• BIST 102.712
  • Altın 198,846
  • Dolar 4,7710
  • Euro 5,5903
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • İzmir : 27 °C
  • Çankırı : 26 °C
  • Antalya : 28 °C
  • Eskişehir : 25 °C

Suruç dosyasında otopsi raporundan başka evrak yok

Suruç dosyasında otopsi raporundan başka evrak yok
Suruç’ta Kobani’ye yardım götürmek isteyen 33 kişinin can vermesiyle sonuçlanan saldırıya yönelik soruşturma dosyasında fezleke ve otopsi raporundan başka evrak olmadığı ileri sürüldü.

İsmail Saymaz’ın Radikal’de yer alan haberine göre Suruç’ta, canlı bomba saldırısında can veren 33 kişinin aileleri adına bugün avukatlar Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe sundu.

Dilekçede, dosya üzerindeki kısıtlama kararı ve yayın yasağının kaldırılması, saldırgan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün örgütsel bağlarının araştırılması, bu örgütlenmenin yurt içindeki bağlantılarının soruşturulması talep edildi.

Dilekçede, Suruç ve Diyarbakır’daki bombalı saldırı faillerinin birbirleriyle bağlantılı oldukları, bu kişilerin MİT’in bilgisi dahilinde yurtdışına çıktıkları ifade edilerek, “Bombacı failin nasıl oraya geldiği, aranan kişilerden olduğu halde ve geniş güvenlik önlemi olduğu halde nasıl yakalanmadığı, eylemin başkaca faillerinin olup olmadığı sorularını bu veriler ışığında somut duruma sormalı ve gerekçelere dayanan somut yanıtlar vermelidir” denildi.

Dilekçede, SGDF’li grubun ilçeye gelmesinden günler önce grup adına iki kişinin Emniyet ve idari birimlerle temasa geçtiği, buna rağmen bombalı saldırı sırasında kültür merkezi çevresinde hiçbir güvenlik önleminin olmadığı ifade edildi. Ayrıca dosyada fezleke ve otopsi raporundan başka evrak olmadığı ileri sürüldü. Savcılık, avukatlara “bombacının bağlantılarını araştırdığını, diğer IŞİD soruşturmaları kapsamında bu kişinin bir bağlantısının olup olmadığına ilişkin yazılar yazdığını” söyledi.

‘PATLAMADAN ÖNCE HİÇBİR GÜVENLİK ÖNLEMİ YOKTU’

Dilekçede, SGDF’den iki kişinin patlamadan günler önce Şanlıurfa ve Suruç’a gelip emniyet yetkilileriyle görüştükleri belirtilerek, “Bu olayın yaşandığı güne kadar SGDF adına Cebrail Günebakan, Suruç’ta kalarak görüşmeleri sürdürmüştür. Yine DBP ve HDP yöneticileri kaymakamlıkla temas halindedir.

Şanlıurfa ve Suruç emniyet müdürlükleri, jandarma, kaymakamlık ve diğer idari kurumlar SGDF’lilerin hareket planlarının ayrıntılarına bütünüyle hakimdir” denildi. İlçeye girişte aranan ve GBT kontrolü yapılan SGDF’lilerin Amara Kültür Merkezi’ne yerleştikleri, Kobani’ye geçiş için kaymakamlıkla görüşme ve izin işlemlerinin beklendiği sırada basın çalışanlarını bilgilendirmeye dönük bir açıklama yapıldığı kaydedildi. Olay yerindeki SGDF’lilerin beyanına göre bu aşamada Kültür Merkezi içinde, önünde veya etrafında herhangi bir güvenlik önlemi yoktu.

Dilekçede; saldırıdan sonra polisin caddeyi trafiğe kapattığı, Kültür Merkezinde ve etrafında tedbir almak, yaralıların tahliyesini kolaylaştırmak yerine ambulans geçişine ve yaralıların sevkine engel olunduğu kaydedildi.

Dilekçede sıralanan taleplerden bazıları şöyle:

* Kısıtlama kararı kaldırılsın
* Olay yerinde keşif yapılsın
* Amara Kültür Merkezi çevresindeki mobese, ev ve iş yerlerine ait kameralardan olay gününden geriye dönük olarak son bir aylık görüntüler alınsın
* Olay gününden geriye doğru bir aylık olmak üzere Suruç otogarına ait kamera görüntüleri istensin
* Fail Şeyh Abdurrahman Alagöz’e ait olan nüfus cüzdanı üzerinde parmak izi incelemesi yapılsın, telefon numaraları tespit edilsin, bu numaralara ait görüşme, mesaj ve özellikle nerelerde bulunduğunun tespiti bakımından HTS kayıtları alınsın
* Failin son 1 yıl içindeki yurtdışı giriş-çıkış kayıtları celp edilsin; MİT, İstihbarat Daire Başkanlığı ve Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığına yazılarak, faile ait istihbarat bilgileri alınsın
* Facebook, e-mail, Twitter vs. sosyal medya hesaplarının tespiti ile mesaj ve paylaşımlarının dökümü getirilsin
* Fail hakkında katliamdan önceki tarihlerde telefon dinlemesi, teknik takip ve yahut yakalama kararı olup olmadığı saptansın
* Örgüt yönünden katliamın gerçekleştiği bölge ile ilgili öncesinde veya sonrasında herhangi bir istihbarı bilgi alınıp alınmadığı, MİT tarafından yapılan bir istihbarat çalışmasının olup olmadığı sorulsun
* Emniyet ve Jandarma istihbarata yazı yazılarak istihbarı bilgilerin kaydedildiği “LOG Kayıtları” alınsın

UYARI: Okuyucu yorumları ile ilgili olarak açılacak davalardan Sözcü18.com sorumlu değildir.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Sözcü 18 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : .../... | Haber Yazılımı: CM Bilişim