• BIST 102.549
  • Altın 200,648
  • Dolar 4,8387
  • Euro 5,6633
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 28 °C
  • Çankırı : 21 °C
  • Antalya : 31 °C
  • Eskişehir : 26 °C

Muharrem Kıcıman Karatekin'e konuştu

Muharrem Kıcıman Karatekin'e konuştu
MHP'nin emektar isimlerinden İşadamı Muharrem Kıcıman, uzun süren sessizliğini Karatekin Gazetesi'ne bozdu.

Partisi MHP'den ihraç edilen ancak ismi zikredildiğinde yıllardır parti tabanında ilgi gören isimlerden biri olan sanayici-işadamı Muharrem Kıcıman, uzun süren sessizliğini Karatekin Gazetesi'ne bozdu. Kıcıman, Karatekin Gazetesi'nde yayınlanan röportajında ekonomiden siyasete kendisi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Ilgaz Doruk Otel'in kiralanmasından milletvekili seçimlerine kadar birçok konuda samimi açıklamalarda bulunan Kıcıman, "Ne kimseyle bir hesabım, ne kırgınlığım, ne kinim var. Bizim için 'Halka hizmet, Hakk'a hizmettir'. Bu hizmetin otağı da bizce Milliyetçi Hareket Partisi'dir" dedi.

İŞTE O RÖPORTAJ

- Çankırı ve Çankırı ekonomisiyle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Ülkemizde sanayi kuruluşlarının belli bölgelerde yoğunlaşmış olması, limanlara uzak olması Çankırı ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Yüzyılımız ticaretinde şehir ekonomileri iç piyasadan çok dış piyasalara yönelmesi ile gelişebilmektedir. Biz de zaten bu yüzden dış piyasa ağırlıklı çalışıyoruz. Çankırı ekonomisinin önündeki zorlukları aşabilmesi için Çankırılı iş adamlarının fedakarlık göstererek yatırım yapması gerekir.
 
- Çankırı fakir ve gelir düzeyi düşük bir kent, sizce bunun ana nedenleri nelerdir?

Bu sorunuzun cevabını aslında ilk soruda vermiştik fakat yine de ilave olarak bazı şeyler söylemek istiyorum. Herkesin bildiği gibi Çankırı ekonomisi tarıma dayalıdır, ancak tarım ürünlerini işleyerek yan ürüne dönüştürmek konusunda bölgenin yatırıma ihtiyacı vardır. Şöyle bir örnek vermek istiyorum: Buğdayı buğday olarak satmaya kalkarsanız bununla istihdam alanları yaratamazsınız; unlu mamullere yönelik sanayi tesisleri kurar iseniz buğday üreticisi kadar işçi istihdamını gerçekleştirmiş olursunuz. Gelişmenin birinci şartı budur. Sadece Muharrem Kıcıman’la bu iş olmaz, bizim gösterdiğimiz fedakarlığı başka şehirlerde yatırım yapan hemşerilerimizin de göstermesi gerekir.
 
Sadece iş adamımız değil, Çankırı’yı kalkındırmak için mühendisimiz, avukatımız, doktorumuz, gazetecimiz, hepimiz işimizi özenle yapmak zorundayız. Kalkınmak demek sadece ekonomik güce kavuşmak demek değildir. Her meslek dalında ufku açık, işini iyi yapan, işine önem ve özen veren insan olmaktır aynı zamanda.

- Ülkede daha uygun birçok yatırım alanları mevcutken, Çankırı'ya yatırım yapma amacınız nedir? Bu bağlamda Ilgaz Doruk Otel'i kiralama amacınız nedir? Bölgeye yeni yatırımlar yapmayı düşünüyor musunuz?
 
Ben Çankırı’nın evladıyım. Çankırı benim ecdadımın mezarının bulunduğu, tozlu yollarında yalın ayak koştuğum, tarlalarında terlediğim, kuzularına kaval çaldığım topraklardır. Kefenin cebi yok. Benim bu topraklara, hatıralarımın yuvası olan bu topraklara borcum var. Doruk Oteli kiralamam da, Çankırı’ya başka yatırımlar yapmam da ödeşme yatırımlarıdır. Aldığım son nefese kadar Çankırı’ya yatırıma devam edeceğim, çocuklarıma da bu konuyu vasiyet olarak bırakacağım.

- Çankırı’ya yapılan kamu yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Üniversite, Yakınkent OSB gibi yatırımları Çankırı’nın geleceği açısından nasıl görüyorsunuz?
 
Çankırı için yapılan devlet yatırımlarını eleştirmek yerine daha fazlasının yapılmasını teşvik etmek, desteklemek gerekir. Üniversite benim 20 yıllık hayalimdi ve açılması için çok gayretlerimiz oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ancak yer seçimi yanlış yapıldı. Ankara girişine veya Ilgaz çıkışına yapılması daha uygun olurdu. Yine de Üniversite Çankırı’nın hayrınadır. Tabi ki desteklenmesi gerekir. Her ilçeye bir yüksekokul sloganımız olmalı. Organize sanayi bölgeleri Çankırı’nın gelişimine katkı sağlayacak önemli yatırımlardır. Ancak Çerkeş Çavundur Korgun ve Şabanözü organize sanayileri istenen düzeyde yatırımcı çekememiştir. Çoğu parseller boş ve atıl durumdadır. Çankırı’ya yatırımcı getirmek çok zordur. Bu zorlukları aşmak için Çankırı mutlaka kalkınmada öncelikli yerler statüsünde beşten altıncı sıraya alınmalı ve yatırımcıya daha cazip hale getirilmelidir.

Yakınkent OSB’nin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ancak burada da endişelerim var. Yapılacak lastik fabrikası hava kirliliğine neden olabilir. Umarım bunun için gerekli tedbirler alınır. Bizler, Çankırı sevdalıları olarak konunun her daim takipçisi olacağız.

- Geçtiğimiz dönemlerde çeşitli siyasi çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Gelecekte Çankırı siyasetinde rol almayı düşünüyor musunuz?
 
Görevden kaçacak, korkacak, saklanacak bir yapımız asla yok. Siyasi hayatımızın geleceğine baktığımızda ise bilindiği üzere önceki dönemlerde problemler yaşadık. Benim siyasi hayatımın hedefi, ülküm Çankırı temelinde Yüce Türk milletine hizmet etmektir. Bu hedef ve ülküm dolayısıyla ne bir kimseyle hesabım, ne kırgınlığım, ne de kinim var. Muharrem Kıcıman’ın milletvekili aracılığıyla sağlayacağı itibara, dolgun maaşa, kıyak emekliliğe de ihtiyacı yoktur. Bunu en iyi Çankırılı hemşerilerim bilirler. Bizim için "Halka hizmet Hakk’a hizmettir". Bu hizmetin de otağı bizce Milliyetçi Hareket Partisi’dir.

Bildiğiniz gibi yine bir seçim arifesindeyiz ve bölünme tehlikesi yaşadığımız hassas bir dönemden geçiyoruz. Elbette bu süreçte bizim de içinde olmaktan gurur ve onur duyduğumuz ülkücü hareketin değerli mensuplarına çeşitli görevler düşecektir. Bu doğrultuda geçmişin muhasebesiyle vakit kaybetmeksizin, bu hassas döneme uygun bir vakar ve kararlılıkla ülkemize ve partimize sahip çıkmalıyız. Bu bağlamda üzerimize düşen her görevi sorgusuz, sualsiz kabulle mükellefiz. Hülasa adaylıksa adaylık, adaya destekse sonuna kadar destek ve omuz vermeye mecburuz. Bu, bizim, bu kutlu davaya ahde vefamızdır. Tabii, gelecek günler ne gösterecek Yüce Yaradan’dan başkası bilemez. Mevla'm görelim neyler, neylerse güzel eyler.

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Yorumlar
HÜSEYİN ÇAKIR
24 Kasım 2014 Pazartesi 07:49
07:49
Sn Muharrem KICIMAN’ı çocukluğumdan bu güne 50 senedir tanırım, İyi bir siyasi ahlakı olan şahsiyettir. İki şeyini değiştirmemiştir. 1. Allah’a inandığı İslamın şartında olan namazdaki kiblesini. 2- İnandığı ve yaşadığı Ülkücü Ahlak ve şahsiyetini 3-Siyasi parti olarak kızdığı ve kırgın olduğu zamanlar olsa da MHP hiçbir zaman değiştirmemiştir. Muharrem KICIMAN: Kendisine, Doğup büyüdüğü Atkaracalar ilçesine. Onur ve gururla sevdası olup taşıdığı ÇANKIRI kimliğine ve Çankırılılara asla yüz kızartıcı lekesi yoktur. Sn. Muharrem KICIMAN lehinde yazılacak çok şey var ama yorum. Kısa olması gerekir. İnşallah Milliyetçi Hareket Partisi değerlendirse, Çankırı’da büyük başarı sağlayacağına inanıyorum. Sn . Muharrem KICIMAN; Yolunuz, Alnınız ve Bahtınız açık olsun. Cenabı Allah da yar ve yardımcınız olsun. Başarılar...
95.7.162.56
Selami DEVECİ
20 Kasım 2014 Perşembe 19:42
19:42
SAYIN MUHARREM BAŞKANIM.BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUZ.
31.200.15.252
İsmail Akyüz
20 Kasım 2014 Perşembe 14:03
14:03
Saygıdeğer abim; Doruk oteli kiralamana ne kadar sevindiğimi bilemezsin. Hayırlı ve uğurlu olsun Rabbim utandırmasın. Ayrıca bugün Sözcü 18'e verdiğin röportajı okudum. Gurur duydum size de bu sadakat yakışırdı.
88.234.122.215
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim