• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 26 °C
  • Çankırı : 23 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 17 °C

Başbakan 'müjdeler' verdi!

Başbakan müjdeler verdi!
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında konuştu ve önemli müjdeler verdi...

Başbakan Erdoğan, bugünkü parti grubu konuşmasında ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. CHP liderinin Sosyalist Enternasyonal'deki Türkiye ekonomisi eleştirilerine dikkat çeken Erdoğan, 'Bu tavır 76 milyonun tamamına hakarettir. Biz CHP Genel Başkanı kendi ülkesini karaladığı için değil bu ülkenin ana muhalefet liderinin bu hallere düşmesinden rahatsızız. Uluslararası siyaset terbiyesinde hiç bir ülke iktidarda olmasa bile ülkesi için bu tür karalamaların içine girmez. Portekiz Yunanistan üyeleri 'Bu yoldaşın kendi ülkesinden haberi yok' diyeceklerdir.' diye konuştu.

ERDOĞAN'IN MÜJDELERİ
Başbakan Erdoğan konuşmasında engelliler, şehit ve gazi yakınlarıyla ilgili müjdeler verdi. Artık şehit ve gazi aileleri ile 65 yaş üstü yaşlılar ve engelliler toplu taşımadan ücretsiz faydalanacak. Öte yandan 2013 yılında kamuya 8 bin civarında engelli personel ataması yapılacak ve bu atamalar arasında engelli öğretmen alımnı da yapılacak. 
 
İşte Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları:
 
SURİYE SINIRINDAKİ PATLAMA
Dün Cilvegözü Sınır Kapısı'nda meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 3'ü Türk 11'i Suriyeli kardeşlerimize rabbimden rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.. Hassas bir süreçten geçiyoruz. Cilvegözü Sınır Kapısı Suriye'deki çatışmalar nedeniyle sadece insani yardım için açıktı. Dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar burada toplanıyordu. Suriye tarafından gelen araç denetimsiz olduğu için araç sınır kapımıza kadar geldi. Bu patlamayı bir fırsat olarak görüp olaydan siyasi rant peşinde koşanlar ne insafla ne de vicdanla bağdaşır.
 
Türkiye ve Suriye arasındaki sınır 100 yıl önce cetvelle çizilmiş bir sınırdır. Suriye'de böyle bir çatışma yaşanırken Türkiye'nin etkilenmemesi düşünülemez. Olayın aydınlanması için sağduyuyla bekleyeceğiz. Hadise aydınlandıktan sonra her türlü adımı atacağız. 
 
YURT DIŞI ZİYARETLER
Geçtiğimiz hafta Çek Cumhuriyeti Macaristan ve Slovakya ziyareti nedeniyle grup toplantımızı yapamadık. 30 Ocak'tan bu yana iç ve dış temasları size özetle anlatacağım. Lübnan BAşbakanı'nı Ankara'da ağırladık. 31 Ocak perşembe günü artık geleneksel hale ggelen Valiler toplantımızı gerçekleştirdik. 1 Şubat'ta İstanbul'da toplu açılış töreni gerçekleştirdik. 486 ambulansın 330'u döner sermaye geliri ile alındı. 486 ambulanstan 254 tanesi normal, 45 ambulansımız da 4x4.
 
Türkiye'nin artık 4 tane deniz ambulansı var, 17 helikopter 4 de jet ambulansımız var. Yurt içi ve yurt dışında ihtiyaçlara cevap veriyoruz. Şu anda şehir içinde ortalama 10 dakikada şehir dışında ise 30 dakikada hastalara ulaşır hale geldik. 
 
Şu anda sosyal devletin gerği olarak artık biz de 24 saat vatandaşımızın ayağına sağlık hizmeti götürüyoruz. Gerek eski bakanımıza gerek yeni bakanımıza bu hayrılı hizmeti millete ulaştırdıkları için şükranlarımı sunuyorum.
 
Çek Cumhuriyeti ziyaretimize çok sayıda iş adamı da katıldı. Salı günü de Macaristan'a geçtik. Orada da üst düzeyde görüşmeler gerçekleştirdik. Budapeşte'de Türkiye Macaristan iş forumunu gerçekleştirdik. Slovakya'ya geçtik, Bratislava'da Başbakan ve Cumhurbaşkanı'yla görüşmelerimiz oldu. 
 
Daha önce Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölge vekillerimizle bir araya gelmiştik. İllerinin sorunlarını değerlendirme imkanımız oluyor. Şimdi geriye kalan 4 coğrafi bölge vekillerimizle toplantılarımız sürecek. Cumartesi günü İstanbul'da farklı bir danışma meclisi toplantımızı yaptık. İstanbul'da yerel seçimler için adımlarımızı kontrol ettik. İl teşkilatımızın yaptığı hazırlık ve bizim hazırlıklarımız paylaşıldı. Orada 3 bin kardeşimize hitap etme imkanımız oldu. Bu artık bir yerde seçimlerle ilgili olarak final yılı olacak. Pazar günü de Erciyes Dağı'nda belediye tarafından açılan kayak merkezinin açılışını yaptık. 
 
Dün akşam AB üyesi ülkelerinin Büyükelçileri'nin katıldığı bir yemekte bir araya geldik. Gelenekselleşen bu yemekte finans krizinin Avrupa'ya etkisi ve Türkiye'nin AB'ye üyeliği konu başlıklarını ele aldık. 1 Şubat Cuma günü üzerine bomba düzeneği yerleştirmiş bir terörist ABD elçiliği binasına saldırdı ve bir güvenlik görevlimiz maalesef şehit düştü bir gazeteci kardeşimiz Didem Tuncay da yaralandı. Şehidimiz Mustafa Akarsu kardeşime Allah'tan rahmet diliyorum.
 
AVRUPA ÜLKELERİNİN TERÖR İKİYÜZLÜLÜĞÜ
Emniyet veistihbarat birimlerimizin hassas çalışmaları sonucunda saldırıyı yapan kişi ve örgüt çok kısa bir sürede belirlendi. 2001 yılında hastalığı nedneiyle tahliye edilip yurt dışına çıktı, Türkiye'nin talebine rağmen iade edilmeyen bir kişiydi bu isim. Yaw bu muhabbet nedir? AB ülkeleri iel teröristler arrasındaki muhabbet nedir? Bunun anlamı nedir? Bu muhabbet ne kadar daha devam edecek. Bir taraftan bu örgütü terör örgütü diye ilan edeceksin ama bu örgüte karşı herhangi bir yaptırım uygulamayacaksın. AB ülkelerinde dernek vakıf adı altında Türkiye'ye yönelik bu kalleş saldırılara ne kadar göz yumacaksınız. Terör örgütlerinin haraç toplamasına daha ne kadar müsamaha edeceksiniz. Biz belgelerle bunu önlerine koyduğumuzda bize demokrasi hukuk özgürlük diyorlar. Bu nasıl bir özgürlük anlayışıdır ki üzerine bomba bağlayıp kalabalıklar içinde patlatmalarına müsamaha ediliyor. 400'ün üzerindeki teröristin iadesi için talebimiz sudan sebeplerle reddediliyor. Denizli Tavas'ta bir polisimizi şehit eden terörist Almanya'ya kaçıyor. 7 yaşında çocuğu olduğu için bağırlarına basıyorlar. İstanbul'da silahlı soygunlar gerçekleştiren soyguncular kırmızı bültenle aranıyor nerede olduğu biliniyor ama cevap verilmiyor. Son olarak Paris'te öldürülen terörist de bu listedeydi. AB artık terörle bu muhabbetini de sorgulamak zorunda. 
 
BİZ 1000 YILDIR DOĞU'DAN BATI'YA AKIYORUZ
Bugün bize yarın kesinlikle size gibi onlara dönecektir. Ve bunun altında da kalkamayacaklardır. AB büyükelçilerine de ifade ettim; 1959 yılında bizim müracatımız var. O günden beri Türkiye'yi eleştiriyorlar. İyi de 1959'dan beri yaşanan demokrasilere müdahaleleri kimse konuşmuyor. Teröre verdikleri desteği konuşmuyorlar. Bizim buna tahammülümüz kalmamıştır. Şu anda siyasi engellemeler kalksa biz 12 ayda 10 faslı 18 ayda 15 faslı açabilecek durumdayız. AB engel çıkarıyor diye biz fasıllardann vazgeçmiyoruz. Biz reformlarımızı kararlılıkla yerine getiriyoruz. Biz 1000 yıldan bu yan olduğu gibi biz Doğu'dan Batı'ya akmaya devam ederiz. Yolumuzdan şaşmayız. 
 
KILIÇDAROĞLU DHKP-C'YE ÜYE OLSUN
Ana muhalefet partisinin genel başkanı Türkiye hakkında karalama kampanyası yürütüyor. CHP Genel Başkanı ısrarla inatla gazetecilerin hapiste olduğu bir ülke olduğunu söylemeye devam ediyor biz de ısrarla bu sözleri yalanlamyaa devam edeceğiz. Bu gazetecilerden 4 tanesi ABD elçiliğini bombalayan örgütün üyesi. O terör örgütü de onlara adeta hayat öpücüğü veriyor. Herhalde sıkılmasa bu terör örgütü nerede gidip üye olacağım. Eğer DHKP'C'ye Kılıçdaroğlu'nun üye olduğunu görürseniz sakın şaşırmayın. Bu örgüte yönelik operasyon yapıldığında bu avukatlarla ilgili sözleri rotada: Bu Avukatlar çelik kapılarla güvence altına lınmış ve güvenlik güçlerimiz de dışarıdan içeri girdiğinde bilgisayar kayıtları ve dokümanları yakmaya çalışanları güvenlik güçlerimiz gördü. Adı avukat diye bunlara söz söylenmeyecek mi? Bunlar cezai müeyideye tabi tutulmayacak mı? Suçluysa bedelini ödeyecektir. CHP Genel Başkanı'nın sempatisini merak ediyoruz. CHP lideri neden bu terör örgütlerine avukatlık yapıyor? Biz bu muhabbetin kaynağını öğrenmek istiyoruz.
 
Başbakan Erdoğan ciddi bire zihin tutulması yaşıyor. Hükümet, devlet kavramları konusunda da ciddi bocalama yaşıyor. Yurt dışında kendi ülkesine haksızlık yapıyor. G.Afrika'da Genel Kurulu yapılan Sosyalist Enternasyonel bildirisine imza attılar. İsrail'in Gazze'de yaptıklarını Türkiye'de Kürtler'e yapıldığını iddia edenmetne imza atıyorlar. Beyefendi orada da genel başkan yardımcısıymış. CHP Genel Başkanı ve Yardımcısı sosyalist entarnesyonalde birlikte çalışıyoruz dedi. Yorgo Papandreu İstanbul'a gelince aradım dedim gel bi kahve içelim. Geldi konuştuk, sordum Çin Komünist Partisi SE'ye üye mi? Güldü. 
 
CHP Suriye bildirisindeki Beşar Esad ifadelerini güya yumuşatmışlar. Suriye'de eli kanlı diktatörünü eli kanlı katili CHP'ye minnettar olmuştur. Hükümet kavramıyla ülke kavramını CHP Genel BAşkanı birbirine karıştırıyor. Hükümeti eleştireceğim derken ülkesini yerden yere vuruyor. Yoldaşlarının gözünün içine baka baka ülkesini karalamaktan çekinmiyor. 
 
KENDİ ÜLKESİNİ DIŞARIDA KARALIYOR
Bu tavır 76 milyonun tamamına hakarettir. Biz CHP Genel Başkanı kendi ülkesini karaladığı için değil bu ülkenin ana muhalefet liderinin bu hallere düşmesinden rahatsızız. Uluslararası siyaset terbiyesinde hiç bir ülke iktidarda olmasa bile ülkesi için bu tür karalamaların içine girmez. Portekiz Yunanistan üyeleri 'Bu yoldaşın kendi ülkesinden haberi yok' diyeceklerdir. Avrupa ülkelerinin büyüme rakamları yüzde -1, yüzde -2. Türkiye'de ise yüzde 3.4. Avro bölgesinde işsizlik yüzde 11.7. Türkiye'de ise yüzde 9.1. Ve Mayıs ayında IMF borcumuzu sıfırlıyoruz. Merkez Bankası döviz rakamı 125 milyar doları aştı. CHP bu tabloyu alkışlamak yerine Türkiye'yi kötüleme gafletine düşüyor. Biz CHP liderinin kendi ülkesini eleştirmesine alıştık ama bir ana muhalefet liderinin kendi ülkesinden sonra dışarıda da rezil olmasını hazmedemiyoruz. 
 
SİZE MÜJDELERİM VAR
10 yıllık iktidarımız döneminde şehitlerimize gazilerimize kadın larımıza yönelik çok sayıda yeni uygulamayı hayata geçirdik.. Eğitimden sağlığa kadar hayatın her alanında daha fazla etkin olmaları için düzenlemeler yaptık. Bugün burada başta engelli kardeşlerimiz olmak üzere bir kaç düzenlemeyi paylaşacağız. Toplu taşımada ücretsiz taşıma konusunda bazı adımlarımız vardı. Vazife malüllerinin eşleri yararlanırken çocukları yararlanamıyordu. Gazilerin aileleri de toplu taşımada ücretsiz faydalanıyordu. Dün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'mızın sonumuna göre adım atacağız. Şehit ve gazilerin çocukları anne ve babaları toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyehat edebileceklerdir. Engelli kardelerimiz aynı şekilde şehir içi ve şehirlerarası hatlarında belediyelerin toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyehat edecekler. Ağır engelli kardeşlerimizin yanındaki refakatçi de bu hizmetten faydalanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demir yolu, deniz yolu ve belediye araçlarında Türkiye geneli ücretsiz seyehat edecekler. 65 yaş üzeri vatandaşlarımız şehirler arası devlet demir yolları ve deniz yolları ulaşımda yüzde 50 indirimli yolculuk yapabilecekler. Bu uygulama annelerinin ak sütü kadar helal bir uygulamadır. 
 
Tabi muhalifler yine çıkacaktır. Ama yolcu yolunda gerek. 
 
ENGELLİLERE ATAMA
Şimdi geliyorum bir başka müjdeye. Engelli vatandaşlarımızı hep önemsedik. Kamuda 2002 yılında 5 bin civarında memur olarak istihdfam ediliyordu. Biz bu sayıyı 5 kat arttırdık. Bu ülkede engelli kardeşlerimizin yanında AK Parti var. Onların böyle bir derdi yoktu. Çünkü biz insanı yaşat ki devlet yaşasın ilkesiyle hareket ettik. Şu anda kamuda 27 bin engelli akrdeşimiz çalışıyor. 2012 yılında engelli sınavı yapıldı ve 7 bin kadroya atama yapıldı. Şimdi 8 bin kardeşimizi kamuda istihdam edeceğiz. Geçen yıl yapılan merkezi sınav esas alınarak 8 bin arkdeşimizi işe yerleştireceğiz.
 
ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMA
Öğretmen yetiştiren kurumlardan mezun olan engelli arkadaşlarımızın öğretmen atamaları için harekete geçtik. Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi biz tanımıyoruz. Engelli de bal gibi çok iyi öğretmen olur. Engelli kardeşlerimize ne yapalım biz kadar mahkumuyuz sözünü söylemeye kimsenin hakkı yoktur. Bu insanlar ben bu ülkede tüm vatandaşlarımıza hizmete ortak olmak istiyorum diyor. Kendisini yetiştirmiş adama sen nasıl engel koyarsın. Ak Parti hükümetleri döneminde engelli bireylerin eğitimine de önem verdik. Özel rehabilitasyon merkezlerinde 245 bin vatandaşımıza hizmet veriyoruz. Aylık 105 milyon TL para harcıyoruz. Bu okullarımızda özel öğretmen açığı yaşanıyordu. MEB tarafından belirli branşlardaki öğretmenler için sertifika programı başlatıyoruz. Bu adımın da yine hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye genelinde 17 milyon öğrencimize yeni dönemde başarı dileklerimi iletiyorum.
 
Bu yıl Şubat ayında eş durumu başta olmak üzere mazeret atamalarını gerçekleştireceğiz. 7 bin civarında öğretmenlerimiz tercihleri işleme konuldu. 
 
Okullardaki süt dağıtma projemiz kararlılıkla bu yıl da devam edecek. Bu yıl 60 bin ton süt öğrencilerimize ulaşacak. Bunlar ithal süt tozu değil ha taze süt. Bunun üzerinde de spekilasyon yaparlar. 
 
Bugün Tekin Akmansoy'u kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyor ve ailesin baş sağlığı diliyorum.
Etiketler: ,
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim