• BIST 103.328
  • Altın 198,376
  • Dolar 4,7816
  • Euro 5,6166
  • Ankara : 21 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • İzmir : 23 °C
  • Çankırı : 15 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 16 °C

Erdal Kalkan AK Parti'den istifa etti

Erdal Kalkan AK Parti'den istifa etti
Disipline sevk edilen vekillerden biri daha istifa etti.

AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, partisinden istifa etti. Kalkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devlet imkanlarıyla açılış adı altında yaptığı siyasi toplantılarda, şimdiye kadar görülmedik biçimde hukuku, hukukun kurumlarını açıktan hedef aldığını iddia ederek, "Bu sadece Türkiye tarihinde değil, medeni dünyada görülmemiş bir hukuk skandalıdır" dedi. 

Kalkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında istifasını açıkladı. 

27 Nisan 2007 tarihinde verilen muhtıra sonucu takındığı tavır nedeniyle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarlı daveti sonucu 29 Mayıs 2007'de AK Parti'ye katıldığını belirten Kalkan, "Çünkü Hükümet, bu anti demokratik tavra karşı, bu müdahale karşısında demokrasiyi savunan bir direnç göstermişti. Daha sonra, İzmir Milletvekili olarak sivilleşme, demokratikleşme, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve özgürlüklerin genişletilmesi ve güçlendirilmesine yönelik her türlü girişimde parti politikalarının yanında yer aldım. Ancak geçen yaz İstanbul gezi olayları sırasında hükümetin ve parti yönetiminin sergilediği ölçüsüz ve acımasız tutumu ve giderek otoriterleşen uygulamaları karşısında; düşünce ve eleştirilerimi iletmek için bir çok kez randevu talep ettim, ancak olumlu yanıt alamadım" diye konuştu. 

Kalkan, bu durumda düşünce ve eleştirilerini sosyal paylaşım sitelerinde açıkladığını belirtti. Kalkan, şöyle konuştu: 

"17 Aralık'ta başlatılan operasyonda; yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet gibi iddiaların, yargı erkinin önünü kesmek ve hukuku açıkça katletmek suretiyle örtbas edilmek istendiğine ilişkin güçlü bir izlenim edindim. Bu tavır ve davranışlara, milletvekili olmamın ötesinde bir hukukçu olarak karşı çıktım, hukuka saygıyı önerdim, ancak sonucun değişmediğini gördüm. 

Sonuç değişmediği gibi, son günlerde daha da vahim bir hal aldı. Sayın Erdoğan, devlet imkanlarıyla açılış adı altında yaptığı siyasi toplantılarda, şimdiye kadar görülmedik biçimde hukuku, hukukun kurumlarını açıktan hedef alıyor. Bu sadece Türkiye tarihinde değil, medeni dünyada görülmemiş bir hukuk skandalıdır. Bütün bu uyarılarım dikkate alınmadığı gibi, parti ve hukuk devleti ilkesini korumaya çalışan görüşlerim nedeniyle ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevkedildim. Bir yolsuzluk ve hukuksuzluk nedeniyle değil, yolsuzluklara ve hukukun katledilerek yolsuzluğun örtbas edilmesine karşı çıktığım için. Bu da benim onurumdur, gerisi teferruattır. Bu nedenle AKP tabanında son derece saygın, yurtsever ve namuslu milyonlara ve bütün yurttaşlarıma bundan sonra bağımsız milletvekili olarak hizmet edeceğimi belirterek, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden istifa ettim." 

"SOSYAL MEDYADA İSTİFA ETTİM"

Kalkan, "yeniden yargılama ile ilgili" soru üzerine, bu konunun, olayı başka yöne çevirmeye yönelik bir tasarruf olduğunu söyledi. 

Bir milletvekilinin partisinden nasıl ihraç edileceğinin belli olduğunu kaydeden Kalkan, "Ben İzmir'de yemek yerken televizyondan altyazı geçti, o şekilde gördüm ve hemen sosyal medyada istifa ettim" dedi. 

Kalkan, "kendinizi kullanılmış gibi hissediyor musunuz?" sorusuna, "7 yıldır milletvekilliğini yaptığım bir partiye haksızlık etmeyeyim. AK Parti ülke için çok çok önemli işler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Sosyal medyadaki istifamda, 'Kalkınma Partisi'nden istifa ettim' demiştim. Partinin adalet ayağı tartışma konusu. İstifa nedenim budur. Bağımsız kalacağım ve bu eleştirilerimi söylemeye de devam edeceğim" yanıtını verdi. 

TBMM'de sandalye dağılımı 

Kalkan'ın istifasının ardından TBMM'de sandalye dağılımı şöyle oluştu: 

Parti Adı Üye Sayısı 

Adalet ve Kalkınma Partisi 321

Cumhuriyet Halk Partisi 134

Milliyetçi Hareket Partisi 52

Barış ve Demokrasi Partisi 26

Bağımsız Milletvekili 11

Halkların Demokratik Partisi 4

Toplam 548

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim