• BIST 97.713
  • Altın 143,932
  • Dolar 3,5669
  • Euro 4,0007
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • İzmir : 16 °C
  • Çankırı : 13 °C
  • Antalya : 17 °C
  • Eskişehir : 13 °C

"Çankırılı Ali Kemal'in ailesinden de özür dilenecek mi?!"

Çankırılı Ali Kemalin ailesinden de özür dilenecek mi?!
Sözcü18 yazı ailesinden Ömer Sağlam, kaleme aldığı son yazısıyla bir hayli tartışma yaratacağa benziyor.

Sözcü18 yazı ailesinin değerli ismi Ömer Sağlam kaleme aldığı son yazısıyla yeni bir tartışmayı da gündeme taşıdı. Sağlam yaklaşık 24 saat önce köşesinden yayımladığı yazısında  "... Madem Dersim olayları için olayların elebaşı Seyit Rıza ve Dersim halkından özür dilediniz. Madem Milli Mücadele karşıtı Alemdar Gazetesi’nin yazarı ve yine Milli Mücadele Karşıtı Teali İslam Cemiyeti’nin kurucu genel başkanı İskilipli Atıf Hoca’nın idam kararını veren Ali Çetinkaya’ya “Kel Aliço” diyerek hakaret ettiniz. O zaman gelin isterseniz Çankırılı Ali Kemal’in ailesinden de özür dileyiniz! Yani birilerinin yakıştırmasıyla; “Artin Kemal”in ailesinden demek istiyorum!" diyor.

Ömer Sağlam'ın yazısının tamamını okumak için - TIKLA

Ali Kemal kimdir?
Kurtuluş Savaşı’na karşı çıktı, linç edilerek öldürüldü
İstanbul’da 1869’da doğan Ali Kemal, gazeteci, yazar ve siyasetçiydi. Asıl adı Ali Rıza olan Ali Kemal’in babası, Çankırı-Orta ilçesi Kalfat beldesinden İstanbul’a göçen Mumcular esnafına kahyalık yapan Hacı Ahmed Rıza’ydı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksek Okulu mezunu Ali Kemal, Jön Türkler arasına katılmıştı.

Gazeteciliğe üniversite yıllarında başlayan, İstanbul’daki İkdam gazetesine Paris izlenimlerini anlatan yazılar ve çeviriler gönderen Ali Kemal, II. Meşrutiyet’in ilanından bir gün önce İstanbul’a döndü. Ali Kemal, 31 Mart olaylarından sonra Avrupa’ya kaçtı. Döndükten sonra da Peyam gazetesini çıkardı ve 14 Ocak 1919’da yeniden faaliyete geçen Hürriyet ve İtilaf Fırkası’nın ilk kurucu ve yöneticileri arasında yer aldı. 1919 yılında Damat Ferid Paşa kabinesinde Maarif Nazırı olan Ali Kemal, nazırlıktan ayrıldıktan sonra Peyam-ı Sabah gazetesinde ittihatçılığın devamı olarak gördüğü Kuvayı Milliye ve Kurtuluş Savaşı’na karşı çıktı. Savaştan sonra tutuklanan Ali Kemal, 1922’de Ankara’ya yargılanmak üzere götürülürken linç edilerek öldürüldü. Ali Kemal gazeteciliğinin yanı sıra çeviriler de yaptı. Ali Kemal’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Meslek Şehidi Gazeteciler Listesi içinde yer almasıyla, “şehit” sayılıp sayılamayacağına yönelik tartışmalar yaşanmıştı.

Halen Londra Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Boris Johnson, Ali Kemal’in torunun oğludur.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
yaşar petek8
01 Aralık 2011 Perşembe 12:58
ergenekon yurdun adı
sonuçta onlar da milliyetçi reflekslere sahipler bıçak kemiğe dayanınca yekvücut oluruz merak etmeyin 1974 kıbrısta olduğu gibi, baki selamlar...
188.3.140.27
yaşar petek7
01 Aralık 2011 Perşembe 12:56
ergenekon yurdun adımil
olacağız ya da likya, klikya, iyonya, bizans, rumpontus, alevistan, lazistan, kürdistan, anadolu cumhuriyeti diye 9 parçaya bölüneceğiz. yugoslavyanın 7 ye, çekoslavakyanın 2 ye, ırakın 3 e bölündüğü gibi... A.Hikmet Müftüoğlu diyor ki /bölüne bölüne kırılır, dövüle dövüle tavlanırsın,yinede her parçandan bir kıvılcım, her kıvılcımdan bir şimşek çakar,ne bitmez tükenmez feyzin var ey türk diyordu/ Milliyetçiler, ulusalcılar, muhafazakarlar uyusun bakalım sabır ve hoşgörüsü istismar edilen Anadolu çocukları uyumuyor çoban ateşleri yanıyor dört bir tarafta akp'ye oy veren sessiz çoğunluk da burnundan soluyor.
188.3.140.27
yaşar 7
01 Aralık 2011 Perşembe 12:48
ergenekon yurdun adı
olmadan parilere fazla bel bağlamadan vatanımıza sahip çıkmalıyız. sayın başbakandan 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi anti-emperyalist, tam bağımsızlıkçı bir tavır bekliyoruz. Habur bir dönüm noktası idi. 24 şehit sonrası taktik ve stratejik mücadele yöntemi vizyona girdi.oslo ve imralı görüşmeleri başarılamayınca KCK tutuklamalarına haklı olarak hız verildi değilmi?ülke bizim liberal ve islamcı kürtçülerin tasallutunda idareyi kurtarıp İran gibi adam haini ininde boğup dünya devleti olmak üzere çin.hindistan,rusya ile ittifaklara girmeliyiz. başbakanın başka alternatifi yok; ya dünya devleti
188.3.140.27
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 539 871 23 98 | Haber Yazılımı: CM Bilişim