• BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 19 °C
  • Antalya : 22 °C
  • Eskişehir : 18 °C

Aytaç'da 'iş bırakma' eylemi!

Aytaçda iş bırakma eylemi!
3 aydır maaşlarını alamayan Aytaç çalışanları, fabrika içerisinde 'iş bırakma eylemlerini' sürdürüyor.
Çerkeş'de bulunan Aytaç Et Entegre tesislerinde çalışan yaklaşık 650 dolayındaki işçi, 3 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle 'iş bırakma eylemleri'ni sürdürüyor.
 
İki vardiya halinde 'iş bırakma eylemini' sürdüren işçilere bugün bağlı bulundukları Öz Gıda-İş Sendikası Merkez ve Ankara Şube yöneticileri ziyaret ettiler.
 
Fabrika yönetiminin işçilerin alacakları ile ilgili olarak sendika yetkililerine aylardır verdikleri sözleri yerine getirmediklerine işaret eden Mehmet Urgan Sözcü18 Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada "İşverenin çok sayıda kişi ve kuruma olan borçları nedeniyle fabrikaya hergün sürekli haciz gelmekte. Bizler işçimizin alınterinin karşılığı olan ücretlerin ödenmesini talep ediyoruz. Bugün itibariyle geride bıraktığımız üç ayın maaşı ödenmemiş durumda. 4857 Sayılı yasanın 34'üncü maddesindeki haklarımızı kullanarak fabrikada işi bırakma eylemimizi gerçekleştiriyoruz" dedi.
 
aytac-ozgidais-isbirakmaeylemi-sozcu-resim-062.jpg
 
"BİZ SİZDEN SADAKA İSTEMİYORUZ"
Öz Gıda-İş Sendikası Başkan Yardımcısı Mehmet Urgan, bugün Çerkeş'e gelerek 'iş bırakma eylemini' sürdüren işçilere seslendi. Urgan işçilere ve fabrika yönetimine şöyle seslendi:
 
"Öncelikle buraya gelen basın emekçilerine ve basın açıklamamıza katılan herkese teşekkür ederiz.
 
Sendikamızla Aytaç Gıda San. A.Ş. ile 01.07.2012-30.06.2014 tarihleri arasında yapılan toplu iş sözleşmesinden doğan kazanımlarımızı 3 aydır alamıyoruz.
 
İşverenlikle yaptığımız görüşmelerde ödemelerimizin yapılacağı konusunda verilen sözler yerine getirilmedi. Bizi bu şekilde oyalayan işverene güvenimiz kalmamıştır.
 
Aytaç yönetimine sesleniyoruz.
 
Biz sizden sadaka istemiyoruz.
 
Çalışanımız sizden çalıştığının karşılığı olan emeğinin hakkını istiyor.
 
Maaşlarını istiyor.
 
Alınterimizi çoluk çocuğumuza götüreceğimiz hakkımızı istiyoruz.
 
Arkadaşlarımız evlerine ekmek götüremez hale geldiler.
 
Çarşıya çıkamaz hale geldiler.
 
Faturalarını ödeyemediklerinden dolayı evlerinin elektrikleri kesildi.
 
Kredi kartları borçlarına işlemler başlatıldı.
 
Bizler bugüne kadar devam ettirdiğimiz haklı eylemlerimizi bundan sonrada hukuki ve meşru tüm zeminlerde devam ettireceğiz."
 
aytactesisleri-isbirakmaeylemi-sozcu-resim-061.jpg
 
aytac-cankiricerkes-isbirakmaeylemi-sozcu-resim-063.jpg
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
çerkesliler halkı
01 Temmuz 2013 Pazartesi 23:55
aytac
aytaç tarikata olmasaydı bunlar böyle olmazdı çünkü aytaç önceden güçlü ve iyi bir firma idi. gelelim sendikaya; sendika eleman üzerinden para kazanıyor senede 2 defa ikramiye vermesi lazımken ama vermiyor sendika aytaç'dan 2 trilyon para alamadığı için elemanlarını oyalıyor sendika giderse ve tarikat kaldırılıp para yiyiciler giderse yani içinden pislikleri toplamak lazım aytaç dan bunu bekliyoruz.
78.165.179.28
...
24 Haziran 2013 Pazartesi 16:52
alaka ne ?
benim anlamadığım nokta bu olayı belediye ile nasıl ilişkillendiriyorsunuz.mademki bağlantı kurdunuz size bir tavsiye vereyimmi ? parti ne olursa olsun denenmemiş ve emekli olmamış genç bir belediye çıkaralım,yanıbaşımızdaki atkaracalar ve ılgaz bunun hazırlığı içerisinde,yaşlılar destek olsun gençler çalışşsın ...
77.79.114.38
deli dumrul
24 Haziran 2013 Pazartesi 10:46
...
bunun belediyeyle ne alakası var? yeşil sermaye değil mi bu aytaç? tarikat-cemaat ayağıyla milleti dolandıranlardan değil mi?
88.250.18.187
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim