• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • Ankara : -4 °C
  • İstanbul : 7 °C
  • İzmir : 7 °C
  • Çankırı : -7 °C
  • Antalya : 4 °C
  • Eskişehir : -10 °C

Cumhurbaşkanı yargılanabilir mi?

Ömer Lütfi KANBUROĞLU

Elbette yargılanabilir.

Cumhurbaşkanı dokunulmaz değildir, dokunulmazlık zırhı yoktur.

Anayasa’da 105.maddede ifade edilen “Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz” lafzı, madde hükmünde de açıkça görüleceği üzre “Cumhurbaşkanı'nın resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine” getirilmiş bir hükümdür.

Anayasa’nın 105.maddesi çok açık:

Sorumluluk ve sorumsuzluk hali
Cumhurbaşkanı'nın, Anayasa ve diğer yasalarda Başbakan ve ilgili bakanın imzalarına gerek olmaksızın tek başına yapabileceği belirtilen işlemleri dışındaki bütün kararları, Başbakan ve ilgili bakanlarca imzalanır. Bu kararlardan Başbakan ve ilgili bakan sorumludur. Cumhurbaşkanı'nın resen imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.
Cumhurbaşkanı, vatana ihanetten dolayı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte birinin önerisi üzerine, üye tamsayısının en az dörtte üçünün vereceği kararla suçlandırılır.

Örnek verirsek; Cumhurbaşkanı, seçilmeden önce bir cinayet işlemiş olsa ve bu cinayet kendisi Cumhurbaşkanlığı makamına oturduktan sonra aydınlansa, bütün delilleri ile suçlu olduğu ortaya çıksa, yargılanmayacak mı?

Veya seçilmeden önce çok büyük bir hırsızlık yapsa ve hırsızlığı yapanın Cumhurbaşkanı seçilen şahıs olduğu şüphe götürmez delillerle ortaya çıksa yargılanmayacak mı?
 
Yahut seçilmeden önce çok büyük bir insanlık suçu veya savaş suçu işlemiş olsa yargılanmayacak mı?
 
Elbette yargılanacak!
Ne yani, böyle bir durumda “cumhurbaşkanı yargılanamaz” mı diyeceğiz?
 
Cumhurbaşkanı’nın 105.maddede “vatana ihanetten” yargılanması için üye tam sayısının üçte birinin önerisi ve dörtte üçünün onayı gerektiği hükmü ise sadece vatana ihanet suçlaması için geçerlidir; hırsızlık, insanlık suçları vs.için değil.

Açık olarak görüldüğü gibi, Cumhurbaşkanı’nı yargılamak bir milletvekilini yargılamaktan daha kolaydır; çünkü milletvekilinin yargı dokunulmazlığı olmasına rağmen Cumhurbaşkanı’nın böyle bir dokunulmazlığı yoktur.

Yani sıradan bir savcı Cumhurbaşkanını tutuklayıp, sıradan bir hakim yargılayabilir. Tıpkı sizler gibi, bizler gibi; ikisi arasında hiçbir fark yoktur…

Bu yazı toplam 6895 defa okunmuştur.
UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
Nazan Hanedancı
03 Temmuz 2015 Cuma 18:06
18:06
Halk ne derdinde politikacılar neyin derdinde? Politikacılar seçim öncesinde halka bir şeyler vaat ediyorlar ama seçildikten sonra tam tersini yapıyorlar. Vatandaş hukuk kuralları herkes için geçerli olsun, insanlar yargı karşısında eşit olsun, yargı bağımsız ve özgür olsun, Türkiye'de fikir ve düşünce özgürlüğü olsun, basın özgürlüğü olsun, insanlar sudan sebeplerle birileri istedi diye hapse atılıp orada unutulmasın diye muhalefet partilerine oy veriyor ama onlar halkın taleplerine sırt çeviriyorlar hal böyleyken Türkiye'de demokratik bir düzen kurulabilir mi?
178.162.216.39
Kerim Canoğlu
03 Temmuz 2015 Cuma 09:34
09:34
Dünyada her ülkede Cumhurbaşkanı veya politikacılar yargılanabilir ama bizim ülkemizde MHP ve yöneticileri olduğu müddetçe bunun olması mümkün değildir. Saygılar......
46.165.203.33
Demir CAN
24 Haziran 2015 Çarşamba 19:23
19:23
Ülkemizin geldiği noktada halkın ne rahatı, ne de huzuru kaldı. Hukuk rafa kalktı, yargılanan sadece sıradan vatandaşlar, en ufak bir şeyde "gözünün üstünde kaşın var" denilerek önüne geleni hapse atıyorlar. Böyle bir düzen yok olmaya mahkumdur, neticede yok olacak. Bu düzenin kurucuları nihayetinde tarihe gömülüp gidecekler. Fakat ülkemizde yeniden hukukun üstünlüğünü tesis etmek hiç de kolay olmayacak. Yazık oldu güzelim ülkeye bu hukuksuzluğun müsebbibi her kim ise muhakkak yargılanmalı.
178.162.216.32
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05333732940 | Haber Yazılımı: CM Bilişim