• BIST 106.146
  • Altın 190,580
  • Dolar 4,5607
  • Euro 5,3190
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 26 °C
  • Eskişehir : 20 °C

Nakile izin veren aile şokta

Nakile izin veren aile şokta
Yüz nakli olan Uğur 23 gün sonra sakal traşı oldu.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen 21 Ocak’ta Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan 19 yaşındaki Uğur Acar’ın ameliyattan 23 gün sonraki fotoğrafları basına dağıtıldı.

AÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzün nakledildiği Uğur Acar’ın yeni fotoğraflarını ve görüntüsünü servis yaptı. Geçen 21 Ocak’ta yapılan ameliyatın üzerinden 23 gün geçtikten sonra dağıtılan fotoğraflarda Acar’ın yüzündeki ödemin inmiş olduğu görülüyor. Sakalları uzayan Uğur Acar’ın tıraş sırasında çekilen fotoğraflarında Acar’ın ayna ile ilk tanışması da görülüyor.

İLK TIRAŞI PROFESÖR ÖZKAN YAPTI

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan, AÜ Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd.Doç. Dr. Özlenen Özkan ve AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Geçici, nakil sonrası geçen 10 Şubat Cuma günü akşama doğru ilk sakal tıraşı yapılırken ve aynada yeni yüzünü görürken Uğur Acar’ı yalnız bırakmadı. Acar’ın ilk tıraşını operasyonun mimarı Prof. Dr. Ömer Özkan’ın köpük ve jiletle yaptığı belirtildi.

MİMİKLER İÇİN 6 AY

Uğur Acar’ın sağlık durumunun çok iyi olduğunu bildiren Prof. Dr. Ömer Özkan, şunları söyledi:

"Uğur ilk tıraşını oldu. Uğur gerek psikolojik, gerekse fiziksel anlamda çok güçlü bir genç. Onun azimli ve bu denli güçlü olması bizim de işlerimizi kolaylaştırıyor. Böyle bir hastaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Doku reddi olmasın diye ilaçlarımızı veriyoruz. Birinci aydan itibaren hızla ilaçları azaltacağız. Aslında şu andan itibaren doğal yaşamına devam edebilir. Tedbir amaçlı bir süre daha yakın kontrolde tutmak istiyoruz. Gülme, ağlama gibi mimik hareketlerini yapabilmesi için ise altı aya ihtiyacımız var. Hemen hemen bütün mimik hareketlerini kullanmasını bekliyoruz. Bu tabi Uğur’un iyileşme süreci ve alacağı fizik tedavi ile ilgili. Bu aynı zamanda ameliyat sırasında bağladığımız sinirlerin iyileşmesi ile de bağlantılı, biz çok ümitliyiz."

"UĞUR HARİKA GÖRÜNÜYOR"

Prof. Dr. Özkan ameliyatın birinci ayı dolunca Uğur Acar’ı basın mensuplarının karşısına çıkararak Türkiye’nin ilk nakil yüzünü kamuoyu ile tanıştıracaklarını söyledi. Prof.Dr. Özkan, "Her şey böyle güzel devam ederse 45’inci günde taburcu etmeyi düşünüyoruz" dedi.

Türkiye’nin ilk yüz nakilli hastasını odasında ziyaret ederek, yüzünü ilk gördüğü anın heyecanını paylaşan AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, "Uğur harika gözüküyor. Bizim hastanemizde kendisinin varlığı, bize de böyle bir başarıyı yakalama şansı verdi. Uğur 2012’de Türkiye’ye uğurlu geldi. İnşallah hem üniversitemizde, hem Türkiye’de, hem de Uğur’un kendi hayatında 2012 ve sonrası yıllar hep uğurlarla, güzelliklerle yol alır" diye konuştu.

PSİKOLOJİK DESTEK YOK

Uğur Acar’ın nakil öncesinde ve sonrasında son derece pozitif olduğunu belirten AÜ Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ise, "Kendisine psikiyatrik bir destek vermedik, hatta psikolojik bir destek de vermedik. Sadece psikiyatrik bir problem olmasın diye yanında olduk. Bundan sonra da öyle olacak. Uğur’un şu anda bir psikiyatrik problemi yok. Biz sadece yeni yüzüne alışması için Uğur’a destek vereceğiz" diye konuştu.

Uğur’un değişimini değerlendiren AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç.Dr. Özlenen Özkan, "Artık onu farklı bir hayat bekliyor" diyerek yüz bağışında bulunan aileye de teşekkür etti. Prof. Dr. Özkan, operasyonun en önemli sonuçlarından birinin de organ ve uzuv bağışındaki artış olduğuna dikkat çekti.

TEDAVİLERİ SÜRÜYOR

Uşak’ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 6 çocuk babası 39 yaşındaki Ahmet Kaya’nın yüzü Türkiye’de ilk defa yapılan ameliyatla Uğur Acar’a kolları ve sağ bacağı ise 34 yaşındaki Atilla Kavdır’a geçen 21 Ocak’ta 9 saat süren ameliyatla nakledildi. Kılcal damarlar nedeniyle uyum sorunu yaşayan ve morarma görülen bacak ertesi gün ameliyatla alınırken, Acar’ın tedavisi normal serviste, Kavdır’ınki ise yoğun bakımda sürüyor.

ESPRİYLE HERKESİ GÜLDÜRDÜ

Türkiye’nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar, sakal tıraşından sonra kendisini ziyaret eden AÜ Rektörü Prof.Dr. İsrafil Kurtcephe’nin, "Seni çok yakışıklı gördüm maşallah. Şimdi sen dünyanın en yakışıklı, en tanınan adamlarından birisin" sözleri üzerine, "Teşekkür ederim" diyerek karşılık verdi. Yüzünü görmek isteyip istemediği sorulan Acar, "Merak ediyorum" dedi. Prof. Dr. Ömer Geçici’nin "Çok yakışıklı görünüyorsun" sözleri üzerine Acar, şunları söyledi:

"Güzel olduğuna eminim. Görmediğim için bir şey diyemiyorum ama çok iyi olduğuna eminim. Benim için eski hayatım ve yeni hayatımda bir fark olmayacak. Sadece yüzüm değişti. Yeni hayatımda bir değişiklik olmayacağına eminim. Buradan bir şey söylemek istiyorum. Nakil için izin veren aileye çok teşekkür etmek istiyorum. Allah, razı olsun. Hastaneden ilk çıktığımda kendilerinin yanına gitmek, onlarla tanışmak istiyorum."

Acar, "Hastaneden taburcu edildikten sonra ilk ne yapacaksın?" sorusuna", "Şu anda düşüncem ilk önce annem ameliyat olacak, ona destek olmak istiyorum. Sonrasında nakili bağışlayan aile ile görüşeceğim. Hepsinin yanına gidip tokalaşacağım. Sonra köyüme gideceğim. Artık sokakta rahat rahat dolaşırım. Eskiden beni gördüklerinden tepki veriyorlardı. Ben aldırmıyordum. Nasıl olursam olayım bu hayatta yaşıyorum" diye konuştu.

ÖNCEK DOKTORLARA TEŞEKKÜR ETTİ

Aynaya baktıktan sonra ilk kez yeni yüzünü gören Uğur Acar, "Bütün Türk doktorlarına başarılar diliyorum. Bundan daha iyisi olamaz" diyerek baş parmağını kaldırıp ’Tamam’ işareti yaptı.

Prof.Dr. Ömer Özkan, sinirlerinin 6 ay sonra hareket edeceğini söyleyince Uğur Acar, "Biz sinirlenmeyiz zaten" diyerek yaptığı espri ile herkesi güldürdü.

Uğur Acar’ın kardeşi Ali Acar ise, "23 gündür başındaydım. Bağış yapan aileye teşekkür ediyorum. Bundan sonra ben de organlarımı bağışlayacağım. Kardeşime bakıyorum, benden de yakışıklı oldu. Bundan sonra çıktığımızda kardeşimle bir hamama gideceğiz. Sonra bir kahvaltı yapmak istiyorum. Ameliyata girdiği zaman konuşmuyordu, bana ne yapmak istediklerini yazıyordu" dedi.

’HER ŞEYİYLE AYNI AHMET’

Türkiye’nin ilk yüz nakli hastası Uğur Acar, yeni yüzüyle tanışırken verici Ahmet Kaya’nın Antalya’da yaşayan yengesi Fatma Kaya, "Her şeyiyle aynı Ahmet. Şu anda şoktayım, tüylerim diken oldu. Hiç bir şeyi tarif edemiyorum" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde 23 gün önce Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatını olan mermer işçisi Uğur Acar, aynada ilk kez kendini görürken Acar’ın basına dağıtılan fotoğrafları verici Ahmet Kaya’nın yakınlarını şaşkına çevirdi. 39 yaşındaki Kaya’nın Antalya’da oturan yengesi Fatma Kaya, ilk kez fotoğrafları görünce gözyaşlarını tutamadı. Yenge Kaya’ın Acar’ın ameliyattan 23 gün sonra yayınlanan ilk fotoğraflara tepkisi, "Göz yapıları aynı Ahmet, tıpkı Ahmet" oldu.

Acar’ın Ahmet Kaya’ya ’bu kadar’ benzeyeceğini hiç tahmin etmediğini belirten yenge Fatma Kaya, "En çok kaş yapısı benziyor. Zaten şu anda tüylerim diken diken oldu. Gözler, burun, dudak tıpkı. Saç yapısı da benziyor. Ahmet de zayıftı, elmacık kemikleri tıpkı" diye konuştu.

Basına dağıtılan fotoğraflar arasında Acar’ın sakallı fotoğrafındaki bakışların Ahmet Kaya’yla bire bir olduğunu kaydeden Fatma Kaya, "Bakışı tıpkı. Ahmet’in de göz kapakları düşüktü, çukurdu. Olduğu gibi Ahmet" dedi. Fotoğraflara bakarken gözleri dolan ve ağlayan yenge Kaya, "Bu kadar benzerliği, vallahi, ameliyat olduktan sonra bekliyordum ama bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. Şuna bak, sakallı hali tıpkı. Sakal bırakırdı onda da seyrek seyrek çıkardı. Şu hali yemin ederim Ahmet" diye konuştu.

Yüz nakli olan Uğur Acar’ın genel anlamdaki zayıflığının da Ahmet Kaya ile benzediğini kaydeden yenge Kaya, "Ahmet de sarışındı. Kayınvalidem ’Sarı Ahmet’im’ diye severdi. Herşeyiyle aynı Ahmet. Şu anda şoktayım, tüylerim diken oldu. Hiç bir şeyi tarif edemiyorum" dedi.

Ahmet Kaya’nın Antalya’da yaşayan 19 yaşındaki kızı Leyla Kahveci ise konuşmak istemedi. Sürecin duygusal olarak kendisini etkilediğini ve yıprattığını belirten Kahveci, "Henüz ne fotoğrafları, ne de Uğur Acar’ı gördüm. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan’dan haber bekliyorum" dedi.

kaynak: milliyet.com.tr-dha

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim