• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 25 °C
  • Çankırı : 25 °C
  • Antalya : 24 °C
  • Eskişehir : 21 °C

Ankara'da flaş gelişme!

Ankarada flaş gelişme!
ABD Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Büyükelçi Ricciardone iki gün önce yaptığı basın toplantısında Türkiye'deki tutukluluk süreleriyle ilgili görüşlerini açıklamış ve dün de AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Haddini bilmeyi öğrenememiş" şeklinde cevap vermişti.
 
ELÇİLİKTEN AÇIKLAMA
 
Büyükelçinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı haberinin medyada yer almasından sonra Büyükelçilik'ten açıklama geldi. ABD Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, görüşme talebinin kendilerinden geldiği belirtilerek, bu tür rutin görüşmelerin de sık sık yapıldığı ifade edildi.
 
RICCIARDONE NE DEMİŞTİ ?
 
ABD'nin Ankara Büyükelçisi, Türkiye'nin içişleriyle ilgili eleştirilerde bulunmuş, uzun tutukluluk sürelerine tepki gösteren Ricciardone, "Avrupa Mahkemeleri, bunlara anlam veremez" ifadelerini kullanmıştı.
 
Milletvekillerinin, komutanların, profesörlerin ve öğrencilerin uzun tutukluluk sürelerine dikkat çeken Ricciardone, "Sanıklar neyle suçlandıklarını bilmiyor" iddiasında bulundu.
 
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var, bazıları belirsiz suçlarla hapiste tutuluyorlar. kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler, sanki teröristmiş gibi hapisteler. Profesörler var. Eski YÖK Başkanı, hakkındaki 16 yıl önce görevdeyken yaptğı çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalarla demir parmaklıklar ardında tutuluyor. Harçları protesto için barışçı gösteri yapan öğrenciler hapiste. Eğer bir yargı sistemi bu sonuçları doğrurursa ve bunun gibi insanları teröristlerle karıştırırsa, Amerikan ve Avrupa Mahkemeleri'nin buna karşılık vermesi zor olur" diye konuşmuştu
 
ÇELİK DE 'HADDİNİ BİL' DEMİŞTİ
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, sosyal paylaşım sitesi twitter'da "Rcciardone Türkiye'ye gelir gelmez, buna benzer bizim iç meselelerimizle ilgili laflar etmişti. O zaman Başbakan kendisine 'Acemi büyükelçi' demişti. Öyle anlaşılıyor ki bu geçen süre içinde sayın Ricciardone haddini bilmeyi öğrenememiş.  Si bir diplomatsınız, içeriğine vakıf olmadığınız bir meseleden dolayı, nasıl bir ülkenin iç işleriyle, yargı sistemiyle ilgili ahkam kesersiniz? Bu hakkı size kim veriyor?  Sayı Ricciardone 'Avrupa mahkemelerinin, bizim mahkemelerimizde alınan kararları anlamakta güçlük çektiğini' söylüyor. Sayın Ricciardone! Sizin mahkemeleriniz bizim mahkemelerin temyiz mahkemesi değil. Dolayısıyla sizin mahkemeleriniz anlar ya da anlamaz onların problemi. Siz önce Guantanomo'yu izah edin dünyaya. 'Dinime tan eden bari Müselman olsa.  Sayı Ricciardone'yi kendi sınırları ve hudutları içinde kalmaya davet ediyoruz. Bunu hoş karşılamadığımızı, kınadığımızı ifade ediyorum. Sayın büyükelçi haddini bilmelidir." sözleriyle tepki göstermişti.

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim