• BIST 101.090
  • Altın 200,828
  • Dolar 4,7878
  • Euro 5,6116
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • İzmir : 24 °C
  • Çankırı : 24 °C
  • Antalya : 25 °C
  • Eskişehir : 20 °C

ODTÜ yönetiminden iki flaş karar!

ODTÜ yönetiminden iki flaş karar!
Yarın ya da öbür gün, üniversite yerleşkesinde 'resmi' ağaç dikme etkinliği düzenlenecek. Ve ...
ODTÜ, bayramın son gecesi üniversite yerleşkesine girerek, yol inşaatı için yerleşkedeki 2 binden fazla ağacı söken Ankara Büyükşehir Belediyesi aleyhine yasal işlem başlatacak. ODTÜ rektörlüğü ayrıca, yarın ya da öbür gün, üniversite yerleşkesinde "resmi" ağaç dikme etkinliği düzenleyecek.
 
Büyükşehir Belediyesi aleyhine yasal işlemin gerekçesi, Belediye'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı'na itiraz süresi dolmadan üniversiteye girerek, ağaçları sökmesi.  ODTÜ rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan planın, ODTÜ önerisinden farklı olduğu noktalar değerlendirilmiş ve itiraz edilecek noktalar belirlenmiştir. ODTÜ’nün plana itirazları en kısa sürede Bakanlığa iletilecektir. Plan 4 Ekim 2013 tarihinde askıya çıktığından, bir aylık itiraz süresi 4 Kasım 2013 tarihinde sona ermektedir" denildi. Bu çerçevede, "yerleşkeye izinsiz girilmesi, ağaçların sökülerek kaldırılması ve bu müdahaleden sorumlu kişi ve kurumlar hakkında" yasal başvurulara başlandığı da vurgulandı.
 
BU KEZ "RESMİ" AĞAÇ DİKME EYLEMİ 
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Cuma gecesi yerleşkeye girerek, yol güzergahındaki ağaçları sökmesi üzerine, dün öğrenciler ve mezunlar tarafından bir ağaç dikme eylemi düzenlenmiş, ancak eyleme önce Büyükşehir işçileri, ardından polis müdahale etmişti. 
ODTÜ rektörlüğü, şimdi benzer bir eylemi "resmi" düzeyde gerçekleştirme kararı aldı.
 
Rektörlük açıklamasında, "24 Ekim 2013 Perşembe günü veya 25 Ekim 2013 Cuma günü Yerleşkemize yaklaşık 3000 fidan dikilmesini amaçlayan bir etkinlik düzenlenecektir.  Bu etkinliğe tüm mensuplarımız ve öğrencilerimiz davetlidir. Etkinlik programı Üniversitemiz web sayfasında duyurulacaktır" denildi.
 
ODTÜ Senatosu da bugün toplanarak durumu değerlendirecek ve atılacak diğer adımlar konusunda karar alacak. ODTÜ rektörlüğü, Senato toplantısında alınan kararların da yarın kamuoyuna duyurulacağını açıkladı. 
 
EGO, OTOBÜS SEFERLERİNE ARA VERDİ
Öte yandan EGO yetkilileri, ODTÜ’de yaşanan olaylar sonucu üniversiteye verilen servisleri durdurduklarını bildirdi. Yetkililer, şu açıklamayı yaptı:
 
“Otobüslerimizden biri eylemler sırasında, gaz kabloları kesilerek patlamaya hazır bir bomba haline getirilmiştir. Bir başka aracımız gasp edilerek, tahrip edilmiştir. Hem içinde taşıdığımız vatandaşlarımızın, hem de şoförlerimizin can güvenliği için maalesef bu zor kararı almak zorunda kaldık. ODTÜ yönetimi gerekli önlemleri alana kadar üniversitemize otobüs seferlerine ara vermek zorunda kaldık. Bu nedenle servislerimizden yararlanan tüm öğrenci, öğretim görevlisi ve personelimizden özür dileriz.”

 

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim