. Cemevlerinde alevi diyalog önde gelenleriyle diyaloglara gireceğiz. Buradan Hacı Bektaşi Veli’ye selam olsun.”

İŞTE AKP’NİN 1 KASIM VAATLERİ
Davutoğlu partisinin diğer 1 Kasım vaatlerini ise şöyle sıraladı;

HSYK VAATİ
“HSYK’yı yeniden yapılandıracak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayıracağız. Bilirkişilik kurumunu yeniden canlandıracağız. Hukukun tüm dallarında alternatif çözüm yollarına ağırlık vereceğiz. Yargıda zaman yöntemini geliştireceğiz. Yargının en etkin şekilde çalışmasına izin vereceğiz.Bütçeden en fazla payı eğitime ayırmış bir iktidar olarak, eğitimde reformlara devam edeceğiz.”

EĞİTİM İSTİHDAMI
"Özellikle öğretmenlerimizin hak ettikleri eğitimi daha iyi almalarını sağlayacağız. Eğitim istihdam bağını güçlendirecek, iş dünyasının taleplerine göre hareket edeceğiz. Kamu yönetiminde reformu kimliğimizi etkin bir şekilde devam ettireceğiz. Bu çerçevede kamu maliyesi alanında önemli reformlar sağlayacağız. Bu yöndeki reform çabalarımızı artıracağız. AB’nin çerçevesine uygun hareket edeceğiz.”

YENİ TAŞIT KANUNU
“Yeni bir taşıt kanunu çıkaracağız. Yeni gelir vergisi kanunu çıkaracağız. İleri teknolojiyle dayalı bir ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında bir basitleştirme dönemine gireceğiz. Bu çerçevede enerji, sağlık, havacılık, bilişim ve uzay gibi köklü sektörlerde bilişim reformlarını tamamlayacağız. 4,5G ihalesini yaptık, 5G ihalesini de en kısa zamanda 5Gye geçişi de yapacağız.”

AİLELER İÇİN ASDEP
Aile ve çocuklara yönelik olarak, ailenin ve çocuklar için sosyal yardım ve sosyal hizmete gereksinim duyan tüm vatandaşlarımız için ASDEP’i hayata geçiriyoruz. Koğuş sisteminden ev ortamına geçiş için zemin hazırlayacağız

EV ALMAK İSTEYENE YÜZDE 15 DESTEK
“Ev almak için peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz.”

ANNELERE DOĞUM PARASI
“Bütün annelerimize, doğum hediyesi programında ilk çocuk için 300, ikincisi için 400, üç ve sonraki için 600 yani tam altın parası vereceğiz. Çocuklarımızın çok yönlü kültür alt yapısına sahip olabilecek ve aynı zamanda bizim kültürümüzün, yabancı kültürdeki değil bizim kültürümüzdeki masalları beyinlerine kazımaları için çalışacağız. Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin bir şekilde katılmaları için elimizden geleni yapacağız.

Kadınların iş gücü piyasasına katılım için çalışacağız. Kadınların ilk çocukta 2 ay ikinci çocukta 4, ay üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışacak anneler ama tam maaş almaya devam edecekler. Bu süre dolduktan sonra eğer anneler çocukların yanında kalmaya devam etmek isterse çocukların okul zamanına kadar yarı zamanlı ve yarı ücretli çalışmasına izin verilecek.”

GENÇLERE SINIRSIZ İNTERNET
“Seçilme yaşını inşallah 18’e indireceğiz. 18 yaşındaki gençlerimizin dahi ülke yönetiminde yer almasına izin vereceğiz. Gençlerimize sınırsız internet imkanı vereceğiz.”

GENÇLERE KARŞILIKSIZ  50 BİN LİRA
“Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin liraya kadar destek vereceğiz. Karşılıksız destek verilecek. Eğer bu yetmiyorsa, kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlerimiz 50 bin liralık hibe üzerine, 100 bin lira faizsiz kredi de alabilecek. Gençler faizsiz kredi için kredi fonu arayıcılığıyla yüzde 85 kefaret sağlayacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan gencin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız.”

ENGELLİLERE DESTEK
“Engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir hayat için gerekli her türlü yapıyı oluşturacağız. ”

ESNAF VE EMEKLİ PAKETİ
“Bağkur ve SSK emeklililerin maaşlarından kesin sosyal güvenlik kesintisini tamamen ortadan kaldırıyoruz.Herhangi bir emeklimiz 250 lira taksitle ev alabilecek, TOKİ yardımıyla. Esnaf için önümüzdeki dönemde düşük faizli kredi uygulamaya devam edeceğiz. 30 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. Emek yoğun sektörlerde çok sayıda işçi istihdam edecek ama fabrikası yok sembolik bir kira karşılığında fabrika vereceğiz. 51 ilimizde uygulanmakta olan 10 işçi çalıştırıp, vergi indirimi alma şartımızı kaldırıyoruz.”

ASGARİ ÜCRET 1300 LİRA
“Asgari ücreti inşallah 1300 TL’ye çıkarıyoruz. Yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücrette farklılaşma sağlayacağız.

BES’i yüzde 25 oranında desteklemeye devam edeceğiz. Kamuda çalışan taşeronları istihdam edeceğiz. Polislerimizin 220 olan ek göstergelerini 3000’e çıkarıyoruz.

Askerlerimizle ilgili de bir çalışma yürütülüyor.”

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim